| OsimplaFata21 a întrebat:

Buna fetelor! Vreau sa va intreb pe cele care au o relatie de mai lunga durata, ce metode contraceptive folositi impotriva unei sarcini nedorite? Anticonceptionale, prezervative sau metoda retragerii?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

POSIBILITATEA si PROBABILITATEA DE FORMARE A SARCINII in decurs de 1 an de folosire a diferitelor metode de contraceptie :
Diafragme vaginale : spermicide : 15-20%
Numai spermicidele: de circa : 20% -26%
Buretele vaginale : 20% – 40%
Capisoane de col uterin : 20% – 40%
Prezervativele pentru bărbaţi : 14 - 16%
Prezervativele pentru femei : 20 - 21%
Actul sexual (coit) întrerupt : 15-25%
Contactul sexual neprotejat, fara nici-o protectie : 85-90 %
Pastilele anticonceptionale (AC-uri), Inel NuvaRing : 0, 1-1%

| jj7700 a răspuns:

Fosta prietena, cu care am fost 2.5 ani, si-a pus sterilet de cupru cum a facut 18 ani. Sansele de sarcina sunt infime, nu te jeneaza cu nimic si e foarte eficient in prevenirea sarcinii, probabil cel mai eficient mijloc anticonceptional, fara sa iti deregleze hormonii sau sau depinda de tine sa nu uiti sa il iei, ca pastilele. Am facut sex aproape numai neprotejat (exceptand la inceput de relatie) cu ejaculare in vagin timp de 2 ani fara nicio surpriza si fara niciun stres. In afara de asta, pastilele sunt ok daca te tii de ele si le tolerezi ok hormonal. Nicidecum sa te bazezi pe metoda retragerii, e de departe cea mai riscanta si ai sanse reale sa ramai insarcinata in primul an de relatie daca doar pe asta te bazezi.

| vampyremisa a răspuns:

Prezervativul este cea mai simpla solutie. nu folosi metoda retragerii sau a cresterii temperaturii.