| MasterOfDisaster a întrebat:

Ce metode de protecție împotriva unei sarcini nedorite există? Înafara de pilulele contraceptive si prezervative. Am auzit de niște "foițe", exista? Mulțumesc anticipat happy.

5 răspunsuri:
| alyzee a răspuns:

Daca ai un ciclu menstrual regulat poti incerca si metoda calendarului, e suficient sa dai un search pe google si gasesti orice informatie suplimentara doresti despre aceasta metoda, dar din nou, atentie pentru ca nu te fereste de BTS

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da exista niste foite care se introduc in vagin inainte de actul sexual insa este o metoda de contraceptie cu o rata destul de mare de esec si nici nu protejeaza impotriva BTS.

Prezervativul si anticonceptionalele sunt cele mai bune metode de contraceptie

| Felys a răspuns:

Exista si foite dar mai sunt si niste ovule, totusi nu garanteaza atat de bine ca nu se poate instala o sarcina, pana la urma orice metoda prezinta si un mic risc

| Alcyon a răspuns:

O metoda foarte buna este steriletul. Nu este insa recomandat femeilor fara copii, fiindca exista riscul sa provoace sterilitate. Celelalte metode existente (inclusiv cele naturale) nu sunt foarte sigure.

| fotbalistata a răspuns:

Exista si lecocoplasturi in farmacii pentru a va proteja.sunt 3 intr-o cutiuta si se lipesc pe corp oriunde vrei tu, 1 pe saptamana timp de 3 sapt, o sapt pauza exact ca la anticoncceptionale.