| blossomcandle a întrebat:

Buna. Ieri am făcut doua teste de ovulație și au ieșit amândouă pozitiv, azi dimineața am mai făcut unul să văd dacă este la fel.
Desigur tot pozitiv. Sâmbătă dimineața am avut contact sexual neprotejat și a ejaculat înăuntru.
După câteva minute am mers la baie.
Sunt șanse să rămân?
Îmi doresc enorm de mult.

Și dacă ovulația se va produce si voi face din nou azi, care sunt șansele?
Menționez ca nu prea mă pricep cu testele alea. Este prima dată când fac!
Mulțumesc.

2 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Testul de ovulatie se pozitiveaza in ziua ovulatiei si cu 24 de ore inaintea acesteia (unele tipuri mai sensibile, cu maxim 48h inainte).Cel mai probabil, azi se produce ovulatia, iar ieri a fost ziua anterioara.Acestea sunt zilele cele mai fertile.

In plus, in afara zilei in care se produce ovulatia, cele 4 zile anterioare sunt considerate fertile, dar si ziua de dupa ovulatie, cu toate ca sansele sunt mici in aceasta zi, arareori intamplandu-se ca ovulul sa fie viabil mai mult de 12h.

Este irelevant ca ai mers la baie, sarcina avand aceleasi sanse ca si cand nu ai fi mers, mai exact de 65%, statistic vorbind, avand in vedere ca actul s-a produs cu 2 zile inaintea zilei de ovulatie, iar spermatozoizii pot ramane viabili pana la 5 zile in asteptarea eliberarii ovulului.

| blossomcandle explică (pentru Floridori):

Mulțumesc pentru răspuns. Ieri am acut o mică durere de ovar ( cel drept).
Iau tratament pentru reglarea ciclului cu normens și vitex ( mai am doar 8 zile de normens și 25 de vitex). Se poate sa rămân însărcinată in perioada tratamentului?