| blossomcandle a întrebat:

Buna. Se poate rămâne însărcinată in perioada tratamentului cu vitex și normens?
Menționez ca duminica am făcut doua teste de ovulatie și au ieșit amândouă pozitive. Am avut contact sexual sâmbătă înainte sa fac testul și luni ( menționez ca și luni mi-a ieșit pozitiv).
Îmi doresc enorm de mult.
Mai am doar 8 pastile de normens și 25 de vitex. Pana acum nu am mai făcut test de ovulatie și când am văzut ca sunt doua liniuțe am fost fericite.
Ieri am avut o mică durere de ovarul drept.
E normal?

Mulțumesc!
Menționez ca tratamentul mi l-a dat doamna doctor!

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Bineinteles ca poti. Teoretic sunt suplimente care favorizeaza buna functionare hormonala feminina si implicit, sistemul reproducator.Practic nu sunt vreo minune, deci da, poti ramane insarcinata (la fel de bine ca si cand nu le-ai lua) daca pana in prezent nu ai avut dereglari hormonale/cicluri foarte neregulate sau dereglate.

Unele femei resimt disconfort sau o usoara durere la desprinderea foliculului din ovar.Deoarece ovulele se elibereaza pe rand, din fiecare ovar (ciclul acesta ovarul drept, ciclul urmator ovarul stang, apoi iar ovarul drept si tot asa), vom presupune ca luna aceasta ovulatia s-a produs din ovarul drept si ai simtit asta sub forma acelei usoare dureri, deci este cat se poate de normal in ceea ce priveste faza ovulatorie.

Daca inca mai erau spermatozoizi viabili si motili in momentul eliberarii ovulului, acesta ar fi avut sanse sa fie fecndat daca un spermatozoid a ajuns la el.
Ca idee, spermatozoizii ajunsi in tractul genital feminin, traiesc de cele mai multe ori maxim 3 zile, dar in conditii ideale, unii mai rezistenti (de regula cei cu cromozomul X), traiesc si maxim 5 zile.

Statistic, sansele ca o sarcina sa se formeze in urma unui contact cu 2 zile inaintea ovulatiei sunt de 65%.

| blossomcandle explică (pentru Floridori):

Mulțumesc. Da am făcut sâmbătă fără sa știu ca sunt la ovulație și după ce am făcut testele, am făcut și luni. Ieri durerea a fost puțin cam mare dar nu atât încât să iau un medicament.
Tratamentul îl iau pentru reglarea ciclului, menționez ca am avut ciclu neregulat și nu știam când sunt la ovulatie.
Sper din suflet să se prindă pentru că îmi doresc enorm de mult :-x

| Floridori a răspuns (pentru blossomcandle):

Ciclurile neregulate sunt cauzate de dezechilibre hormonale.Cred ca in primul rand ar trebui sa rezolvi asta, pentru ca este important nu numai ca sarcina "sa prinda", ci sa o poti si duce pana la capat, ori atunci cand exista dezechilibre hormonale, exista si riscuri de pierdere, subdezvoltare, nastere prematura etc.
In mod normal, ar trebui sa mergi la endocrinolog si la un ginecolog serios (nu unul care iti da suplimente), astfel incat acestia doi sa colaboreze si sa iti regleze sistemul endocrin (in urma realizarii unui profil hormonal) si prin urmare si functia de reproducere.Asta este doar o opinie personala si un sfat, deci sa nu fie cu suparare, tu faci oricum cum crezi ca e mai bine.

Eu iti doresc multa sanatate si succes in tot ceea ce iti doresti!

| blossomcandle explică (pentru Floridori):

Mulțumesc. As mai avea o întrebare. Dacă duminica am făcut testele și luni dimineața, astăzi sunt a 4a zi după ovulatie?

| Floridori a răspuns (pentru blossomcandle):

Daca testele au afisat un rezultat pozitiv in ambele zile, inseamna ca ovulatia s-a produs luni, deoarece testele se pozitiveaza in ziua ovulatiei si in ziua anterioara acesteia (unele undeva pana la 36h, maxim 48h inaintea producerii ovulatiei). Desigur, pune +/- 12h, avand in vedere ca nu este matematica pura.
Daca spui ca ai simtit acea durere ieri, inseamna ca ovulatia s-a produs intre luni si ieri, deci asa cum a indicat si testul.
Ca o medie intre testele pozitive si simptome, se poate aprecia ca ovulatia s-a produs luni seara/noaptea, insemnand ca astazi, miercuri, este a doua zi dupa ovulatie, aceasta fiind deja zi infertila, deoarece ovulul, chiar si in cele mai bune conditii, nu poate fi viabil mai mult de 24h.

Ca o idee, asa, pentru tine, in cazul nefecundarii, menstruatia apare fix dupa 14 zile de la ovulatie, asta insemnand ca, in lipsa unei sarcini, ar trebui ca urmatorul ciclu (deci si menstruatia) sa apara in data de 13 februarie (+/- 1 zi).

Ceea ce vreau sa punctez este faptul ca in cazul in care dereglarile tale hormonale ar avea legatura cu hormonul luteinizant (LH), cel detectat de testul de ovulatie, rezultatele testelor ar putea sa nu fie tocmai precise.Desigur, sansele sunt mici, dar iti spun pentru ca tu sa fii atenta.Ai facut si teste de ovulatie care sa fi afisat un rezultat negativ, inainte sau dupa aceste doua zile in care s-au pozitivat?

| blossomcandle explică (pentru Floridori):

Nu am făcut. Doar duminica și luni.

| Floridori a răspuns (pentru blossomcandle):

Am inteles.Sa speram ca este totul asa cum iti doresti, in acest caz happy

| blossomcandle explică (pentru Floridori):

Și eu îți mulțumesc. Doar Dumnezeu poate face minuni!

| Floridori a răspuns (pentru blossomcandle):

Cu drag! Numai bine!

| blossomcandle explică (pentru Floridori):

Azi dimineața când m-am trezit aveam sânge pe hârtia igienica. Nu mult sunt câteva picături și nu curge atât de mult încât să mă pătez. E un semn?
După cât timp pot face testul de sarcina?

| Floridori a răspuns (pentru blossomcandle):

Pentru un rezultat 100% corect, ar fi bine sa astepti pana cand se observa cel putin o zi, chiar doua, de intaziere a menstruatiei, asta insemnand undeva pe data de 15, daca am lua in calcul cand a avut loc ovulatia, astfel incat in urina sa existe o cantitate detectabila de beta-hCG si sa nu ai neplacerea unui rezultat fals negativ.

Dar deoarece acest spotting poate fi cauzat de implantare si mai mult ca sigur nu vei avea rabdare, mai asteapta 2-3 zile si mergi la orice laborator de analize si fa o analiza beta-hCG cantitativ.In mod normal, rezultatele se pot lua in aceeasi zi, maxim a doua zi, fiind o analiza simpla.

Iti tin pumnii in speranta ca este fix ceea ce iti doresti tu! happy

| blossomcandle explică (pentru Floridori):

Mulțumesc mult pentru răspuns. Cel mai bine ar fi sa am răbdare. Oricum duminica mi-a fost rece și m-am răcit puțin. In sensul ca urinez mult și am senzația de mâncărime.
Nu știu dacă aceea pata de sânge poate fi de implantare. Poate fi din cauza ca m-am iritat pentru ca doar pe hârtie am nu și pe chilot.
Nu știu dacă este sau nu sângerarea de implantare. Am căutat pe net cum ar arată și mi se pare mult mai diferită fata de aceasta sângerare.
Menționez ca am mai fost răcita dar niciodată nu am avut sângerare atunci cand foloseam hârtia igienica.
Dureri de cap și crampe am la greu, mai ales durerile de cap.

| Floridori a răspuns (pentru blossomcandle):

Hhmmm, am inteles.Te gandesti sa nu fie de la infectia pe care o ai acum.E posibil.Totusi, ar fi ideal sa mergi la medic. Daca exista o infectie (in special vaginala) si exista si o sarcina, sarcina ar putea fi afectata.Asta pentru ca de vina nu este frigul, ci virusurile si bacteriile happy
Deci poate reusesti sa vezi un medic pentru un tratament corect, indiferent daca faci analiza sau nu.

| blossomcandle explică (pentru Floridori):

Așa voi face. In schimb am dureri de cap și obosesc repede. Sper din suflet sa fie. Poate ca și aceea sângerare e ceva. Sau nu.
Câteodată sper și câteodată îl pun pe Nu in fata.
Voi vedea zilele acestea.
Pe net scrie ca poți face test de sarcina si după 8 zile de la ovulatie.
Ceva de genul dpo.
Habar nu am

| Floridori a răspuns (pentru blossomcandle):

Poti, dar exista sanse sa afiseze un rezultat negativ, chiar daca exista o sarcina, deoarece cantitatea de hormon hCG e posibil sa nu fie intr-o concentratie detectabila, cel putin in urina.

Cat despre analiza de sange, poate da un rezultat concludent mai devreme.

Ia in calcul ca implantarea se poate produce intre 8 si 12 de la fecundarea ovulului, deci da, 8 zile de la ovulatie este cel mai devreme posibil pentru a face un test, dar repet, acesta poate afisa un rezultat negativ chiar daca exista un ovul fecundat.

Faci cum crezi tu ca e mai bine, pana la urma este starea ta de bine in joc.

| blossomcandle explică (pentru Floridori):

Azi dimineața când am fost la baie, am avut o scurgere maro închis și lipicioasa. Am zis gata îmi va veni ciclu dar nimic. Dureri de cap și greață am la greu. Ma simt amețită. Mi-am luat tensiunea de vreo 3 ori și aveam 101/68 și pulsul 69.
Mi se pare puțin mică având in vedere ca eu aveam peste 110. O sa mai aștept zilele astea dacă nu și voi face un test. Azi ar fi a 14-a zi de la ovulatie. Și sângerarea aia era maro așa închis dar nu mult. Și de azi dimineața nu mi-o mai venit. De obicei când îmi pornește ciclu, in ziua aia îmi și vine.