| Blonda01 a întrebat:

In primul rand vreau sa imi cer scuze daca nu e asta categoria potrivita. Vreau sa va spun povestea mea, o parte din ea, de fapt. Dupa care daca puteti sa ma ajutati cu un sfat este perfect.

Deci, părinții mei sunt despartiti de 4 ani. Eu stau cu mama, dar imi vizitez tatal zilnic, pentru ca stam foarte aproape. Chiar ma inteleg mult mai bine cu el decat cu mama..in fine, nu asta conteaza.

La tata, de aproximativ un an, stau 2 baieti, frati. Unul are 28 de ani, el este mai linistit, are iubita, se inteleg bine, dar tipul tot ma considera sora lui. In schimb, celalalt, are aproape 30 de ani, dar tot cu el ma inteleg mai bine. Este mai amuzant. Eu pe amandoi ii consider fratii mei mai mari...iar ei stiu asta. Amandoi, incet, incet, au intrat in gasca mea de prieteni, iar acum pot zice ca suntem toti ca fratii. Sa revenim la cel de aproape 30 *o sa-i zic X*.

Mereu zice de fata cu oricine, ca el o sa ma astepte pana fac 18 ani, ca nu stie ce i-am facut, dar a inceput sa tina la mine prea mult. Stie ca acum ar risca foarte mult..de aceea si vrea sa ma astepte pana atunci. In repetate randuri a spus asta..acum, mai nou, imi zice ca o sa aiba grija de mine pana atunci, ca nu vrea sa isi bata cineva joc se mine. Fratele lui, imi zice acelasi lucru...ca niciodata nu l-a mai vazut pe X, asa. Eu cand ii spun ca este foarte mare diferenta intre noi, adica vreo 14 ani, imi zice ca nu conteaza varsta atata timp cat ne iubim. Nu pot spune nici eu ca imi este indiferent. Si eu tin la el, mai mult decat ar trebui..doar ca..situatia este destul de urata. Am uitat sa zic ca am 16 ani.
Vreau si eu niste sfaturi. Nu vreau sa jigniti.
Multumesc

4 răspunsuri:
| SmQaLeXuTzz a răspuns:

In niciun caz, este mult prea mare, dar daca chiar va iubiti va merge, dar eu cred ca nu.

| exilon1 a răspuns:

Fă-ți ordine în gânduri. Pune-ți întrebări de genul: "Vreau într-adevăr să fiu cu el?" Găsește răspunsurile la tine. Noi nu te putem ajuta cu prea multe sfaturi,fiecare vorbește din perspectiva lui. Dar de obicei,nu e cea mai bună idee să începi o relație cu el.

De ce? Pentru că tu îți distrugi tinerețea și el o să devină obsedat de tine(sau poate nu,de asta zic,tu știi cel mai bine,observă, întreabă-te, vorbește cu el). La vârsta ta trebuie să cunoști mai mulți tipi, cu care să vorbești, să relaționezi și să știi "ce vrei de la un bărbat" vorba aia...

Poți să ne spui cum decurg treburile pe parcurs și te mai sfătuim happy

| Blonda01 explică:

Ideea este ca noi inca nu vrem o relatie, pentru ca ar fi mult prea riscant. Doar ca el imi zice mereu ca asa cum m-a asteptat pana acum, o sa ma mai astepte inca 2. Inclusiv mama lor, a aflat ce plan are X, sa astepte o minora, dar si ea este de acord, atata timp cat tinem unul la celalalt si bineinteles el e sigur ca nu o sa isi bata joc. Parintii mei au spus la fel, ca dupa 18 ani este treaba noastra si ce o sa facem ca ei nu se baga.

| Holiday a răspuns (pentru Blonda01):

El vrea, parintii tai nu au nimic impotriva, ai lui practic nici nu ar trebui sa fie important, are 30 de ani ar fi culmea sa mai stea sub fusta maica-si, asa ca de tine depinde ce vrei. Deci esti in situatia fericita in care nu exista probleme exterioare. Daca esti sigura ca ti-l doresti pe barbatul ala, ia-l, daca nu, nu. Nu stiu exact ce cauti sa-ti spunem noi, practic nu ai nici o problema, de unde sa stim noi ce-ti doresti tu sau cum e barbatul ala. Poate aia 14 ani dintre voi iti par o problema...ei bine, nu e.