| cerbulroz a întrebat:

in timpul actului sexual, am o durere de cam o luna intre ovare(uterul cum ar veni) si dupa ma dor putin si ovarele..tot de atunci nu mai simt nicio placere in timpul actului( ba nu simt nimic, ba ma doare tare si nu pot face nimic) prietenul meu nu trage de mine ca stie ca ma doare, si ma trimite la medic/ginecolog. dar mie mi e rusine. stie cineva de ce am aceste dureri si ce pot face in privinta asta? multumesc anticipat. dau funda, nu va las nerecompensati.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Durerea la contact sexual este un mare semnal de alarma. Poate fi din cauza unei infectii banale, dar poate fi si din cauza unei rani pe col (leziune precanceroasa). regula spune ca trebuie sa incetezi orice contact sexual si as te prezinti la ginecolog in cel mai scurt timp, de preferat in 48 de ore sau cat mai aproape de acest interval.
Nu are de ce sa-ti fie rusine, medicul este un profesionist, nu te va privi sexual si nu va fi interesat de tine in acest mod. Am mai intalnit femei ca tine care cred ca medicul va fi coplesit de ele si, pentru prima oara in cariera lui, va renunta la profesionalism si le va admira, va incerca sa le seduca, motiv pentru acre se rusineaza. Eu pot sa te asigur ca indiferent act de superba esti sau te simti, medicul nu se va lasa sedus de tine, deci nu ai absolut nici un motiv sa te rusinezi. Si pentru tine si pentru el, va fi la fel de rusinos cum este un consult stomatologic sau oftalmologic.
In plus, nu mai poti avea contact sexual cu nimeni pana la consultatia ginecologica. Deja, daca ai o infectie si ai mai avut contact sexual dupa primul simptom, e posibil sa iti fi infectat si partenerul, caz in care trebuie sa mearga si el la un dermato-venerolog.

3 răspunsuri:
| Ștefi9 a răspuns:

Ar trebui să mergi la un ginecolog. E posibil sa fii răcită si asta sa iti provoace dureri. Însănătoșire grabnică!

| cerbulroz explică (pentru Ștefi9):

Trebuie.dar mi e rusine. multumesc frumos.:*

| sofisis a răspuns (pentru cerbulroz):

Daca ti-e rusine, stai asa cu durerile, accepta riscul unor rani care se pot agrava fiarte tare sau a unor infectii nasoale, spune-i iubitului ca nu mai faceti sex si asteapta sa te insele sau sa se desparta de tine.
eu zic ca e mai buna varianta asta decat sa te duci la o amarata de consultatie la medic!