| HearColours a întrebat:

In urma cu un an de zile am intretinut un act sexual neprotejat. Dupa doua zile am inceput sa am dureri in zona vaginala si mi-au aparut niste (vreo 10-15) vezicule cu un lichid transparent si aveam scurgeri abundente(albe-galbui, dar foarte lichide ca si consistenta). Durerile au crescut in momentul in care veziculele s-au spart. Am fost la urgente la dermatolog si a spus ca ar fi o dermatita de la epilat. Acesta m-a trimis la ginecolog, tot la urgente si mi-a dat tratament pentru candidoza care evident ca nu a functionat. M-am dus dupa la un ginecolog specialist asta dupa 5 zile de la inceperea durerii (durerea si veziculele persistau inca) si mi-a spus ca as putea avea herpes. Analizele mi-au iesit negative la herpes dar tratamentul cu aciclovir (pastile si unguent) a functionat. Am inteles ca apar recurente la herpes, insa mie mi-a mai aparut doar cate un cosulet (probabil furuncul) dupa vreo 6 luni de la intamplare. Banuiesc ca probabil de la epilat. Nu stiu ce sa cred. Am citit pe internet o gramada despre HSV2, dar as prefera sa discut cu o persoana in cunostinta de cauza. Daca este cineva cu hsv2, va rog raspundeti si ajutati-ma.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dupa cum descrii ai herpes genital. Recurentele pot aparea foarte rar, sunt persoane care fac un episod la 10-12 ani, in momentele de imunitate redusa. Marea problema este ca nu vei mai putea face niciodata sex neprotejat, fiindca iti vei infecta toti partenerii (chiar daca nu ai leziuni active). In afara ed asta, nu exista alte probleme, cand vei avea recidive, vei face tratament cu aciclovir. daca mentii o imunitate buna, poti sa ai recidive extrem de rar, 2-3 in toata viata ta.

| GdX a răspuns:

Domnisoara, tu ai luat un BTS. Nu te mai lua dupa ce citesti pe net, ca te imbolnavesti doar citind. Du-te la medic si stai linistita.