| FrumoasaTa a întrebat:

Intrebarea mea poate parea putin ridicola dar am nevoie de un raspuns. Am facut sex aseara (virgina) si nu imi pot da seama daca mi s-a rupt sau nu himenul. Adica in timpul actului sexual m-a durut foarte tare, dar singe nu a curs. Si nu am simtit nimic, rupere sau ceva de genul asta, adica am inteles ca ar trebui sa simti. Am facut-o protejat si nu ma ingrijorez de asta. La ginecolog mi-i frica sa merg, poate mai tarziu. Mai sunt virgina sau nu? Am citit ca poti vedea cu ajutorul oglinzii daca himenul e rupt sau nu, cum se face?

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti simti niciodata rupere. Simti o durere, care de obicei e mica, ca o ciupitura si ai o sangerare de 2-3 picaturi. Deci cu siguranta s-a rupt himenul si NU esti virgina. La ginecolog este absolut obligatoriu sa mergi in prima luna de la inceperea vietii sexuale, deci mai tarziu asta trebuie sa fie foarte curand

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU mai eşti virgină :(

NU cred că mai eşti virgină nici d.p.d.v. fizic!
Este suficientă o penetrare ce 1-2 cm pentru a RUPE himenul...

Din moment ce te-a penetrat, cel mai probabil, himenul s-a RUPT ( parţial sau total ), chiar dacă NU a curs sânge.

La cel puţin 20 % dintre fetele virgine ( alte surse indică cam 43 %, vezi linkul http://sanatate.bzi.ro/......-stii-3657 ) NU le curge sânge DELOC în momentul deflorării.

Poate fi vorba şi de un himen elastic, dar sunt cazuri RARE ( maxim 3-5 % )...

Sau, poate fi vorba de o deflorare parţială ( rupere parţială a himenului ) şi la următoarele 1-2 contacte sexuale este posibilă sângerarea.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Iti poti vizualiza himenul cu ajutorul unei oglinzi amplasate intre picioarele larg indepartate. Sau poti face poze si sa studiezi forma himenului si eventuala perforatie (daca dezvirginarea nu s-a produs) pe monitorul laptopului, PC-ului in format marit.

| neutrino a răspuns:

Fii linistita, acum esti femeie in toata regula.

| Emilian65 a răspuns:

Din moment ce s-a petrecut un act sexual, nu mai esti virgina.

| SkyPilot a răspuns:

Ar fi bine daca ai avea o oglinda concava cum se folosesc la cosmetica. Astea maresc. Te asezi ca la ginecolog, desfaci bine labiile mici si fie ca folosesti oglinda, fie faci o poza cu telefonul.

| FrumoasaTa explică (pentru SkyPilot):

Si care de acolo e rupt si care nu?

| SkyPilot a răspuns (pentru FrumoasaTa):

Citeste explicatiile happy

| SkyPilot a răspuns (pentru FrumoasaTa):

In cele mai multe cazuri daca e intact se intinde, ca o membrana.
Poti incerca sa introduci doua degete, dar cu grija sa nu il rupi tu (daca tii la el). Daca intra doua degete, e rupt undeva.

| SmQaLeXuTzz a răspuns:

Atata timp cat ai intretinut macar o singura data relatii sexuale inseamna ca nu mai esti virgina.