| Iubireameamika a întrebat:

Buna, la cat timp dupa nastere pot ramane gravida? De exemplu am nascut luna trecuta mai exact in 23 iulie, daca as avea contact intim cu sotul la cat timp pot ramane gravida? Nu alaptez.

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Gandindu-ma ca nu vei respecta perioada de repaus de 6 saptamani in care sa se refaca corpul tau, poti ramane insarcinata din nou incepand cu aproximativ 3 saptamani dupa nastere.

| Iubireameamika explică (pentru Floridori):

Asa am inteles si eu ca dupa nastere la 21 de zile poti ramana iarasi insarcinata... la 6 saptamanii se opera suport pentru protectie sexuala in Anglia. Nu ne mai dorim alt copil? avem pe David si e ochii nostril?

| Floridori a răspuns (pentru Iubireameamika):

Nu sunt fix 21 de zile.Pot fi 18 sau 26.Desigur, numere date de mine sunt aleatorii.Nu se poate calcula exact, ci doar aproximativ, deoarece nimeni nu stie cand va avea loc prima ovulatie dupa nastere.Acest lucru se va putea calcula abia dupa ce se vor regla ciclurile menstruale, dar din punct de vedere medical, se ofera acest reper, ca incepand de la aproximativ 3 saptamani dupa nastere se poate produce ovulatia.

Desigur, este corpul tau si tu decizi, dar te-as sfatui sa respecti cele 6 saptamani de repaus sexual.Nu din cauza unei posibile sarcini, dar pentru ca in timpul nasterii au avut loc niste transformari si este necesar sa ii dai timp corpului sa se refaca. Oasele bazinului s-au departat in timpul nasterii, peretii vaginali inca nu s-au refacut, colul uterin este inca deschis, iar aceste lucruri si contact sexual (protejat sau nu, nu conteaza) nu prea functioneaza in aceeasi fraza deoarece exista o predispozitie la infectii datorita colului deschis, risti un prolaps vaginal, chiar uterin din cauza musculaturii slabite si a pozitiei oaselor bazinului etc.
Desigur, este corpul tau, este sanatatea ta, este decizia ta, dar sfatul meu este sa mai astepti pana cand organismul se recupereaza complet.

| Iubireameamika explică (pentru Floridori):

Multumesc frumos pentru sfat?

| Floridori a răspuns (pentru Iubireameamika):

Cu drag! Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| Teo29 a răspuns:

Fa-o protejat doar...
Este risc mare de sarcina

| Adolf8 a răspuns:

Într-o perioadă scurtă de timp după naștere! Depinde de la femeie la femeie! Multă sănătate!