| lovedy a întrebat:

La facultatea de medicina se fac 6 ani de facultate si inca pe atat de rezidentiat. stie cineva daca cumva esti gravida in anul 4 de faculate, mai esti primimita acel an? Sau esti obligata sa stau acasa si sa l repeti?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti primita la facultate exact cat timp vrei sa te duci. Poti sa mergi pana in ultima zi de sarcina si poti merge, apoi, imediat ce esti externata din maternitate. Nu exista nici o interdictie, trebuie doar sa faci tu fata ritmului (practic nu poti alapta fiindca esti plecata mai mereu de acasa si trebuie sa ai pe cineva care sa stea cu copilul si ziua si noaptea ca tu sa ai timp si de facultate si de invatat si de garzi si de putin somn)

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Bortoasele NU au ce cauta la facultatea de medicina, urgent exmatriculata! daca o studenta ramane bortoasa [pe parcursul trebuie exmatriculata altfel prezinta prezinta pericol in viitor copilul afectandui cariera 100% profesia de emdic este pentru fete care folosesc capul si stiu ce vor de la viata nu viitoare sclave ale cratitei si copilului

| DyNo a răspuns:

Nu are nicio legatura sarcina cu facultatea. Atata timp cat poti sa vi la cursuri fara probleme si inveti pentru facultate nu este nicio problema sarcina.

| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat te duci la scoala si nu pierzi cursurile si apoi, mergi la examene si le iei, nu vad de ce ai s-a acasa cand esti gravida.
Gravidia nu este o boala contagioasa, este o conditie care se duce pe picioare si multe femei au fost gravide in studentie si au fost in stare sa-si termine facultatea chiar.

| mihai69 a răspuns:

Ce legătură are școala cu sarcina ta?!? Dacă poți să fii prezentă la cursuri, seminarii și laboratoare plus practică, apoi examene și colocvii - nu te oprește nimeni și nimic să termini facultatea la timp.

| CuriousStuff a răspuns:

Subscriu la ce a zis mihai. Daca tu o sa poti sa duci toate astea si sa mai ai grija si de copil nu te opreste nimic. Problema nu ar fi ca nu te primesc la facultate, problema e ca nu mai ai tu timpul fizic sa te ocupi de toate.

| Andrei_Paul_1987 a răspuns:

Nu stiu daca esti ``primimita``...sau daca afecteaza faptul ca esti gravida...dar lipsa de la orele de gramatica sigur o sa-ti afecteze ``primimirea``in faculta