| LollyAdda a întrebat:

Buna la toata lumea.Am si eu o problema care daca nu o spun simt ca voi inebuni.Numai pot sa tin in mine si am nevoie enorma de un sfat din partea voastra.
Va rog mult sa nu ignorati intrebarea si multumesc de pe acum celor care isi fac putin timp si pentru mine.
Problema e prietenul meu si o alta fata.Decand a inceput liceul si si-a cunoscut noi colegi parca totul se distruge incetul cu incetul.Am avut o relatie perfecta chiar daca eram doar de cateva luni impreuna, totul era foarte intens, Are o fata in clasa care vai doamne e cea mai populara si bine vazuta de prin liceu. Aceasta fata s-a indragostit de prietenul meu si s-a dat la el.Acum nu stiu pe cine sa cred dar prietenul meu mi-a zis ca nu o suporta si ca se jura in fata oricui ca nu are nici un sentiment pentru ea.Imi este greu sa il cred deoarece m-a mintit mai demult cu alte faze dar nu legate de vreo alta persoana.
Dar ma doare sa vad ca mereu acea fata primeste intrebari pe ask gen pe cine placi si ea repede da cu apropul la el si am impresia ca parca toata clasa lui m-ar face pe la spate pe mine.
Eu nu as intelege de ce nu ar iubi-o si el pe ea ca doar e in clasa cu el e cea mai populara iar eu sunt plecata din tara pana in luna august.Pur si simplu vad ca nu as avea nici o calitate pe langa ea.
Nu suport ca cineva sa faca asa cu persoana pe care eu o iubesc si mai ales sa ma simt nepunticioasa de la distanta asta.Cat de mare ar fi iubirea dar parca as vrea sa pun capat la tot dar ma doare ca nu pot fara el.Ce pot sa fac? incep sa plang numa la gandul ala ca toti din clasa lui stie ca ea s-a dat la el si ca e moarta dupa el, nu vreau sa ma mai doara, ce sa fac sa uit? Inainte sa inchid vreau sa mai spun ca nu m-am indoit ca nu m-ar iubi si ca fapt divers el mi-a zis primul de acea intamplare dupa aia restul colegiilor.Ne intelegem atat de perfect cand are vacanta sau mai multe zile libere dar cand stiu ca e de dus la scoala si ca o revede pe aia incepe scandalu.
Un sfat va rog? dau funda.
Multumesc inca odata pentru timpul acordat!

5 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Pentru ca nu esti langa el ai devenit complet nesigura,pe el,pe tine,pe ceea ce-ti spune si pe ceea ce face.
Exagerezi intreaga situatie si suferi si-l chinui si pe el.
Daca ai reusi sa te linistesti ai realiza cateva lucruri.
El a fost primul care ti-a spus noutatea,asa ca este evidenta sinceritatea lui.
Si,in particular,iti spun ca cel mult sa fie cumva magulit de atentia ei,dar probabil,il dezgusta intreg circul care il face respectiva pentru a-l "cuceri".
Nu-i place si ti-a spus-o.
Daca o placea,si daca o placea mai mult decat pe tine,nu-ti spunea nimic sau se despartea de tine.
Gelozia ta,insa,il poate face sa creada ca cealalta ar putea fi mai intelegatoare,asa ca ar fi bine sa ti-o inghiti,sa incetezi imediat.
Este dureros ca nu puteti fi alaturi si va despart tari intregi,dar simplul fapt ca tu ai incetat sa ai incredere in el,il poate supara intr-atat incat sa doreasca sa va despartiti si n-ai rezolvat nimic!
Nu fa situatia si mai grea!
Considera ca el iti spune adevarul si comporta-te in consecinta,nu da importanta prostiilor postate de respectiva,ar trebui sa stii ca el nu-i va face pe plac si sa-l ajuti chiar sa nu-i faca pe plac.
O relatie la distanta nu-i usoara si putini sunt cei care au reusit sa o indure,dar acei putini,s-au regasit apoi mult mai puternici si mai siguri pe sentimentele lor.
Fa abstractie de noutatea asta neplacuta si cauta sa-l tii aproape,sa fiti bine si sa ai incredere in el,asa incat,in vara,totul sa para un vis urat care a trecut.
Incearaca sa-ti imaginezi acel moment,transmite-i si lui cum vezi clipa revederii voastre,ca si mesaje calde,bune si pe un ton mereu afectuos si totul va fi bine.
Nu-l mai trata ca pe un vinovat,ci ca pe iubitul TAU.
In acest moment, este iubitul tau.
Daca continui sa te superi si sa te certi cu el, va inceta sa fie si tot ceea ce te sperie acum, maine va deveni o realitate.
Azi, e imposibil insa.
Si sta numai in mana ta sa-ti pastrezi iubitul.

| LeontinAndrei a răspuns:

In primul rand presupun ca nu ai mai mult de 15-16 ani, la fel si el. Apoi da-mi voie sa iti spun un lucru, el nu stie ce inseamna iubirea. Baietii ajung sa cunoasca termenul de "dragoste" abia in jurul varstei de 18 ani (foarte rar inainte de aceasta varsta), ceea ce inseamna ca el nu o iubeste pe acea tipa, ci este atras de ea (la fel si cu tine, nu te iubeste, ci este atras de tine).

Un al doilea lucru pe care vreau sa-l subliniez este ca... la fel de bine ai trait si inainte sa-l cunosti. Acum de ce nu ai mai putea trai fara el? Vezi tu, astea sunt doar aberatii pe care le spunem toti atunci cand suntem indragostiti si le spunem doar pentru a-i arata partenerului cat de mult tinem la el, insa in realitate sunt doar niste aberatii. Ce, brusc ai uitat cum sa respiri fara el? Nu, nu ai uitat, iti zic sigur.

Chiar daca acum iti pare foarte greu sa renunti la el, odata ce ai facut-o vei constata ca nu este chiar atat de greu cum iti imaginai tu. Nu am sa intru in prea multe detalii psihologice pentru ca nu este momentul potrivit.

Cu alte cuvinte, daca tu crezi ca el chiar se da la tipa respectiva, atunci renunta la el. Nu vei pati nimic, stai linistita. Judecand dupa intreaga ta "povestioara" constat ca tu chiar crezi acest lucru, deci oricum ar fi relatia voastra tot va ajunge intr-un impas, deoarece el nu are incredere in tine, iar tu nu ai incredere in el. Esti tanara, esti frumoasa si ai toata viata inainte, iar pe planeta asta mai sunt numai vreo 3 miliarde de baieti/barbati si ma indoiesc ca nu vei gasi nici unul care sa te iubeasca si sa te aprecieze asa cum esti.

Be smart and take care.winking

| neutrino a răspuns:

Tu esti o fata frumoasa si se pare ca si putin inteligenta, asa ca ai inteles bine realitatea, chiar daca-ti place sau nu. Daca si el este ca si tine, atunci nu are cum rata ocazia care i se ofera si, daca mai este si un bun coleg, va face tot ceea ce este posibil sa nu-si supere colega.

| sofisis a răspuns:

Ok. Deci sa inteleg ca voi aveti relatie la distanta. Asta ingreuneaza putin situatia.
Un barbat/baiat/persoana de sex masculin niciodata nu o sa aprecieze o femeie care vine si striga in gura mare ca il place. Se pierde din start orice urma de interes.
E posibil ca orgoliul lui sa fie umflat putin de faza asta dar nu cred ca e mai mult de atat.
Cea mai grava problema e insa faptul ca tu te vezi atat de insignifianta pe langa fata aia. Si ce daca e populara? Asta inseamna ca iti e superioara?
EL te vrea pe tine. Dar iti garantez ca daca mai continui cu crizele legate de fata aia...s-ar putea sa faci fix ce nu vrei : sa il impingi in bratele ei.
Nu te mai stresa pe subiectul asta. Nu il mai intreba. Daca ea posteaza chestii, las-o in pace sa posteze. Lui ii poti spune simplu : te rog fa-o sa inceteze pentru ca ma afecteaza! Si atat. Fa-te ca nu exista persoana aia. Stiu ca e greu dar mai bine iti versi nervii legati de ea la o prietena decat la el.
Si la urma urmei, ce castigi daca obsedezi atata? Nu faci altceva decat sa distrugi singura increderea si apropierea dintre voi.
Cand o sa vezi ceva concret din partea lui catre ea, abia atunci sa iti faci probleme.
Pana atunci bucura-te ca cea mai populara fata il vrea iar el te vrea pe tine.

| SebastianCMT a răspuns:

Atata timp cat ai o relatie la distanta nu prea ai cum sa ai incredere in el. Pentru ca tu esti acolo departe el este aici, normal ca ii v-a fii mai usor sa stea cu ea decat cu tine. Cel mai simplu este sa il crezi si sa il lasi pe el sa se dea de gol. FUNDA?