| Mariejane1 a întrebat:

Buna,luna trecuta mi-a început menstruatia pe 14 si m-a tinut 5 zile ca de obicei, la cateva zile am facut dragoste neprotejat si luna aceasta nu m-am îmbolnăvit..am făcut un test de sarcina si a ieșit negativ, e posibil sa fiu însărcinată?
Va rog sa imi răspundeti.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cand ai facut testul de sarcina!
Un test corectd e sarcina se face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.
Daca testul a fost facut inainte, repeta-l!

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ciclul menstrual a inceput in data de 14.09 rezulta ca pana in acest moment 22.10, au trecut deja 39 de zile si intr-o astfel de situatie pot exista 2 scenarii posibile si anume :
1.) sa existe o sarcina formata si instalata in uter in urma cu circa 3 saptamani
2.) sa fie vorba de un ciclu menstrual foarte dereglat, neregulat.
Rezultatul NEGATIV al testului de sarcina pe care l-ai efectuat, poate fi considerat VALID, VALABIL si CORECT, NUMAI/DOAR in cazul in care testul de sarcina a fost efectuat dupa ce au trecut minim 21 de zile de la data in care a fost intretinut actul sexual. De regula dupa trecerea a circa 4-5 zile fata de data efectuarii primului test de sarcina, se efectueaza un al 2-lea test de sarcina al carui rezultat urmeaza sa confirme sau sa infirme rezultatul primului test. Numai in cazul in care testul de sarcina a fost facut dupa ce au trecut minim 21 de zile fata de data la care a fost intretinut sexul neprotejat, doar in acel caz rezultatul NEGATIV obtinut poate fi apreciat ca fiind corect si drept urmare sa fie vorba de un ciclu menstrual foarte dereglat. Intr-o astfel de situatie este indicata prezentarea la cabinetul ginecologic in vederea efectuarii unei consultatii cu scopul de a se investiga care sunt cauzele care provoaca dereglarea ciclului menstrual. Multa sanatate!

| eanadandre a răspuns:

Pai daca ramai insarcinata nu are cum sa iti arate din primele zile! La maica-mea a facut la o luna de sarcina testul si i-a iesit pozitiv dar o liniuta se vedea foarte neclara! Poti fi insarcinata...mai incearca sa faci un test peste cateva zile sau saptamani! Daca ies toate negative inseamna ca nu esti insarcinata