| andreeamateas a întrebat:

Ma numesc Andrea, am 18 ani. Cam de o luna sa zic asa am greturi si varsaturi pe tot timpul zilei, in fiecare zi, ciclul nu a intarziat, a fost regulat. Luna trecuta înainte cu 4 zile sa imi vina ciclu am facut un test de sarcina barza ultrasensibil dar a iesit negativ. Oare as putea sa fiu insarcinata. Tin sa mentionez ca eu si sotul meu ne dorim foarte mult un copil si cand facem dragoste lasa in mine.

Va multumesc foarte mult si astept un raspuns...

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Testul de sarcina facut cu 4 zile inainte de momentul inceperii menstruatiei a fost facut complet INUTIL fiindca rezultatul obtinut nu poate fi considerat valabil sau corect deoarece intotdeauna va fi fals negativ. Anuntul/informatia ca acele teste Barza ultrasensibile sunt eficiente si pot detecta o sarcina cu 4 zile inainte de inceperea menstruatiei reprezinta O MINCIUNA sfruntata fiindca in acel moment in sange sau in urina probabilitatea de a exista hormonul hCG este de maxim 5%. Pornirea menstruatie la data calculata este GARANTIA ca ciclul menstrual anterior s-a terminat, fiindca NU s-a produs fecundarea ovulului si din acest motiv a fost eliminat din organism prin menstruatie sub forma de menstra vechiul ENDOMETRU imbatranit, degenerat si devenit inutil. Daca au fost intretinute contacte sexuale neprotejate dupa terminarea ultimei menstruatii, si de fiecare s-a produs ejacularea spermei in vagin atunci exista sanse reale de a se forma o sarcina. Chiar daca s-a format si exista o sarcina, in aceste prime 2 saptamani sarcina NU poate provoca simptomele prezentate, iar greata si starile de voma pot fi de natura medicala, astfel ca doar medicul de familie poare stabili despre ce este vorba, precum si tratamentul care trebuie urmat. Multa sanatate!

| andreeamateas explică (pentru corbulalbrosu):

Va multumesc pentru raspunsul dvs. Daca va rog imi puteti recomanda un test de sarcina bun? Va multumesc si astept raspunsul dvs!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru andreeamateas):

Testul beta-hCG efectuat intr-un laborator de analize medicale si rezultatul acestuia, este singurul test de sarcina care poate fi dus, prezentat si sa fie luat in considerare de medicului ginecolog la care ar fi indicat sa te prezinti pentru o consultatie amanuntita. Multa sanatate!

| cristimihailov a răspuns:

Ce parere ai de o enterocolita? Sau ceva asemanator?

| Alicezzz a răspuns:

Repeta testul de sarcina.Menstruatia te poate pacali si veni si peste sarcina. Fa'ti un control ginecologic. Si sansele sa fii insarcinata sunt mari cat timp va doriti un copil si nu va protejati. Asa ca da fuga la un control. Sanatate si sarcina usoara daca esti!

| Bishopp a răspuns:

Incearca sa folosesti calendarul menstruatiei tale si sa faceti incercati sa concepeti o sarcina in perioada fertila si cea mai siugra spre un rezultat. Documenteaza-te despre cum sa iti calculezi perioada fertila si sport la treaba.

| fantabau a răspuns:

Daca nu ai un ciclu ambudent poți sa fi însărcinată.O ruda si nu numai ea a avut ciclu pana in a 5-a luna de graviditate.Sora mea care are un ciclu abundent era însărcinata si in prima luna a avut ciclu si testele astea trebuie de făcut mai des pentru a ști corect

| iDavidS a răspuns:

Cati ani are sotul?