| nonutdavid a întrebat:

Ma numesc Iulia ( contul e al prietenului meu) am nevoie urgent de o parere.
Suntem impreuna de 6 ani aproximativ. in urma cu ceva timp am hotarat ca ne dorim un bebe. Cam de 2 ani... am incercat insa eu nu am ramas insarcinata. El e perfect sanatos. Eu am fost cu cateva luni in urma la medic mi'a zis ca sunt ok si ca sa am rabdare insa in urma unui tratament prescris de doctor... la ceva timp nu mi-a venit menstruatia credeam ca sunt insarcinata... insa nu era asa apoi CM a devenit neregulat cateva luni nu a venit deloc sau venea 1 -2 zile sau doar cateva pete micute si atat. nu am avut nici posibilitati si nici timp. pt a-mi acorda mie dar acum eu am ajuns la capatul rabdarii. luna trecuta la fel au fost cateva pete...
As vrea sa ma duc la medic insa parca am retineri dar nu stiu de ce ma simt asa rusinata. ne dorim mult mult un bebe.
Daca aveti pareri cum sa inving teama de medic si cum sa ma adresez mai exact... aici pe net e usor sa scriu insa realitatea e altceva.
Multumesc mult...

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Din cele descrise sepoatetrage concluzia ca ciclul tau menstrual este NEREGULAT si acest lucru se datoreaza faptului ca glandele tale endocrine functioneaza incorect iar in anumite perioade nici nu elibereaza hormonii necesari mentinerii unui ciclu menstrual normal.Din acest motiv apare amenoreea care indica faptul ca iti este probabil/sigur afectata glanda foliculara care nu mai produce ovule deoarece probabil a intervenit/s-a instalat sindromul de ovar polichistic. Intro asemenea situatie producerea celor 2 hormoni feminini estrogen si progesteron este perturbata si din acest motiv apar dereglari hormonale care deregleaza lungimea ciclurilor menstruale deci si momentul producerii menstruatiei care devine imprevizibila/imposibila de a fi anticipata. Intro astfel de situatie in primul rand devine strict necesara sau chiar obligatorie consultatia endocrinologica si doar pe urma pe baza rezultatelor obtinute medicul ginecolog probabil va reusi sa-ti prescrie tratamentul adecvat prin care sa se incerce reglarea ciclului menstrual la unul regulat pentru a se prioduce ciclu de ciclu un ovul viabil. In caz contrar ciclul tau menstrual va ramane neregulat si neplacerile vor continua. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Du-te la alt medic ginecolog. Sotia mea merge o data la 6 luni. Mai ales ca va doriti un bebe cu atat mai mult trebuie sa mergi. Iti va face niste analize, ecografie la ovare. Hai du-te nu iti fie rusine. Du-te la o femeie daca la barbati iti este rusine. Te duci o data de doua ori mai timid apoi nu mai ai retineri. Sanatate si bafta cu bebelul.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista teama de medic, exista doar jena, pe care o avem toate femeile si totusi pentru sanatatea noastra mergem la medic.
Sfatul meu este sa mergi la un medic femeie si te vei simtii mai bine!

| mihai69 a răspuns:

Încearcă să pui problema și altfel (ca să mai scapi de teama de medic): presupune că ai rămas deja însărcinată și pe la 10 săptămâni de sarcină ai ceva probleme. Ce faci? tot ți-e rușine, sau atunci mergi la medic?!? Dacă răspunsul este „da, merg imediat la doctor" - e perfect. Înseamnă că și acum poți.
Dacă nu, înseamnă că ar fi util să faci câteva vizite mai întâi unui psiholog să te ajute să treci peste acest blocaj mental, altfel ar putea suferi și copilul tău (pentru că va veni și ăsta, mai devreme sau mai târziu), nu doar tu!