| Daniel1509 a întrebat:

Nici nu stiu de unde sa incep, nu as vrea sa plictisesc pe nimeni cu problemele mele, nici nu stiu la ce categorie sa pun intrebarea, m-am gandit sa o sun pe "oana92" dar m-am razgandit. Am fost in urma cu ceva timp parasit de iubita mea. O iubeam, poate inca o iubesc. Am incercat sa gasesc la ea o vina, sa imi ascund greselile si neputiinta mea. Ma simt un om rau si bun de nimic. Adevarul este ca din vina mea a decis sa ma lase. Am inceput relatia cu ea desi stiam ca nu este bine si nu o voi putea duce la bun sfarsit niciodata. Imi doream si imi doresc inca, doar o prietena, o amica, o confidenta care sa atie totul despre mine si eu totul despre ea. Din pacate am realizat ca acest lucru este foarte greu de gasit. Nu imi pot accepta orientarea sexuala. Ma mint singur si intru in rrlatii cu fete, care se sfarsesc super prost. Nu m-ar intelege absolut nimeni daca as recunoaste ca da, sunt gay, sunt atras doar de baieti. Nici macar nu am cunoscut vreodata un baiat ca mine, dar pur si simplu asta ma atrage. Nu vreau de la o fata decat prietenia ei, iar de cele mai multe ori prietenia ajunge sa fie o relatie din careies prost. O sarut, o ating si chiar ajung la relatii intime de dragul "prieteniei", iar cand realizez ca de fapt, prietenia a murit de mult, ca nu mai avem increderea deplina si siguranta de la inceput, ma retrag, nu mai vreau sa o sarut..rrlatii sexuale nici atat. Simt ca innebunesc, de o relatie gay nici nu poate sa fie vorba, m-ar impusca mama si tata, plus ca nici macar amici nu am, nici nu stiu cum sa discut cu un baiat. Ce este de facut in conditiile astea, unde as putea sa gasesc o scapare, o portita de iesire? Sau...nici nu exista solutia de iesire din mica mea criza?sad

Ps: nici solutia cu prietena lesbiana nu este buna, am incercat...iar prietena mea lesbiana, nu era chiar asa cum.sustinea, a "devenit normala" dupa scurt timp...
Ps2: nu e doar o cautare, nu pot sa fiu cu o fata, doar daca imi neg simturile si dorintele. Pentru o perioada merge, dar apoi apar frustrari si neimpliniri si esec total
Ps3: mi-as dori sa am ocazia sa inteleg din experienta reala a cuiva, cum trebuie sa gestionez situatia asta. Nu ma pot accepta nici eu pentru ca sunt gay, poate datorita parintilor, deci nici nu se pune problema sa imi dezvalui orientarea sexuala tuturor.

Răspuns Câştigător
| adeluna a răspuns:

Draga Daniel,
Presupun ca stii deja ca nu e nimic neregula cu tine. Nu poti decide cum si ce sa simti sau nu, sentimentele nu functioneaza pe baza de autosugestie. Intr-adevar o relatie de fatada nu e o idee buna, pentru ca se va ajunge inevitabil la suferinta si frustrarea (pentru ea) de a fi respinsa si de a nu intelege de ce, de a crede ca e din vina ei. Poate ar fi mai bine ca pentru o vreme sa eviti relatiile si sa te concentrezi pe hobbyuri sau studii.
Nu ai cunoscut inca niciun baiat ca tine pentru ca, la fel tie, se ascund inca speriati. Dar banuiesc ca poti gasi precis pe internet forumuri, chat roomuri, etc unde sa poti vorbi cu alte persoane gay. Exista si ONGuri care lupta impotriva discriminarii si care te-ar putea cu siguranta asculta si ajuta. Eu una stiu doar de Accept http://accept-romania.ro/
Au o gramade de resurse utile, organizeaza evenimente, este si o lista ce baruri si cluburi si precis vei putea vorbi cu cineva care chiar te intelege si te poate sustine, vei cunoaste alti membrii ai comunitatii LGBT si vei vedea ca nu esti singur.
Multumim pentru curajul increderea de a ni te dezvalui!

3 răspunsuri:
| Anonima3127 a răspuns:

Te afli intr-o situatie dificila. In primul rand, trebuie sa te accepti TU ca esti diferit de ceilalti. "Diferit" nu are intotdeauna conotatii negative. Asta esti tu, asa ceva nu se poate nega, sau si daca negi, ajungi sa suferi tu, enorm, iar mai apoi sa mai faci si pe altii sa sufere. Stiu ca e greu, intr-o tara in care "principiile" si "morala" sunt stravechi, si nu se accepta nimic care nu este in concordanta cu acele norme prestabilite ale "normalului". Insa tie nu trebuie sa iti fie rusine cu ceea ce esti. Trebuie sa accepti ca esti diferit, si ca diferit, nu inseamna cu tu esti ciudatul familiei, ci diferit inseamna ca tu esti special in felul tau, si toti trebuie sa accepte asta.
Ar fi bine, daca ai posibilitatea, si ocazia, sa apelezi la ajutor specializat, gen un psiholog, care te poate face sa intelegi mult mai bine trairile pe care le ai, si cu timpul, te va ajuta sa iti imbunatatesti si relatiile familiale.
Mult succes, si capul sus, fii tu insuti, indiferent de situatie. Daca crezi ca ti-as putea fi de ajutor cumva, poti sa imi scrii in privat.

| RAY a răspuns:

Suferi daniel de o evolutie,practic ai nevoie de timp ca sa te decoperi,eu isi recomand cateva sedinte cu tine insuti stiu ca e greu,de abia acuma isi incepi dezvoltarea ta pshioloogica poate esti bisexual
sfaturi vb cu tine insuti eu isi recomand asta, ea o oglinda si vb cu tine vezi ce vrei de fapt, nu nega ceea ce esti, esti gay acceptate asa cum esti, ar fi multe de discutat, daca am trai in Germania te-as trimite la un pshiolog acolo nu e o rusine sa mergi pentru ca treci prin momente grele

| sofisis a răspuns:

Mama, mama...si dupa iesiti in strada si urlati ca restul lumii are ceva cu voi!
Ma baiete, a fi gay NU e o boala, NU e un defect, NU e anormal si NU vad de ce te dai de ceasul mortii din cauza asta.
Iti plac barbatii...asa si? De ce naiba te chinui sa iti placa fetele? Crezi ca un barbat straight, daca s-ar chinui suficient de tare, ar deveni gay? Eu nu cred. Atunci de ce naiba ar merge in sens invers?
Pune mana, intra pe comunitati gay, sunt cluburi de gay in Bucuresti cacalau maria ta... poti cunoaste si experimenta orice vrei tu.
Cat despre parinti, la un moment dat tot vor afla. Si vor face un maaaaare scandal. Probabil nu vei mai vorbi cu ei o perioada...dar pana la urma, sunt parintii tai si te iubesc. Prefera sa te sinucizi sau mai stiu eu ce? Hai sa fim seriosi. TREBUIE sa ai puterea sa recunosti ceea ce vrei si sa fii cine vrei.
Ps: fata aia nu era lesbi, sunt multe fete care fac chestii d'astea din teribilism si pentru ca stiu ca ii atrage pe baieti.
Ps2: NU mai incerca sa fii cu femei. NU ai dreptul sa te joci atata cu inima altora. Poate ele se indragostesc de tine, poate ele sufera dupa tine. Ti se pare normal si corect ce le faci? Mie nu!
Ps3: de ce nu te poti accepta? Ce ai in neregula? Ce iti lipseste? Vorbesti de parca ar depinde ceva de tine. Intelege odata ca nu si ...grow up!