| anonim_4396 a întrebat:

nu dau nume pentru ca as vrea sa fiu cat de cat anonima. am 21 de ani. si am o mare problema. sper sa nu fiu prea plictisitoare, dar am ceva mai mult de zis. deci am o relatie cu un baiat de 9 ani. aveam vreo 12 ani cand ne-am combinat. am umblat ceva timp dupa el, pentru ca imi placea si era cu 3 ani mai mare. o data cu trecerea anilor, pur si simplu in relatia noastra a intervenit o plictiseala, si o monotonie enorma. doar din partea mea. pentru ca el ma iubeste la nebunie. dupa vreo 2-3 ani deja nu-l mai iubeam deloc. pe parcurs am inceput sa nu mai simt nimic pentru el. intre timp, am intrat la liceu, eu ma indragostesc foarte repede. si am fost indragostita de cateva ori de cativa baieti, dar asta a trecut repede, pentru ca imi era frica sa il insel. apoi prin clasa a 12. a am intalnit un baiat super, care ma placea de prin clasa 9a, doar ca eu nici nu stiam de existenta lui. cand am intrat in clasa cu el, neam indragostit reciproc, si ne iubim f mult. numai ca el este genul mai ciudat! iubim amn2 aceleasi lucruri, de exemplu avem in comun muzicaa hip-hop si alte chestii, doar ca pe el nul intelegea nimeni. eu am fost singura, si de aia neam apropiat atat de mult. am iesit de cateva ori, dar doar ne-am sarutat. aveam vreo 18-19 ani cam asa, pana la varsta de 19 ani eu am fost virgina. pentru ca mi-a fost frica sa-mi incep viata sexuala, si prietenul meu m-a acceptat asa, dar a inceput sa insiste mult sa facem dragoste ( prietenul meu cu care sunt de 9 ani), chiar foarte mult, existau multe certuri pe chestia asta, si la un moment dat stresata de toate astea, am acceptat. bineinteles ca consumasem alcool cu voia mea, ca so pot face. am facut-o si a fost oribil! numai dureri, datorita faptului ca nul suportam, si nul mai iubeam, nu simteam nimic de fiecare data. in fine, am continuat asa pana in prezent. acum sunt in italia, a fost si el cu mine, dar a plecat in tara. aici la munka am cunoscut un baiat care are 30 de ani. el e genul care vrea o familie, copii.si restul, sta la tara, ceea ce mie nu-mi place deloc, dar il plac mult. pur si simplu intr-o zi s-a intamplat sa ma cucl cu el, crezand ca poate o sa ma simt bine, dar n-a fost asa. m-am simtit bine in prezenta lui si atat. dar n-am simtit decat durere in timpul actului sexual. oricum, baiatul asta vrea sa ma ceara de sotzie. ma place foarte mult. neam facut chiar si planuri de viitor. dar mai intai trebuie sa ma despart de prietenul meu cu care sunt de 9 ani. si in plus baiatul din liceu pe care il iubesc mult si acum, tokmai am vb cu el zilele astea, vrea sa ma duc la el in anglia, sa ne facem o familie impreuna. nu stiu ce alegere sa fac. si nu stiu cum sa ma despart de prietenul meu de 9 ani. sincer nu-l mai suport. dar nu pot sa-i spun asta. n-am curajul s-o fac.deci va rog dati-mi un sfat! e foarte urgent. pentru ca simt ca trece timpul pe langa mine, si eu tot nu stiu ce sa fac! va rog sa ma scuzati pentru ca ati avut de citit cam mult! PS: nu vreau critici! vreau un sfat bun, care ma poate ajuta!

Răspuns Câştigător
| DeeaMarry a răspuns:

Ai dreptate, nu mai poti continua relatia daca tu nu iti doresti asta, doar pentru ca l-ai rani pe el.
Stiu ca o sa sufere enorm dupa, dar e mai bine asa atat pentru tine, cat si pentru el. Incearca sa ii spui ca tu nu mai simti pentru el ce simteai la inceputul relatiei, ca tu crezi ca o sa ii faci mai mult rau daca nu va despartiti, ca nu are rost sa mai continuati asa.
E greu, dar trebuie sa inteleaga. Viata nu e numai lapte si miere; trebuie sa invatam sa trecem peste greutati, sa acceptam adevarul. Nu il mai iubesti tu, insa nu e un capat de lume. Sunt sigura ca va intalni o fata care sa il iubeasca asa cum merita.
Iti doresc mult succes!sad
Cu privire la ceilalti doi, ia-ti o pauza, cateva zile de liniste. Gandeste-te bine pe care il iubesti sau daca il iubesti pe vre-unul dintre ei cu adevarat. Daca 9 ani au fost suficienti sa te plictisesti de actualul, oare o sa-l iubesti pe vre-unul dintre ei toata viata?
Un aspect foarte important: Analizeaza-l pe ce pe care crezi ca il iubesti. De ce il iubesti? Datorita caracterului lui sau datorita frumusetii exterioare? Nu uita ca frumusetea e trecatoare si ca alegerea ta te poate rani atat pe tine, cat si pe cel ales.
Sper ca sfaturile mele sa te fi ajutat macar putin, as fi mai fericita daca as sti ca am putut sa ajut pe cineva happy

13 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Ok, fara critici. Dar tu umbli din p.in p...(polen in polen)? Ce ma intereseaza pe mine c-ai fost virgina pana la 19 ani, daca acum le scuturi pe toate? Anglia, Italia, prieten de 9 ani - toti crezi ca sunt niste piese de puzzle iar tu trebuie s-o alegi pe cea potrivita? Adica ai impresia ca esti printesa din toata povestea asta, iar ceilalti stau la picioarele tale, asteptand sa dai verdictul?
1. Invata sa scrii!
2. E timpul sa-ti reglezi sentimentele!
3. Tu te indragostesti de baieti asa cum se ataseaza cateaua mea de straini. Ea macar mai castiga un os, tu castigi... durere la actul sexual.
4. Nu te poti gandi la viitor, daca nici tu nu stii ce vrei!
5. Normal ca vrei sa fii anonima. Pentru mine, indiferent ce nick aveai, ramaneai o anonima!

| underground05 a răspuns:

Incearca sa ai o discutie serioasa cu el si ar fi ok daca ar fi personal. explica.i cum sta treaba si daca simti ca el inca te mai iubeste e foarte important sa nu cauti motive sa nu dai vina p el cu nimic.se va simti el mai bine apoi pur si simplu ii zici ca nu mai simti nimic pentru el,nu e vina lui e vina ta nu mai poti continua asa,nu mai esti fericita cu el si ca el merita sa aiba p cineva langa el care sa il iubeasca,ceea ce tu nu mai faci.e foarte important sa ii zici ca nu regreti nimic din ce a fost intre voi.e f f f important sa nu dai vina p el si sa nu cauti motive pur si simplu ii zici ce crezi ce simti si ce vrei, si incearca sa mentii o atmosfera calma sa nu devina o discutie contradictorie! si la sfarsit ai putea adauga si un,, iti multumesc pentru tot ce ai facut pentru mine si pentru toate momentele frumoase p care le.am petrecut impreuna, esti un om bun''bafta

| Scândură a răspuns:

Buna! Colpmlicata povestea. in primul rand e clar ca trebuie sa te desparti de cel cu care sti de 9 ani, pur si simplu nu poti fi cu el daca nu-l iubesti! Spune-i sincer prin telefon sau face to face, ca nu mai ai aceleasi sentimente pentru el si crezi ca ar fi mai bine sa va despartiti. Va intelege, daca nu este treaba sa.
Du-te la baiatul din Anglia, tu pe el il iubesti! Lasa-te purtata de dragoste si de inima! Cu el vei fi fericita, cu cel din Italia nu vei fi fericita, te vei gandi mereu ce ar fi fost daca ai fi fost ce cel Din Anglia!
Deci merita sa-ti asculti inima si sa te duci la cel pe care-l iubesti, crede-ma! Alegandu-l pe el, alegi fericirea!
Du-te la el in Anglia, si traieste-ti viata invaluita de dragoste si pasiune! Vei vedea ca ai luat decizia corecta, cea dictata de inima.
Sper ca te-am ajutat, iti urez mult succes si un viitor fericit!

| 阿雷克桑德拉 a răspuns:

Imi pare rau ca primesc raspunsuri rautacioase. nu stiu cum lumea poate fi atat de rea. nimeni nu ma cunoaste si nimeni nu stie ce este in sufletul meu de fapt! pur si simplu, am vorbit cu prietenul meu de cateva ori despre despartire, el mi-a spus ca daca vreau o sa ma lase sa fiu fericita cu altcineva, dar mi-a spus asta cu lacrimi in ochi. si i-am zis:nu. mai bine incercam sa remediem situatia, dar totul a fost in zadar. el nu se schimba niciodata! ceea ce ma determina tot mai mult sa ma gandesc la o despartire cat mai repede. dar as vrea un sfat referitor la chestia asta. cum as putea sa ii spun in fata? cand stiu ca ma iubeste atat de mult? sincer nu ma lasa inima. dar ma gandesc si la mine. nu pot trai cu asta pe constiintza toata viata!

| RobyAdy a răspuns:

Idem Flav!

| umbra99 a răspuns:

Te duci in Anglia cu baiatul din liceu.Ii explici actualului ca nu il suporti, pe mess sau intr-un mesaj si sper sa fi fericitahappy.

| Ionela_6853 a răspuns:

Buna.
mai uite, din cate am inteles eu, nu-l suporti deloc pe cel cu care ai fost 9 ani, te-ai indragostit de un baiat in liceu care insista sa faceti dragoste cu toate ca tu nu vroiai si un barbat de 30 de ani te-a facut oferta sa te mariti cu el chiar daca tu esti nemultumita ca el locueste la tara.
Ceea ce iti pot spune este sa ii explici actualului ca nu mai simti nimic pentru el si ca dragoste cu sila nu se poate, apoi u vei avea de ales dintre baiatul din liceu si din baiatul de la munca...eu ti-as spune sa il alegi pe cel de 30 de ani, deoarece el are intentii bune vrea sa formeze o familie alaturi de tine.
baiatul de 30 de ani chiar daca sta la tara nu-i problema,pentru ca atunci cand vrei sa fii cu cineva te duci si la capatul lumii,in plus asta se poate rezolva lundu-va un apartament,ceva la bucuresti sau in alta parte unde tu te simti comfortabil,iar acum discutand si despre cel din liceu pe care il placi asa de mult nu cred ca este el alesul pentru ca el a insistat foarte mult sa o faceti chiar daca tu nu ai vrut, asta insemnand ca nu i-a pasa ca vor fi certuri el vroia doar sa o faceti ca sa se simta el bine.
habar nu am daca ti-am fost de ajutor dar cred ca ar trebui sa te gandesti pentru ca este in joc viata ta si sa nu crezi ca iti fac morala sau te critic ca nu-i asa, eu doar incerc sa te ajut cu toate ca nu am decat 15 ani.
Sper ca vei face ceea ce trebuie sa faci.
Bafta.

| kta_3773 a răspuns:

E atat de complicat incat punanduma in pielea ta simt ca o iei razna.scuzama de expresie.
in primul rand ia-ti 2-3 zile libere mergi intr-un loc unde stii tu ca te simti minunat si gandeste-te.
ai un motiv bun sa te desparti de prietenul tau cu care ai vorbit 9 ani.nu e greu, dar trebuie sa-ti faci curaj si sa infrunti realitatea altfel vei fi mereu prinsa in aceasta inchisoare care se numeste frica.in primul rand luptate cu tine insati pentru ca putea lua o hotarare.
omul asta din alnglia a spus ca vrea sa te ceara in casatorie...ai vorbit cu l fata in fata.intrebarea e: l-ai putea iubi? daca da atunci incearca... daca poti avea incredere in el lasa relatia sa decurga frumos si vei vedea de la sine daca merita.
iar in legatura cu acel baiat pe care tu ai spus cal iubesti, banuiesc ca ai vrb cu ea la tel sau pe mess...e ceva mai dificil in aceasta privinta.cat de sigura esti in ceea ce a spus el? cat timp ai stat cu el? il cunosti atat de bine? inteleg il iubesti, dar un om poate iubi in urmatoarea clipa fara sa cunoasca omul(cel putin in cazul meu)
daca il iubesti atat de mult si consideri ca acel baiat este sufletul pereche(insa nu te lua doar dupa faptul ca tu il iubesti) atunci va trebui sa "dai cioara din mana pe cea de pe gard". vei renunta la acestade 30 de ani (sau poti sa-i spui ca mergi pentru ceva timp acasa) si mergi la acela in anglia. daca esuezi te intorci la acesta.insa risti sa trezesti suspiciuni pentru ca nu vei putea tine legatura cu el.
un ultim cuvant si asta e cheia rezolvarilor...
nu te folosi de nimeni, doar cauta sa fii fericita iubind cu adevarat fara sa-ti fie teama. pentru ca teama este incatusarea sufletului de tot ce inseamna fericire.

| katie03 a răspuns:

Ii spui ca nu mai simți nimic fata de el și ca îți pare rau ca îl vei răni... măcar sinceritate

| Deliada a răspuns:

Nici nu vreau sa te critic.Eu cred ca cel cu care stai de 9 ani nu isi doreste o familie, el vrea doar sa se culce cu tine sau poate te iubeste.Ai putea sa ii spui adevarul sau sa incerci sa uiti de numarul lui de telefon, de persoana lui...incearca sa-l faci sa nu mai stie nimic de tine sau insceneaza o scena in care tu il inseli pe el, dar asigura-te ca el nu va banui ce plan ai tu. Sper ca te va ajuta sfatul meu.

| Capssa a răspuns:

Buna!
Complicata poveste...

Esti intr-o mare incurcatura dupa cum vad, dar eu cred ca exista o solutie.
In primul rand gandeste-te ca intr-o casatorie e vorba de sacrificii si iubire, dar la fel de bine te poti plictisii dupa cateva luni, cum ai facut cu baiatul cu care esti cu el de 9 ani. Daca te simnti pregatita sa faci un asemenea pas, e ok, lupta pentru dragostea ta si du-te in Anglia, pentru ca nu trebuie sa stai cu cineva din mila, compasiune sau obligatie, insa alegerea iti apartine in totalitatewinking

Funda?big grin

| meduzica a răspuns:

Pot spune ca te inteleg, am o situatie asemanatoare si tot stau sub semnul intrebarii, totusi cred ca cel mai bine-ti va fi cu baiatul din Anglia.happy

| paula_6464 a răspuns:

O situatie destul de asemanatoare am si eu sad Daca te-ai plictisit de el si nu il mai suporti crede-ma ca nu mai are rost sa stai cu el.Esti tanara, ai 21 de ani.Nu trebuie sa iti pierzi tineretea stand cu cineva de care esti plictisita pana peste cap, vei regreta amarnic mai tarziu.