| Dreamy98 a întrebat:

Numele meu e Ana, am 15 ani si sunt intr-o mare dilema.
Sunt cu un baiat de aproape 10 luni. El are 19 ani. Pana acum nu am facut dragoste, iar eu sunt "fata mare".
Am facut de cateva ori peeting, dar am vrea sa trecem si la actul propriu zis. Mie imi e putin cam teama si nu ca ne vom desparti sau ca ma va durea, dar imi e teama ca ii voi dezamagi pe cei din familie. Normal ca nu le voi spune nimic, dar ei mereu mi-au dat grija sa nu fac asta.
Eu il iubesc foarte mult pe prietenul meu, si stiu ca si el ma iubeste la fel de mult, mi-a demonstrat asta de foarte multe ori.
In ultima perioada m-am gandit si am vorbit si cu el pe tema asta, el nu ma forteaza si nici nu se va desparti de mine daca nu se intampla, dar eu as vrea sa fac asta pentru ca il iubesc si chiar vreau sa ne fie bine.
Voi ce parere aveti?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sexul cu o fetita de doar 15 ani este infractiune daca nu exista acordul scris notarial al parintilor. Sunt sigura ca nici un barbat normal din lumea asta nu ar pune problema sa se culce cu tine fara acordul parintilor, nu stiu cum sa te gandesti sa nu le spui. In mod sigur, partenerul tau (care este adult deja) va veni la parintii tai, va discuta cu ei serios si veti trece la fapte numai daca ai tai il vor incuraja. Nu cred sa fie nici atat de prost, nici atat de las incat sa n-o faca. Nu ed alta, dar tinand cont ca ai de gand sa-ti incepi viata sexuala inainte de varsta minima permisa medical (17 ani si jumatate) tu va trebui sa mergi foarte des la ginecolog (prima consultatie fiind obligatorie in prima luna de la inceperea vietii sexuale), sa faci investigatii si tratamente scumpe, dificile, dureroase. Vei avea nevoie de parinti sa te sustina psihic, fizic si financiar (sa mearga cu tine la emdic, sa te invoiasca de la scoala, sa plateasca investigatiile, sa te ajute sa te recuperezi la nevoie). Sincer, eu nu as face asa ceva in locul tau, numai gandidu-ma la toate complicatiile si raspunderile care vor aparea, la faptul ca toata viata ta vei fi dependenta de ginecolog, la care te vei duce de 2-3 ori mai des ca alta femeie, de faptul ca e posibil sa nu ajungi sa ai copii din cauza grabei de acum si ca riscul tau de a muri la o varsta tanara se va tripla daca iti incepi viata sexuala inainte de majorat. Stiu ca acum nu-ti pasa, ca te gandesti ca nu e nici o problema daca vei muri la 35 de ani, atata timp cat partenerul tau primeste ceea ce-si doreste. Dar intr-o zi vei vrea copii si vei vrea sa traiesti pentru ei, iar atunci ideea ca moartea este atat de aproape din cauza ca te-ai grabit acum va fi greu de suportat. Oricum, discutia cu parintii tai se impune, in prezenta partenerului tau, o discutie serioasa in care sa se puna si problemele legale (declaratiile necesare ca partenerul tau sa nu fie judecat pentru corupere de minore si pedofilie) si cele financiare (legate de ginecolog, etc) si cele de viitor (un oarecare angajament din partea lui ca nu te va lasa balta cand te vei imbolnavi)

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Să mai AŞTEPŢI vreo 2-3 ani!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Toate cele bune.

| anonimg a răspuns:

Atunci de ce nu va casatoriti? Iar daca ordinea prioritatilor este alta, atunci de ce o schimbati voi? Daca intr-adevar vrei ca sa va fie bine -asa cum spui-, atunci nu schimba ordinea prioritatilor; altfel, nu va va fi deloc bine.

Oricum, prin faptul ca ti-ai facut prieten cu o alta intentie decat aceea a casatoriei, deja ai schimbat prin aceasta ordinea prioritatilor.
Macar ca ai mers atat de departe, sfatul meu este sa nu mai inaintezi in relatie. Renunta la orice joc, si cauta sa asculti de Dumnezeu mai mult decat de oameni -chiar si decat de placerea ta. Indreapta ceea ce se mai poate indrepta si cauta sa faci si ceea ce este drept si bine, nu numai ceea ce iti place. Nu te mai lua dupa indemnurile inimii, ci sa faci ceea ce iti spune judecata.
Daca vrei sa va fie bine, atunci trebuie sa ascultati de Dumnezeu. Daca constiinta te mustra ca ai pacatuit impotriva lui Dumnezeu, atunci cere-ti iertare de la El. Daca iti vei innabusi glasul constiintei, sa stii ca tu insuti vei avea de pierdut. Si nimeni sa nu se astepte ca Dumnezeu va binecuvanta o relatie care nu este dupa voia Lui.
Tu nu i-ai dezonorat doar pe ai tai, dar te-ai dezonorat si pe tine din pricina ca nu ai asteptat; mai mult, L-ai dezonorat pe Acela care te-a creat. Timpul nu il mai poti da inapoi, dar poti de-acum sa faci ceea ce trebuie sa faci. Dumnezeu doreste sa iti ofere iertarea Sa, mai mult decat ti-o doresti tu. Nu Il lasa sa astepte. Crede doar.

| ywar a răspuns:

15 / 19 - tu te auzi ce spui? IUBESTI tu la 15 ani? Si baiatul de 19 te iubeste maxim...
La varsta ta iti recomand calduros sa-l lasi dracu de sex si sa te pui cu burta pe carte. Ai timp toata viata sa faci sex de o sa ti se acreasca. Niciunul din voi nu sunteti pregatiti pentru sex si in plus la voi iubirea se confunda cu atractia fizica si hormoneii. Stai in banca ta si fa in asa fel incat sa iti disipezi curiozitatile astea inlocuindu-le cu sport, iesiri in aer liber, mers la un concert etc. Apoi daca tu esti minora si el e major si nu iti place si ai boala pe el da-l la politie. Face "bulau" pentru corupere de minore!

| Alcyon a răspuns:

Eu zic sa mai astepti, fiindca esti destul de micuta. Sa stii ca pettingul nu e la fel ca actul sexual. Prin masturbare e mai usor sa ajungi la orgasm, prin urmare s-ar putea sa ai o dezamagire. In afara de asta, exista riscul sa ramai insarcinata. Cred ca forumul asta e plin de fete ca tine, care se plang ca li s-a rupt prezervativul. La varsta ta, un copil ti-ar distruge viata. Ai fi nevoita sa-ti intrerupi studiile ca sa-l cresti si toata lumea te va arata cu degetul. Uite-o si pe c... aia, care a facut copil, la 15-16 ani. Nu mai discut despre bolile la care vei fi expusa (cred ca ai auzit de HPV, virusul responsabil de cancerul de col uterin).

Răspuns utilizator avertizat
| fotbalistata a răspuns:

Dupa parerea mea lasa sexul fato...ai timp sa te saturi de sex, ce spui tu aici este doar placere..esti prea mica te culci acum te simti bine si apoi te vei desparti si o sa iti para rau..mamaa cand va aud la 14-15 ani ca va arde de sex innebunesc.