| 니코 a întrebat:

O intrebare pentru fete.Dc imi curge o chestie alba?

Răspuns Câştigător
| 구미호 a răspuns:

Daca nu ti-a venit pana acum ciclu si curge alb inseamna ca vei avea ciclu in curand, iar daca ti-a venit deja atunci se curata vaginul. Funda, plz?

7 răspunsuri:
| lolly a răspuns:

Este o scurgere alba pentru a-ti mentine vaginul umed.Nu-ti fa griji, fiecare fata are asa ceva, este ceva normal!

| Azµre a răspuns:

Dacă este alb spre transparent și nu este în exces atunci este normal.
Dacă este albă și groasă, sau se schimbă consistența devine brânzoasă sau ca iaurtul este o infecție cu candida. Iarăși dacă este de culoare alb-maroniu este infecțtie, sau alt verzui și așa mai departe.
Consultă un medic oricum ar fi ca să fie totul în regulă. Vorbește cu părinții despre asta.

| Azµre a răspuns:

Secretia vaginala normala

O scurgere vaginala (leucoree) in anumite cantitati este normala la femeile sanatoase, aceasta fiind modalitatea vaginului de a se curata singur si de a mentine o stare de echilibru. Asadar, cand vaginul este sanatos se mentine "in forma" tocmai prin aceste secretii, perfect normale.

Acest lichid secretat are un usor miros (nicidecum neplacut), o consistenta laptoasa, o culoare alb-tulbure sau transparenta, iar in momentul in care se usuca pe lenjerie capata o nuanta galbuie. Cantitatea secretata variaza in functie de ciclul menstrual si de la femeie la femeie.

Daca pana acum te regasesti in aceste randuri, nu ai de ce sa-ti faci griji.

Secretia vaginala anormala

Daca observi secretii vaginale abundente insotite de miros neplacut, cu o consistenta neobisnuita (grunjoasa, branzoasa sau apoasa) si culoare gri-albicioasa sau alb-verzuie trebuie sa te prezinti cat mai repede la un consult specialist. Toate acestea sunt semne ale unei infectii sau poate o afectiune mai grava.

Cauzele secretiilor vaginale anormale:

Vaginita;
Vaginoza bacteriana;
Cancer de col uterin;
Infectia cu Chlamydia;
Negi genitali;
Gonoree;
Menopauza;
Sarcina;
Menstruatia;
Starea de sanatate a femeii;
Infectii cu ciuperci levuriforme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este scurgere alba,perfect normala.
In curand o sa-ti vina si ciclu. Vorbeste cu mama ta.
Scurgerea pe care o ai se numeste leucoree,(are rolul de a mentine rezistenta mucoasei uterine si de a curata vaginul) si te va insoti toata viata ta,o au toate femeile.
Foloseste protege slip-uri,tamponele de o zi,care se aplica pe lenjeria intima,pastreaza o igiena corespunzatoare in zona si ai rabdare,ciclul va aparea,dar nu poti prevedea cand anume!
Sa porti mereu la tine absorbante(inclusiv in geanta de scoala) ca sa te feresti de surprize neplacute.
Deocamdata productia de hormoni specifici este slaba,dar ea creste constant, cu alte cuvinte, esti foarte aproape de momentul primei menstruatii(menarha, se numeste, daca vrei sa cauti pe net), moment in care si trasaturile tale specific feminine vor cunoaste o dezvoltare mult mai vizibila(talie marcata, glezne subtiate, cresterea sanilor).
In concluzie, nu ai vreun motiv de neliniste, banuiesc ca esti foarte nerabdatoare, dar, pur si simplu, toate se vor intampla la timpul lor!
www.noifetele.ro

| dydysweet a răspuns:

Pai inainte sa-ti vina ciclul cu cateva luni ai o secretii vaginale de culoare alba, nu trebuie sa te sperii e normal pentru orice fata, esti la pubertate :X

| Lupu_Alin_1991 a răspuns:

De unde?

| Lauran_Alexandra_1998 a răspuns:

Este ceva normal! Dacă nu ai ciclu, îți va veni curând, nu te speria!