| Name177 a întrebat:

Pe 1 am avut un contact neprotejat. El a incercat sa ma penetreze dar eu simteam ca ma doare, asta s-a intamplat de vreo 3 ori pana la urma a simtit ca ejaculeaza, a scos-o si a ejaculat. Pentru siguranta am luat escapelle la aproximativ 13 ore de la eveniment. Dupa ce am luat pastila am avut cateva simptome de la ea, dureri de cap mai exact dar au trecut dar pe 10 ianuarie mi-a venit menstruatia, zic menstruatie ca m-a tinut pana ieri, aproximativ 12 zile, oricum a fost anormala, era mai putin cantitativ la inceput si dupa mai abundenta dar a trecut. Deci dupa 3 saptamani nu am niciun simptom doar ca ma simt putin obosita dimineata, probabil de la atatea zile de scurgeri de sange si ma doare putin spatele la frig, cred ca i-o raceala. In decembrie mi-a venit menstruatia pe data de 22 iar pe 27 era gata. Intrebarea mea este, pot sa fi ramas insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau a avut loc un proces menstrual anormal atat ca si dutata (in jur de 12 zile) cat si al cantitatii de sange menstrual eliminat. Astfel de sangerari menstruale anormale, si excesiv de mult prelungite pot duce la situatia medicalqa care include starea de anemie ceea ce provoaca senzatiile si starile amintite de tine : ''ma simt putin obosita dimineata, probabil de la atatea zile de scurgeri de sange si ma doare putin spatele la frig, cred ca i o raceala.''
In cazul tau, sangerarea abundenta si prelungita a provocat asa numita stare de anemie cu deficienta de fier. In cazul unei astfel de tip de anemie deseori intalnita in astfel de situatii, sangele tau a devenit sarac in componenta hemoglobina, substanta care ofera celulelor rosii din sange suportul de transport a cantitatii normale si necesara de oxigenul la tesuturi. Menoragia care ti-a afectat organismul a provocat scadea nivelul de fier indeajuns de mult incat sa apara si sa se intaleze anemia cu deficienta de fier. Simptomele cel mai des intalnite se manifesta prin paloarea fetei, slabiciune si oboseala generalizata. Majoritatea cazurilor de anemie sunt usoare, dar chiar si anemia usoara poate cauza slabiciune si oboseala. Anemia moderata si/sau cea severa pot sa provoace si probleme de respiratie, puls accelerat, ameteala si dureri de cap. Este cazul sa te odinnesti cat mai mult si cat mai bine si de asemenea in urmatoarele cateva zile trebuie este necesar sa te alimentezi cat mai consistent in vederea refacerii cantitatii de sange pierdut. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai luat pastila escapelle pe 2 ianuarie, dupa partida sexuala din 1 ianuarie, atunci nu ai cum sa fii insarcinata, pentru ca s-a facut efectul, fiind in primele 24 de ore.
Din pacate, din momentul cand ai luat Escapelle, nici un ciclu nu va mai veni ca inainte, deoarece pastila asta este o bomba hormonala, care iti da tot sistemul hormonal peste cap, pentru urmatoarele 6-12 luni.
Ca atare, nu se mai poate aproxima si nici calcula menstruatia, ovulatia si perioada fertila, pe urmatoarele 6-12 luni.
Din acest moment, absolut toate partidele de sex, trebuiesc protejate cu prezervativ!

| Name177 explică (pentru Violleta2022):

Contactul a fost pe 1 la ora 03 si ceva si la 15 30 am luat pastila

| Emilian65 a răspuns:

Nu.

| alexhadarean a răspuns:

Pentru siguranta ta du-te i'ati un test de sarcina ca sa te calmezi, dar dupa spusele tale nu ar trebui sa fi gravida poate a fost asa cum te'ai stresat si in general pe baza de stres iti poate veni mai repede sau mai tarziu, mai mult sau mai putin! Sper ca te'am ajutat, data viitoare ai grija ca acel baiat sa stie ce are de facut, metoda retragerii la timp nu este foarte eficienta si poti ramane insarcinata chir si cu lichidul preseminal (picatura fericirii ) bafta!