| Elena0012 a întrebat:

Buna, pe 2 Martie m-am dezvirginat neprotejat (a ejaculat afara după câteva secunde) am ovare micropolichistice, pe 4 Martie mi-a venit menstruația normala, nu am simptome sau ceva, de la stres și ca ma gândesc încontinuu, ma doare stomacu (nici nu mănânc, doar o data pe zi și nici aia uneori, de obicei mănânc prostii sau dacă mănânc foarte puțin) și îmi vine așa o stare nașpa și ma doare stomacu și îmi vine sa ragai sau uneori îmi vine voma sau acidul ăla pana in gât, când nu ma gândesc nu am așa, doar când ma gândesc și îmi fac griji, de atunci am făcut o doar protejat.Am inteles ca rămâi mai greu când ai ovare micropolichistice.Am avut de luat 3 luni niște pastile naturistice( atunci nu mi începusem viața sexuală)

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i adevarat! Se poate ramane usor gravida chiar si cu ovare polichistice, atata vreme cat ai sex neprotejat in perioada fertila.
Stresul ti l-ai indus singura, fiindca ai ignorat toate conditiile de protectie, cu buna stiinta si acceptare sa faci sex neprotejat.
A fost sex consimtit, sau ai fost violata?

| Robert2526 a răspuns:

1. Nu esti insarcinata
2.Pastilele naturiste ( probabil mladite de zmeur si normens, corect?) ajuta la normalizarea ciclului menstrual si stimuleaza si ovulatia
3.Cand ai SOP, poti sa ramai insarcinata la fel ( de greu sau usor)ca orice alta femeie ( diferenta e ca in cazul tau, avand SOP este ca ovulatia nu este prezenta in fiecare luna.
4.Cel mai probabil, cateva luni de zile o sa iti vina menstruatia relativ normal, dar nu te ingrijora in cazul in care intarzie la un momentdat.
5.FOARTE IMPORTANT daca iti intarzie mai mult de 2 luni, mergi inapoi la medicul ginecolog, nu sta fara menstruatie prea mult timp

ps: Te-ai gandit la a lua anticonceptionale? Oricum avand SOP, o sa ajungi la ele, tratamentul cu normens, duphaston, mladite de zmeur, etc dau foarte rar rezultate pozitive pe termen lung

| Roxxaannaa a răspuns:

Posibil sa fie si placebo sa zic asa. Din cauza ca esti asa ingrijorata si stresul poate provoca stari nasoale. Cel mai bine e sa astepti sa faci un test de sarcina daca o sa iti intarzie ciclul (inainte nu detecteaza. si citeste instructiunile de pe test ca difera). Gasesti si ieftine de exemplu la Carrefour ai 2 la 16 lei. La farmacie unul e peste 20. Be safe!

| VoidEternal a răspuns (pentru Roxxaannaa):

Cred că vrei sa spui nocebo.

Dar de fapt e vorba de simptome psihosomatice. Adică autoinduse.

| Elena0012 explică:

A și Menționez ca luna asta mi-a venit pe 2 sau 3 nu mai stiu exact și a fost un ciclu normal.Este vreo sarcina?

| VoidEternal a răspuns (pentru Elena0012):

Ți-a venit deja de două ori și îți mai faci griji?

Sarcina apare EXCLUSIV în lipsa menstruației.