| Marbella188 a întrebat:

Buna tuturor daca am avut relatii sexuale protejate cu prezervativ, dar acesta s-a rupt dar a iesit cand s-a rupt, el nu s-a terminat deloc ai nici lichid preseminal nu are, e vreo sansa sa rămân gravida? Ar trebui sa mi vkna ciclul Maine deci a fost cu 3 zile inainte.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru informarea ta CORECTA, trebuie sa afli adevarul pentru a sti pe viitor ca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual formarea sarcini este absolut/100% IMPOSIBIL sa se intample/produca. In mod foarte precis, este cunoscut faptul ca OVULUL este produs si eliberat din FOLICULUL OVARIAN intruna dintre cele 2 trompe uterine INTOTDEAUNA indiferent de tipul sau lungimea ciclului menstrual, cu exact 14 zile inainte de data pornirii urmatoarei menstruatii. Cele 14 zile situate intre ziua de OVULATIE si ziua in care va porni menstruatia viitoare reprezinta PERIOADA LUTEALA si are INTOTDEAUNA LUNGIMEA FIXA de 14 zile. De asemenea este determinat atat stiintific cat si medical ca OVULUL este VIABIL adica poate fi FECUNDAT de spermatozoid doar in ziua producerii sale, adica in urmatoarele maxim 24 de ore de la eliberarea din OVAR. Daca in cele 16 - 24 de ore avute la dispozitie, ovulul nu este fecundat, atunci incepand chiar din a 2 zi de la producerea sa, ovulul ramas nefecundat, intra intr-un proces de IMBATRANIRE RAPIDA/ACCELERATA, si in circa 2-3 zile DEGENEREAZA 100% si urmeaza DESTRAMAREA sa. O parte din resturile rezultate vor fi resorbite de catre tesuturile uterului si ale endometrului, iar cealalta parte se transforma in CORPUL GALBEN care se fixeaza pe ENDOMETRU si incepe sa produca progesteron pana in preziua urmatoarei menstruatii. Reiese ca dupa trecerea a 3 maxim 4 zile de la producerea sa, OVULUL PUR SI SIMPLU... DISPARE DIN UTER, proces care se produce cu 9-10 sau chiar 11 zile inainte de ziua in care se termina CICLUL MENSTRUAL, zi care coincide cu data de pornire a urmatoarei menstruatii. Fiindca in ultimele 9-10 zile ale oricarui ciclul menstrual nu poate exista UN OVUL VIABIL IN UTER, din acest motiv aceste zile reprezinta perioada INFERTULITATII ABSOLUTE a ciclului. Rezulta cat se poate de simplu si clar ca in acele 9-10 zile chiar si daca ajunge sperma in vagin indiferent de cantitate, formarea sarcinii in lipsa OVULULUI devine 100% IMPOSIBILA. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu erai in perioada fertila, deci nu ai sanse de sarcina, deloc.

| Dalo a răspuns:

Clar nu. Odată ce nu se termina in tine nu ai cum