| FαмєLiqυσяLσvє a întrebat:

Peste cateva luni fac 18 ani, anul asta am dat bac-ul, mi-a iesit foarte bine si cel mai sigur e ca ma vor admite la facultate. Parintii mei sunt multumiti cu mine. Dar, problema e ca eu niciodata le-am cerut sa merg un weekend undeva, si prietenul meu (cu care sunt impreuna de 4 ani) m-a invitat saptamana viitoare la el acasa unde sta cu parintii lui tot weekendul si chiar nu am habar cum sa le spun parintilor mei, sau cum o sa reactioneze, sau daca ma vor lasa sa merg... Imi dati niste sfaturi? Chiar nu stiu cum sa-i abordez... mersi.
PS: scuza-ti daca am facut greseli gramaticale / ortografice, dar nu stau in Romania si practic foarte putin scris limba romana.

9 răspunsuri:
| buzeduulci a răspuns:

Bacul incepe abia luni. wtf

Răspuns utilizator avertizat
| RebecCa11 a răspuns (pentru buzeduulci):

A si precizat ca nu sta in Romania oh go onwinking

| FαмєLiqυσяLσvє explică (pentru buzeduulci):

Nu stau in Romania, bac-ul l-am dat pe 10, 11, 12 iunie. Dar cred ca nu asta conta in intrebare...

| FαмєLiqυσяLσvє explică (pentru Adminiiimistergraspunsurile):

Sunt si olimpica, dar in tara unde stau nu are nimic de-a face olimpiadele cu bac-ul. Am dat bac-ul in alta tara, si s-a dat pe 10, 11, 12 iunie, dar cred ca nu asta conta in intrebare...

| Vektor a răspuns:

Eu aveam 19 ani cand am dat bac-ul, voi faceti doar 11 clase? smug

cum sa le zici. le zici ca pleci si gata, drum bun.

| FαмєLiqυσяLσvє explică (pentru Vektor):

Am inceput scoala la 6 ani, si nu am implinit inca cei 18 ani fiindca ii implinesc dupa bac (bac-ul a fost in iunie iar ziua mea de nastere e in septembrie).

| AlexandraCris a răspuns:

Bună! Păi dacă părinţii tăi ştiu de relaţia ta cu el, iar tu eşti trecută de 18 ani şi părinţii tăi ştiu că prietenul tău stă cu părinţii, atunci le spui simplu "Mama, m-a chemat "x" la el în weekend. Aş vrea să nu îl refuz. Pot să merg?" Şi cu promisiunea că veţi fi cuminţi şi toate cele. Un tată nu va fi nici o dată de acord că fata lui a crescut şi că vrea să meargă să stea chiar şi o zi cu iubitul. Dar dacă o convingi pe mama, ea va şti cu siguranţă cum să îl abordeze pe tata şi te vor lăsa. Adică nu mai eşti minoră şi după o relaţie de aşa lungă durată, meritaţi şi voi asta.
Succes! happy

| RebecCa11 a răspuns:

Buna, pai ai putea incepe vorbind cu mama ta?! Sa ii spui ca iti doresti si tu sa iesi putin dupa toata faza cu bacul si ai vrea sa te relaxezi putin... Si atunci ii si spui ce ti-a propus prietenul tau. Ii spui ceva gen "mami sti ca eu nu prea ies si simt si eu nevoia sa experimentez lucruri noi ". Sau ii poti spui fara ocolisuri ca iti doresti asta si iti este rusine. Tu iti cunosti parinti cel mai bine! Dar eu zic sa le spui direct happy, pana la urma imediat esti majora, si daca te tin legata in casau sau nu te lasa nu rezolva nimic. kiss