| Andrei1199 a întrebat:

Prietenei mele nu i-a venit menstruatia de 2 luni.Am facut dragoste neprotejata aproximativ o data la 2 zile, dar ejacularea nu a avut loc in vagin.Alaltaieri s-a trezit cu 3-4 pete de sange pe lenjerie, iar ieri a facut un test de sarcina si a iesit negativ.De asemenea, la fiecare 2 saptamani a facut cate un test, toate negative.E posibil sa fii ramas gravida?

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Posibilitatea de a exista o sarcina instalata se poate exclude in mare masura pe baza rezultatelor testelor de sarcina efectuate cat si a faptului ca sperma nu a fost niciodata ejaculata in vagin. In acest caz se poate considera ca menstruatia nu porneste din cauza unor dereglari hormonale care imprima caracteristica de ciclu menstrual NEREGULAT. Neinceperea menstruatiei in astfel de cazuri se datoreaza intotdeauna faptului ca dereglarile de natura endocrina si hormonala se produc constant si sunt inerente in cazul ciclurilor menstruale neregulate. In cazul ciclurilor menstruale NEREGULATE caracteristica lor principala este imposibilitatea de a se putea prevede care va fi lungimea ciclului si ca urmare si impredictibilitatea momentului de incepere a menstruatiei. In concluzie folosirea termenului de "intarziere" in cazul in care ciclul menstrual este neregulat este improprie/incorecta fiindca lipseste reperul FIX/PRECIS cum se intampla in cazul ciclului REGULAT si fata de care sa poata fi calculat atat momentul ovulatiei cat si implicit cel de incepere a menstruatiei. Motivul principal al existentei acestor diferente de lungime intre 2 cicluri menstruale succesive, precum si imposibilitatea de a se putea prevede/preconiza momentul de inceperea a urmatoarei menstruatii, se datoreaza amenoreei instalate care este rezultatul functionarii incorecte si defectuoase a glandelor endocrine care din cauza ca sunt bolnave/afectate de un posibil sindrom SOPC (ovare cu chisturi), nu reusesc sa produca la timp si in cantitatile optime si echilibrate cei 2 hormonii feminini; estrogen si progesteron. Aceste dereglari hormonale pot fi mai mult sau mai putin intense si pot produce efecte imposibil de anticipat. Lipsa simptomelor premenstruale denota faptul ca exista premizele/ca este posibil ca actualul ciclu menstrual sa continue/sa se prelungeasca si momentul inceperii menstruatiei sa se produca doar dupa ce vor mai trece inca un numar imposibil de anticipat de zile de "intarziere". Totusi acele cateva picaturi de sange s-ar putea sa reprezinte niste "mesageri"ai unei posibile viitoare menstruatii din urmatoarele zile. Vizita ginecologica este daca nu obligatorie cel putin necesara. Multa sanatate!

| Andrei1199 explică (pentru corbulalbrosu):

De asemenea, am repetat testul acum 2 ore...tot negativ.

| neutrino a răspuns:

Modul in care faceti voi sex nu se cheama sex protejat. Pana acum ati avut noroc, dar asta nu se poate intampla mereu. Roaga-te ca norocul sa fie de partea voastra si acum.

| kandaraki a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mearga la un medic

| LexiEla a răspuns:

Dupa cum ai spus, nu e. Daca tot tineti sa nu aveti copil, folositi Doamne iarta.ma prezervative. In 2 luni ar fi avut simptome si ceva burtica, nu e o problema. Are menstruatia neregulata.

| Catalin_Andrei_1995 a răspuns:

Pai cine te a pus sa o faci fara prezervativ, felicitari, she s pregnant, baiat sau fata?

| Madalinaa1234567890 a răspuns:

Se poate sa ai menstruatia neregulată... daca si testele au arătat ca sunt negative, nu cred ca e! Dar cel mai bine pentru ea ar fi sa meargă la un doctor!