| KarinaIvan a întrebat:

Prietenul meu s-a ingrasat foarte tare si nu mai simt o atractie pentru el..fizic vorbind.Pur si simplu, mi-e rusine sa ies cu el in lume! Fiind o relatie la distanta, ne intelegem binisor. Iubesc anumite chestii la el, dar pe altele le detest. I-am spus ca s-a ingrasat si s-a suparat. Oare eu nu-l iubesc sau el nu ma iubeste pe mine? Pentru ca stiu ca daca iubesti pe cineva faci tot posibilul sa arati perfect pentru acel cineva. Asa cum si eu fac efortul asta.

25 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da pe naiba, când iubești nu ești atât de superficială ca tine, că mă îndoiesc că e obez omu.

| KarinaIvan explică (pentru Adry05):

Bine..este in gena lui sa fie mai plinut, dar acum s-a ingrasat cu cateva kg si sincer, ma deranjeaza ca nu face mai mult in sensul asta.

| Adry05 a răspuns (pentru KarinaIvan):

Exagerezi pentru câteva kg

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun, dar prietenul tau este un prost, daca s-a suparat pe unica fiintca care-i ingrijorata de starea lui de sanatate.
Aici nu-i vorba de cum arati ci de cat de santos esti. Fiindca te ingrasi putin este una, dar "foarte tare" este semn de obezitate, boli cardiovasculare, diabet etc.
Mai lasati ideea cu "iubiti-l asa cum este", ca nu poti ignora ca omul de langa tine s-a transformat asa din placere, ci are o boala grava de care nu-i inca constient si are nevoie de ajutorul tau, sa-i spui, sa-l convingi sa mearga la medic, sa faca sport, sa manace mai putin, orice sa-l ajute sa slabeasca, pentru ca asa cum este, nu-i sanatos si il poti pierde foarte repede.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Faci efortul dacă poți. Dacă nu reușești, acela nu este neapărat un semn al lipsei sentimentului de iubire.

| Freya1 a răspuns:

Tu chiar crezi despre tine ca esti perfecta? Ca eu cred ca si tu ai suficiente defecte de care el sa se ia.
Dacă te gândesti la sănătatea lui încearcă să îi spui asta asa, nu reprosandui ca e gras si arata mai rau fizic acuma.Cred ca tu mai de grabă vrei pe cineva cu care sa te lauzi sau sa te dai mare, te intereseaza foarte mult ce spune lumea si te vezi atat de perfecta incat iubitul tău nu ar mai avea fata de tine daca are 2 kg in plus.Mai bine ai realiza ca din partea ta nu exista iubire, pentru ca el maine poimâine poate slăbi dar tu nu ai suficientă răbdare să îl accepti asa cum e o perioada.

| LPCTSTR a răspuns:

Nu fata, nu-l iubesti, ca daca-l iubeai, erai atrasa strict de "suflet" si treceai cu vederea corpul.
Esti ipocrita rau zicand ca il iubesti dar nu-ti place cum arata... tipic.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu e niciodata vina ta, numai vina altora. Tipic Trump.

| peperonies a răspuns:

Pai ori e relatie la distanta ori iti e rusine sa iesi cu el in lume?

| Endoryus a răspuns:

Cand baba expirata(donna bleaga) e singura care isi foloseste capul e clar ca lumea s-a dus naiba. Karina, nu e rau cum gandesti. Dar trebuie sa ai mereu grija cum o pui in propozitie. Nu ii asculta pe mincinosii astia penibili care spun ca nu conteaza cum arata dar daca ii intrebi cum arata iubitii lor sunt doar dinaia de 190cm si mersi la sala. Trebuie sa inteleaga iubitul tau ca nu e sanatos sa fie asa si trebuie sa incerce mereu sa fie cea mai buna "versiune" a lui. E pentru tine dar si pentru el.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Endoryus):

Nici mie nu mi s-ar părea normal să treacă cu vederea faptul că s-a îngrăşat. Până la urmă când l-a luat nu era aşa pufos şi mai ales dacă ea are grijă de corpul ei, mi se pare absolut firesc să aibă aceeaşi pretenţie şi de la cel de lângă ea.Grăsimea,pe lângă faptul că nu e sănătoasă deloc, mai spune şi multe despre acel om.Eu din start i-aş pune etichete de leneş, om prea comod, lipsit de autocontrol şi respect faţă de sine.

| Endoryus a răspuns (pentru anonim_4396):

Ultima oara cand m-am ingrasat a fost acum 4 ani ca mi-am rupt piciorul si am stat ceva la pat. NU trebuia sa imi spuna mie iubita mea sa slabesc ca stiam eu oricum. Si am facut-o. Pentru mine dar si pentru ea. Asa si in cazul de fata. NU trebuie sa se supere omul. Dar conteaza si cum o spui.
SI sa fiu sincer, nici mie nu mi-ar placea sa se ingrase iubita mea. Dar cum ar putea sa se ingrase clar ar putea si sa se slabeasca. Asa ca si mine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Endoryus):

Există într-adevăr şi situaţii mai speciale în care trebuie te abţii de la comentarii, să fii şi tu mai înţelegător şi mai răbdător. Poate se mai întâmplă să ai câte o perioadă în care să fii cu psihicul la pământ din diferite motive şi să nu mai ai nervii necesari să te preocupi prea mult de tine, dar să fie doar o perioadă, iar apoi să începi încet-încet să-ţi revii, nu să ţină totul la nesfârşit.Şi aici mă refer fie la un eveniment tragic care să te marcheze, fie la altceva care să fie tot destul de grav.Stresul de zi cu zi de la serviciu nu se pune ca şi scuză pentru că aşa ar fi toată lumea cu probleme de greutate, e ceva cu care trebuie să te confrunţi zilnic, nu de câteva ori în viaţă.

| inflicted a răspuns (pentru anonim_4396):

Gasimea vine cu varsta oricum cati stau slim pana la 50 de ani?

| anonim_4396 a răspuns (pentru inflicted):

Pe mine de exemplu nu mă interesează câţi stau şi câţi nu.E treaba lor, dar eu nu voi sta niciodată cu un grăsan.De fapt, e suficient să aibă şi câteva kile în plus ca să nu mă mai intereseze persoana lui.Am cunoştinţe de 50+ care au arătat bine dintotdeauna şi reuşesc şi acum să se păstreze aşa.Au şi ei loc de muncă ca tot omul, sunt şi ei stresaţi, dar tot îşi fac timp şi pentru sport şi nu bagă în ei toate prostiile.Şi mai sunt şi alţii care reuşesc să se menţină în formă şi la vârste înaintate.Se poate dacă chiar îţi doreşti.Eu pun foarte mult preţ pe felul în care arăt, mănânc sănătos cât de cât (am doar o problemă cu dulciurile pe care încet-încet mi-o rezolv) şi fac mişcare în fiecare zi şi aşa vreau să rămân.N-am de gând să stau cu vreunul care e toată ziua lipit de scaun şi cu botul în mâncare.Am mai multe pretenţii de la mine şi plus de asta, m-ar mai şi trage în jos probabil.
Acum, fiecare cu ce-i place.

| lorix a răspuns (pentru inflicted):

"cati stau slim pana la 50 de ani?"

Aia care tin la felul in care arata.
Nu exista nici o scuza ca sa stai gras.

| Stropdeploaie a răspuns:

Cand iubesti... iubesti indiferent cum arata.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru Stropdeploaie):

Sa nu imi spui tu mie ca ai iubi o balena esuata de 190 kg

| Holiday a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Depinde si de cat "cascaval" produse "sufletul" lui.laughing

| anamaria82726 a răspuns:

Pai ai zis ca e o relatie la distanta si iti este rusine sa iesi cu el. Sa inteleg ca va vedeti ocazional, nu? In primul rand trebuie sa iubesti o persona pentru caracter. Si din cate ai spus iti place caracterul lui si de asta il iubesti. Dar stim cu totii ca intr-o relatie este importanta atractia fizica. Si cumva este normal sa nu te mai atraga din moment ce nu iti place cum arata. Daca l-ai iubi cu adevarat, aceasta iubire nu s-ar duce asa usor doar fiindca s-a schimbat fizic. Toti ne schimbam fizic odata si odata. Daca nu slabeste nu inseamna ca nu te mai iubeste...e posibil ca pur si simplu sa nu poata. Si eu am trecut prin schimbari fizice. Si pentru cei care deja sunteti slabi poate vi se pare usor sa slabiti. Dar nu este asa usor. Chiar daca tu poti, unii pur si simplu nu au vointa necesara. Pur si simplu nu se pot abtine. Asa sunt ei. Cand esti obisnuit de atatia ani cu un stil de viata nesanatos, este greu sa te repari. Si ai zis ca el s-a suparat ca i-ai zis. Poate i-ai zis putin cam direct. Si te-ai si comparat cu el...ai zis ca tu faci acest efeort, de a arata bine. Dar tu il faci pentru tine, ca sa te simti tu bine in pielea ta. Nu neaparat ca sa te placa el. Poate ai abordat putin gresit situatia. Felul in care i-ai spus ca s-a ingrasat. Pentru o persoana grasa(mai ales daca abia s-a ingrasat) nu este usor sa auda asta. Fiindca nici lui nu ii mai place cum arata. Daca erati unul langa altul va puteam recomanda sa faceti sport impreuna. Asta v-ar fi apropiat. Dar cand sunteti la distanta, nu stiu, incercati sa mancati amandoi sanatos, aceleasi retete si sa va trimiteti poze si sa comparati cine a gatit mai bine. Trebuie sa ii faca placere sa slabeasca. Doar asa va reusi. Nu sa ia ca pe un chin faptul ca nu mai poate manca ce vrea. Si sa o faca pentru el, nu pentru altcineva. Trebuie sa inteleaga ca nu este sanatos ce face in primul rand

| Stefancalin1997 a răspuns:

Daca s-a îngrășat cu câteva kilograme nu e sfârșit de lume, tu cum arăți de vrei sa fie el perfect?

| Stefancalin1997 a răspuns (pentru KarinaIvan):

Și ce mai stai cu el? Are balta peste.

| Rhea44 a răspuns:

Esti o mare idioata DACA ÎL IUBEAI NU CONTA CA A PUS OE EL 2 kile.NU.CONTA. SI.TU.VII.AICI.SI.SPUI.CA.ITI.E.RUȘINE.CU.EL..DU-TE.DRACU.FRUMOS.SPUS.LASĂ-L.BE.BĂIAT.SA.FIE.FERICIT. PENTRU.CA.E.CLAR.CA.TU.ÎL. APRECIEZI? Te aștepți ca el sa te iubească necondiționat fie grasa fie urâta fir proasta si tu nu îl mai iubești ca a pus pe ele. Esti o mare falsa si ce ace faci tu nu e iubire

| xilef123 a răspuns:

Desparte-te de el si gata