| ozzyyy a întrebat:

pt cei care mi-au citit intrebarile anterioare...dar pot raspunde si cei care nu au citit.ei bine am iar o problema.luna trecuta ma stresam ca nu imi vine ciclul si credeam ca sunt insarcinata.nu am m-ai facut test de sarcina, ca mi-a venit pana la urma, cu o intarziere de 5 zile.acum iar imi intarzie..sunt 4 zile de cand trebuia sa imi vina.mentionez ca luna asta nu am m-ai facut nimic..nu am m-ai facut sex cu prietenul meu.e posibil sa fiu insarcinata chiar daca mi-a venit ciclul luna trecuta iar acum sa nu imi mai vina?

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In principiu, e posibil ca sangerarea de luna trecuta sa nu fi fost menstruatie, ci o sangerare de implantare a sarcinii. fa acum un test de sarcina, iar daca nu esti insarcinata, inseamna ca ai o dereglare hormonala si ai nevoie de consultatie ginecologica, ecografie si alte investigatii.

| ozzyyy explică (pentru Brigaela):

Da,dar a durat 4 zile, exact cat dureaza menstruatia la mine in fiecare luna.acum de vreo 4 zile ma dor sanii dar m-a durut si jos la ovare.o durere imensa.acum nu mai am nimic, doar dureri de sani.

| Brigaela a răspuns (pentru ozzyyy):

Ca sa fii 100% sigura ca o menstruatie nu este sangerare pe sarcina trebuie sa indeplineasca simultan urmatoarele conditii: 1. (cea mai importanat) sa vina exact in ziua calculata, fara nici cea mai mica abatere 2. sa fie normala ca durata, flux, aspect, simptome; 3. sa fi facut macar un test de sarcina dupa 8 zile de la aparitia sangerarii, cu rezultat negativ. Tu nu indeplinesti doua conditii din 3, deci nu ai de unde sti cu siguranta daca a fost menstra.
Oricum, daca nu esti insarcinata (e mai probabil sa nu fii) atunci chair trebuie sa iei masuri urgente, dat fiind ca probnlema se repeta, deci nu este ceva minor

| ozzyyy explică (pentru Brigaela):

Da dar di cate stiu mai poate intarzia din cauza stresului.ei bine si acu sunt foarte stresata ca am niste probleme familiale

| Brigaela a răspuns (pentru ozzyyy):

Da, poate sa-ti intarzie 1-2 zile, poate maxim 3 din cauza stresului, dar intr-o luna. repetarea intarzierii impune consultatie ginecologica, nu te joci cu lucrurile astea.

| ozzyyy explică (pentru Brigaela):

Multumesc pentru raspunsuri

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cât de complicat pentru tine să fie să mergi la farmacie să iei un test de sarcină și un ceai pentru stimularea apariție menstrei?
Bea un litru de ceai (5 zile consecutiv, chiar dacă vine și menstra) din urzică - crețișoară - mușețel, și peste câteva zile dă-mi de veste!
Ceaiul îți reglează menstra atât cantitativ cât și dată calendaristică.
Pentru unii inginerie care dau numai procentaje... noi vorbim de fapte!
Pa, pa.

| ozzyyy explică (pentru Legiuitoarea):

Pot bea doar ceai de musetel sau toate 3 amestecate?

| Legiuitoarea a răspuns (pentru ozzyyy):

Bună din nou.
Toate trei amestecate!
Sănătate!
Pa, pa.

| ozzyyy explică (pentru Legiuitoarea):

Inteleg ca daca beau doar de musetel nu are nici un efect asupra ciclului, nu?

| Legiuitoarea a răspuns (pentru ozzyyy):

Bună.
Of... ești greoaie!
Uite cum stă treaba: crețișoara este un stimulent hormonal natural, urzica purifică sângele și îl curăță iar mușețelul este un calmant și antiseptic, toate combinate în părți egale formează un ceai care reglează menstra și viteza sângelui (calibrează vasele de sânge (capilarele) și combat spasmele de la nivelul pelvian.
Inginerie, bre!
Mergi acum la farmacie, nu mai sta să pui o sută de întrebări, ceaiul acționează blând fără a avea reacții adeverse nedorite în comparație cu medicamentele chimice care sunt în primul rând extrem de agresive cu tot organismul, etc.
Îl poți îndulci cu miere și felie de lămâie.
Sănătate!
Pa, pa.

| onasis1961 a răspuns:

Pentru a nu mai fi stresata si cu emotii, mergi la o farmacie si ia-ti un test de sarcina!

| Cuppycake001 a răspuns:

Daca te dor sanii, si te-au durut si ovarele, o sa-ti vina sigur. Daca luna trecuta te-a tinut cate te tine menstuatia de obicei, nu are cum sa fii insarcinata. Cum ai spus si tu, stresul poate fi o cauza

| ozzyyy explică:

Scuzati greselile gramaticale''m-ai''.asa mi-a corectat robotul de la site intrebarea straight face

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, se poate să fie vorba de o sarcină şi să fi avut "ciclu peste sarcină"!

DEPINDE de aspectul/durata menstrei avute...

Există "ciclu peste sarcină" : acesta apare cam la aceeaşi dată ( în lunile 1-4 de sarcină ), durează DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ).

Dacă menstruaţia ta a avut aceste "caracteristici", atunci e POSIBIL să fi însărcinată!

Dacă, în schimb, menstra a fost "normală" şi a durat 3-7 zile cu o cantitate acceptabilă de sânge, atunci NU cred să fi însărcinată.

"Ciclul peste sarcină" este o denumire GENERICĂ ( de aceea am obiceiul s-o pun în ghilimele ) pentru o FALSĂ menstruaţie, adică o sângerare care apare DUPĂ fecundarea ovulului.

Pot exista 2 ( sau chiar 3 ) situaţii :
1. poate fi vorba de o sângerare de implantare a ovulului fecundat în peretele uterului ( numită şi "sângerare de nidaţie" ), care apare la 5-10 zile după fecundare
2. poate fi vorba de "sângerare deciduală", care este o sângerare similară menstrei şi poate apărea din cauza unor disfuncţii hormonale ( care provoacă desprinderea unei părţi din mucoasa uterină )
3. mai RAR, apare "Ciclul menstrual regulat" - situaţia este întâlnită mai ales atunci când femeia rămâne însărcinată în apropiere de debutul următoarei menstruaţii.

Vezi detalii la linkul :
http://www.mami.ro/......na-1819757

http://www.sfatulmedicului.ro/......cina_10870

În privinţa întârzierii menstrei, aici este o altă "discuţie" :

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Având în vedere şi durerile de ovare amintite, precum şi întârzierile repetate, eu SUSPECTEZ un chist ovarian ( sau ovar polichistic ) - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ional_1103

http://www.sfatulmedicului.ro/......istic_1046

Mergi la un control ginecologic pentru ecografie!

Pentru a atenua temporar durerile pre/menstruale, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

De asemenea, ca remediu "casnic" se mai poate folosi o sticlă pe care o umpli cu apă fierbinte ( atât cât să NU te ardă, deci să fie suportabilă ) şi o pui pe burtică ( în zonele dureroase, ovare, sau pe spate ), ori dacă ai o pernă electrică, e ideală.

Toate cele bune.

| Xenia16 a răspuns:

Cel mai bine e sa faci un test de sarcina