| CheeseCake2005 a întrebat:

recent am avut un contact sexual cu prietena mea neprotejat.Am ejaculat inainte sa o penetrez cu circa 1 minut 2, exista posibilitatea ca ea sa fi ramas insracinata? daca da, pot face ceva? mentionez ca asta s-a intamplat aseara.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca este in perioada fertila ar fi indicat sa foloseasca contraceptivul EllaOne insa daca nu este in perioada fertila atunci in nici un caz nu trebuie folosit asa ceva. Dar asta ar putea sa constate maine (adica luni) doar un medic ginecolog, fiindca pastila EllaOne este foarte puternica si se elibereaza doar pe reteta medicala.

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu, mai ales daca v-ati spalat dupa. Spermatozoizii au o viata foarte scurta.

| CheeseCake2005 explică (pentru Salontanul):

Nu am facut nici dus nimic, am stat 5 minute dupa care am reluat.

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru ca o femeie sa poata sa ramana insarcinata este obligatoriu ca in momentul sexului ea sa fie in perioada fertila. In caz contrar poate sa ajunga sperma in vaginul ei deoarece in lipsa unui ovul viabil sau posibil sa apara in urmatoarele 3-5 zile, spermatozoizii care ajung pana in uter si apoi in trompele uterine nu vor avea ce fecunda deci nu poate exista nici posibilitatea formarii unei sarcini. Insa in cazul in care prietena ta este in perioada fertila exista o foarte mare posibilitate ca ea sa ramana insarcinata, deoarece se stie ca intotdeauna dupa ejaculare ramane o cantitate oarecare de sperma lipita de peretele uretrei care se va scurge ulterior in vagin daca nu este eliminata printr-o urinare. In concluzie nu era permis sa intretii sex neprotejat daca nu erai asigurat ca prietena ta nu este in perioada fertila.

| Emilian65 a răspuns:

Da, este posibil din cauza lichidului preejaculator.

| zuzi12 a răspuns:

O prbabilitate minima exista dar de obicei spermatozoizii mor la contactul cu aerul sau apa

| zuzi12 a răspuns:

Exista o posibilitate minima, dar de obicei spermatozoizii mor la contactul cu aerul sau cu apa.Pentru siguranta sa ia pastila de a doua zi!

| CheeseCake2005 explică (pentru zuzi12):

Pastila de a 2-a zi? imi poti spune te rog o denumire? si daca actul s-a petrecut noaptea trecuta, daca o ia maine este tarziu? are reactii adverse? o pot gasi la farmacie?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru CheeseCake2005):

Patilele contraceptive se folosesc doar in cazul in care posibilitatea de a ramane insarcinata este certa in proportie de 100% deci nu mai poate fi evitata. Acesta situatie poate fi constatata doar un medic ginecolog care va recomanda si marca contraceptivului cel mai indicat de a fi folosit. In afara contraceptivelor de a 2-a zi exista si cea de a 5-a zi deci aveti la dispozitie timp suficient pentru consultatia ginecologica. Multa sanatate

| CheeseCake2005 explică (pentru corbulalbrosu):

Ce imi sugerezi sa fac?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru CheeseCake2005):

Daca este in perioada fertila ar fi indicat sa foloseasca contraceptivul EllaOne insa daca nu este in perioada fertila atunci in nici un caz nu trebuie folosit asa ceva. Dar asta ar putea sa constate maine (adica luni) doar un medic ginecolog, fiindca pastila EllaOne este foarte puternica si se elibereaza doar pe reteta medicala.