| sakura1234 a întrebat:

Help! Acum 2 saptamani am nascut,aseara am avut contact sexual nu a ejaculat in mine, a ejaculat afara sunt riscuri sa fi ramas din nou?sad

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care alaptezi constant, sansele sa ramai insarcinata din nou sunt mai mici, deoarece lactatia actioneaza ca un mijloc contraceptiv. Acest lucru nu mai este valabil odata cu reaparitia ciclului menstrual. Asadar, teoretic poti avea o noua sarcina dupa nastere la un interval de cateva luni sau chiar dupa cateva saptamani. Dupa nastere, ovarele tale vor elibera un ovul inainte de prima menstruatie. Aceasta inseamna ca poti ramane din nou gravida, chiar daca inca mai alaptezi. Daca nu-ti doresti un alt copil imediat, este recomandat sa folosesti o metoda de contraceptie cat mai repede din momentul in care ai reinceput sa ai rapoarte sexuale.Pentru o mai buna informare citeste urmatorul material : http://www.romedic.ro/ovulatia-si-fertilitatea-dupa-nastere-0P32543.
In cazul descris de tine NU se poate ramane gravida.Ar fi indicata o perioada mai lunga de abstinenta. Desi sfatul privind reluarea rapoartelor sexuale dupa ce ai nascut difera de la un medic la altul, cei mai multi recomanda sa te abtii de la a face sex pana la controlul efectuat la 6 saptamani de la nastere. Daca ti s-a facut epiziotomie, de exemplu, a face sex poate sa creasca riscul ca plaga sa se deschida. Acelasi risc poate sa apara si in cazul rupturilor rectale sau vaginale.Multa sanatate.

6 răspunsuri:
| BaiatulAnonim a răspuns:

Scurgeri de lichid seminal care poate contine spermatozoizi au loc in timpul tuturor actelor sexuale. Cea mai sigura metoda de a verifica e sa iei un test de sarcina ca sa inlaturi incertitudinile big grin O zi buna iti urez big grin

| Emilian65 a răspuns:

Nu sunt riscuri de a ramane gravida in situatia voastra.

| Alcyon a răspuns:

Trebuia sa astepti sase saptamani. Medicul tau nu ti-a spus asta? In afara de asta, sarcina nu este exclusa in astfel de cazuri.

| anonima0101 a răspuns:

Da. Felicitari! O sa avem un nepotel

| dydda a răspuns:

Teoretic cat timp alaptezi nu ar trebui sa existe riscul sa ramai insarcinata deoare in timpul alaptarii in organism se secreta niste hormoni care stimuleaza lactatia si opresc ovulatia dar practic exista mii de femei care au ramas insarcinate asa. Deci cea mai buna modalitate de a afla este sa mai astepti putin si sa faci un test de sarcina

| Gafar_Merdan_1968 a răspuns:

Sa-ti traiasca si sa te bucuri de el/ea! Atata timp cat nu a ejaculat in tine este posibil sa nu fi ramas iarasi insarcinata.99, 9 % din femei sau Conchita ar trebui sa nu ramana iar insarcinate!