| gianidinu a întrebat:

Buna, recent cand ma masturbam dupa ce am ejaculat am observat ca unul dintre testicule avea o culoare mov-albastru si durea la atingere, tin sa mentionez ca am 13 ani, ce sa fac in afara de a ma duce la doctor?

Răspuns Câştigător
| Emilian65 a răspuns:

Lasă-te de masturbare și totul va fi ok. Ești cam mic pentru a te masturba.

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Emilian65 este mincinosul patologic al forumului, la capitolul masturbare.

Mergi urgent la medic. Si nu, nu are nicio legatura cu masturbarea. Emilian65 a fumat prea multa iarba.

Poti avea mai multa speranta de la un nebun decat de la Emilian65. Pentru ca nebunul isi poate lua pastilele si sa se vindece, in timp ce lui Emilian65 chestia asta ii este gravata in caracter. Pe el doar sapa si lopata il mai pot lecui de a debita minciuni sfruntate. Este foarte trist ca la varsta lui se preteaza la asa ceva. El va minte cum mintea propaganda comunista ca RSR ajunsese pe cele mai inalte culmi de dezvoltare si civilizatie, dar in realitate era batalie la cozile pentru oua si zahar, carne se gasea foarte rar, curentul electric era mai mult oprit, apa calda era rareori, doua ore de televiziune pe zi, productia de cereale la hectar consta din cifre umflate din condei, etc.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Si in general cei care sustin ca masturbarea dauneaza sau produce boli sunt bolnavi psihici. Rationamentul lor e la fel de sanatos cu "daca bei apa faci cancer".

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

El minte din motive ideologico-religioase.

Ideologice: nu poate spune adio "adevarurilor" scolii de psihiatrie stalinista.

Religioase: este sectant.

El nu poate intelege ca tatucul Stalin s-a putut insela si nu poate intelege ca profetesa lui s-a putut insela.

Secta + ideologia comunista l-au imbecilizat total si orice tratat medical ii vei da sa citeasca, el va zice ca stie mult mai bine decat profesorii universitari de medicina, ca aia e doar teorie rupta de practica. El "stie" pentru ca a citit marturii anecdotice pe internet. El crede despre tratatele medicale ca sunt rupte de realitate, dar n-are niciun fel de dubii despre ce scriu nerozii pe internet. El e pregatit sa-ti declare la orice ora din zi si din noapte ca profesorii universitari de medicina habar n-au despre efectele masturbarii. Pentru ca lor nu le-au spalat creierul stalinismul si profetesa.

Ideea ca stiinta e rupta de realitate este o mantra stupida, proletcultista.

| dullcat a răspuns:

Buna.Sa stii ca nu e nevoie sa te lasi de masturbare pentru ca nu esti prea mic, esti in floarea adolescentei cand masturbarea e perfect normala....Atat timp cat nu abuzezi ar trebui sa fie ok.De citit aici, ca sa te lamuresti:

https://www.reginamaria.ro/......-si-excese

| PufuletiStarNesarati a răspuns:

Si eu am patit asta pe la 10 ani cu o revista gasita in baie, e ok, pe mine m-au dus parintii la spital pentru intorastura de testicule.

| doctorandus a răspuns (pentru PufuletiStarNesarati):

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza de mai multe ori pe zi si n-au nicio boala.

https://www.thetrentonline.com/guys-4-reasons-masturbation-good/

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick, Schroeder, Messer si Walker numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

https://web.archive.org/......walker.pdf

| doctorandus a răspuns (pentru PufuletiStarNesarati):

Deja în 1961 Enciclopedia comportamentului sexual a lui Ellis și Abarbanel declara că masturbarea este normală și sănătoasă la orice vârstă.

Thomas Szasz, MD reda în 1973 schimbarea consensului științific astfel:

„Masturbarea: activitatea sexuală de căpătâi a omenirii. În secolul al XIX-lea era o boală; în cel de-al XX-lea este un leac."
—Thomas Szasz, The Second Sin

Dearborn, Lester W. (1961). „Autoerotism". În Ellis, Albert; Abarbanel, Albert. The encyclopedia of sexual behavior. New York: Hawthorn Books. p. 209. OCLC 259681.

Szasz, Thomas S. (1974) [1973]. „Sex". The Second Sin. London: Routledge & Kegan Paul Ltd. p. 10. ISBN 978-0-7100-7757-8. "Masturbation: the primary sexual activity of mankind. In the nineteenth century it was a disease; in the twentieth, it's-a cure."

| doctorandus a răspuns (pentru PufuletiStarNesarati):

„Masturbarea este o activitate sexuală recunoscută ca aparținând normei și fiziologicului. Atitudinile sociale vizavi de masturbare sunt însă destul de variabile, păreri precum: este un păcat, este un semn de imaturitate, este nenaturală sau inhibă dezvoltarea organelor sexuale tind să nu aibă legătură cu realitatea obiectivă, ci mai degrabă cu cea subiectivă. Este practicată în proporție importantă în populația generală, de până la 95% în populația masculină, respectiv 65% în cea feminină. Este mai frecventă la adolescenți și adulți tineri, dar nu este exclusă nici la persoanele vârstnice. Atitudinea generală față de această practică sexuală este modulată de factori externi: model grup social-religie-mituri-familie."
— Dana Stoian (2020) Sexologia de la A la Z

Stoian, Dana (2020). „V. Comportamentul sexual normal 5.2.3. Autogratificarea sexuală". În Navolan, Dan; Stoian, Dana; Craina, Marius. Sexologia de la A la Z (ed. a II-a). Timișoara: Editura „Victor Babeș". p. 69. ISBN 9786067861922.