| Liviu_Edi_1993 a întrebat:

Am dezvirginat-o pe prietena mea, neprotejat, fara ejaculare interna sau externa, cu doua urinari inainte, deci fara a aduce in vreun fel spermatozoizi viabili pentru sarcina in vaginul ei.
Stiu toata povestea despres lichidul seminal, sunt pareri impartite, dar eu unul am folosit aceeasi metoda timp de 6 ani, fara probleme, ma retrag cu mult inainte. Dupa calculele ei ar fi fost in perioada de ovulatie, totusi, ce sanse sunt sa ramana insarcinata? I-au aparut deja crampele abdominale specifice simptomelor premenstruale.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista un risc, nu mare, dar exista. Fiindca spermatozoizii pot ajunge, din testicul, in veziculele seminale si sa se depoziteze acolo fara a fi influentati de urinare. Faptul ca tu ai folosit aceasta metoda timp de 6 ani poate arata ca in acel cuplu existau niste probleme de fertilitate. Daca ele erau ale tale, atrunci vei continua cu acelasi succes.
Chestia cu calculatul datei ovulatiei este prosteasca. Eu am avut ovulatie, documentata ecografic, in ziua 24 a unui ciclu de 30 de zile. Cunosc o femeie care a avut ovulatie, documentata ecografic, in ziua a opta a unui ciclu de 29 de zile. Nu merita sa faci astfel de calcule. Daca are cicluri regulate si vrea sa calculeze data ovulatiei, sa o monitorizeze ecografic macar 3-4 luni si apoi sa faca calculele.
Sindromul premenstrual este si el un semn discutabil. Sunt multe femei care confunda primele simptome de sarcina cu un sindrom premenstrual.
Cel mai bineeste sa asteptati si sa vedeti ce se intampla: daca menstra apare la timp si e normala, daca testul de sarcina iese negativ, etc.

| Liviu_Edi_1993 explică (pentru Brigaela):

Aceleasi răspunsuri cu tentă arogantă, puțin ton sarcastic și ironic. LICHIDUL SEMINAL NU CONȚINE SPERMATOZOIZI DAR ÎI POATE ÎNTALNI PE PARCURS/CANAL. Doamna Brigaela, as vrea sa cred ca raspunsurile pe care le oferiti zilnic de atatia ani oamenilor pe TPU sunt din proprie experienta si nu din frustrare sau din proasta informare. Ati ramas insarcinata fara sa ejaculeze interior sotul? Daca nu, atunci, lasati tonul arogant si mironosit acasa, va stiu de mult timp si de fiecare data ati tins spre ireal decat spre logic. In primul rand lichidul seminal nu ejaculeaza din penis, ci doar este eliminat, iar ca spermatozoizii sa aiba nevoie de putere si viteza pentru a ajunge la ovul si a strabate totul pana la el, are nevoie de jet, pentru a-si atinge 20km/h spre ovul. Daca dintr-o ejaculare completa sunt eliminati in vagin peste sute de milioane de spermatozoizi DAR doar numarul zecilor ajung in preajma ovulului, atunci dintr-o picatura de lichid seminal, va intreb, cati ajung la ovul? Riscul evident, exista, sub 1%, dar dumneavoastra de fiecare data ati avut tenta sa panicati si sa dezinformati, putin ipohondric si deplasat. Din cauza dumneavoastra, va spun, multi oameni care v-au citit postarile au facut mari prostii, gen pastila de a doua zi data prost si dezinformat, adica eu, dereglare hormonala totala degeaba, timp de recuperare intre 6 luni si 1 an, de ce? Pentru ca m-ati speriat, m-ati bagat in panica acum vreo 6 ani, mi-ati spus ca sigur ramane insarcinata daca a fost neprotejat, eu nestiind pe atunci de lichidul seminal cum nici acum cateva zeci sau sute de ani nu se stia. Dupa ce i-am dat Postinor prietenei mele, am continuat sex neprotejat coitus-interuptus 5 ani dupa acel moment, ce credeti? Nici urma de bebe. Si daca sunt probleme de fertilitate la 18 ani, pai scuzati-ma, dar v-as recomanda sa si straiti aceste momente si abia dupa aceea sa le oferiti ca pe niste sfaturi, nu din auzit. Poate ati parcurs o viata anostă pana acum si frustrata, va inteleg.

| Liviu_Edi_1993 explică (pentru Brigaela):

Și apropo, v-am precizat ca o doare burta jos, acea agitatie specifica menstruatie. Daca te doare burta jos in sarcina e avort spontan sau semn de intrebare doamna draga. Dar la ce tenta de panica aveti in dumneavoastra, ati fi in stare sa-mi spuneti ca e deja in avort spontan. Sărut-mana!

| Brigaela a răspuns (pentru Liviu_Edi_1993):

Nu e nimic sarcastic si ironic in raspunsul meu.
NU, nu am eu experienta personala, dar eu sunt un singur om, experienta mea nu conteaza practic. Am insa experienta multor cupluri care au obtinut sarcini prin aceasta metoda. Chiar anul trecut niste prieteni, pe care i-am atentionat (dar care nu m-au crezut) au obtinut o sarcina astfel, desi foloseau metoda de peste 3 ani cu succes. Si am vazut zeci de fete si femei mai mult sau mai putin disperate (paciente, colege, amice, vecine) ca au obtinut sarcini pe aceasta cale, desi li se parea ca nu se poate. Iar studiile medicale pe care le-am citit, ca si toti ginecologii (care mi-au fost profesori sau colegi) sustin argumentat aceasta realitate.
Toti cei acre citesc posturile mele stiu ca eu spun ca pilula de a doua zi nu se ia niciodata fara recomandare de la ginecolog. Ca numai un criminal si un nebun ar idica unei femei sa ia pilula de a doua zi fara sa o duca la ginecolog si numai o femeie cu tendinte sinucigase ar face asa ceva. Si recomand femeilor pe care le forteaza iubitii (care nu sunt ginecologi) sa ia pilula de a doua zi sa mearga la politie si sa depuna reclamatie (este complet ilegal ca tu, fara studii medicale, sa ii dai pilula de a doua zi prietenei tale). NU ma poti acuza ca tu ai facut ceva ce eu am spus, clar si raspicat ca este foarte periculos si nu ar trebui facut niciodata, in nici o circumstanta, sub nici o forma.
Da, probleme de fertiliatte pot exista la 18 ani, chiar daca nu iti vine sa crezi. Sunt femei cu uter retrovers (este o caracteristica cu care te nasti), cu boala polichistica ovariana, cu probleme tiroidiene, cu imaturitate ovariana sau uterina. Sunt baieti cu varicocel, cu testicule necoborate in scrot sau care pur si simplu au facut oreion la varsta pubertatii.
Din fericire, viata mea nu a fost nici anosta, nici frustranta. Dimpotriva, a fost una normala, cu bucurii si probleme. Am fost foarte norocoasa in iubire, dar asta chiar nu are semnificatie.
Durerea pelvina nu este deloc specifica menstruatiei. Nu are nici o legatura cu avortul spontan, nu stiu cine te-a speriat cu aberatia asta, dar e un idiot. Un avort spontan poate fi insotit sau nu de dureri, iar atunci cand ele exista sunt de obicei foarte violente. Insa nu se pune problema in situatia ta, nu te ingrijora inutil.
Durerea minora pelvina poate fi, intr-adevar, semn de sindrom premenstrual si adesea este. Dar poate fi intalnita in multe alte situatii (la ovulatie, intr-o anexita, intr-o leziune pe col, intr-o vaginita sa chiar la inceputul unei sarcini), asa ca nu trebuie sa primeasca o importanta prea mare.
Sper ca acum ai reusit sa intelegi, ca explicatiile mele au reusit sa ajunga la tine si sa imprastie rautatea inutila care a stat la baza postarii tale anterioare. Multa sanatate!

| Liviu_Edi_1993 explică (pentru Brigaela):

Doamna Brigaela, realisti sa fim, metoda aceasta este folosita, a fost si va fi de cele mai multe dintre cupluri, fara ejaculare interioara. Eu sincer de multe ori am profitat daca prietena are menstruatie regulata, calculand ovulatia cu o oarecare aproximare si m-a ajutat foarte mult. Cu un calcul al ovulatiei, o retragere sigura si concreta fara urme de banuiala "m-am retras sau am scapat", cu 1-2 urinari inainte de contactul sexual, cred eu ca imi fac un procent destul de bun de siguranta, evident nu procent maxim, nici cu prezervativ nu am procent maxim. Totusi daca suntem putini realisti, orice cuplu din lumea asta a experimentat sau va experimenta aceasta metoda "contraceptiva" cu retragere. Este cea mai folosita metoda, o metoda care consta si se bazeaza in mare parte pe baiat. Sarut-mana

| Brigaela a răspuns (pentru Liviu_Edi_1993):

Da, e adevarat multe cupluri folosesc metoda asta de reducere a riscului de sarcina. Daca se cupleaza cu metoda calendarului, reduce riscul de sarcina cu 70-75%. Atata timp cat e folosita responsabil si numai de cupluri care nu vor folosi pilula de a doua zi, avortul sau abandonul copilului in caz de esec, este utila.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ai suficienta experienta sexuala obtinuta si acumulata in cei 6 ani de activitate sexuala si in baza acesteia esti in stare si reusesti sa-ti controlezi si retii ejacularea perfect atat timp cat doresti tu, inseamna ca in mod absolut sigur NU a ajuns sperma IN VAGIN astfel ca formarea unei sarcini in astfel de conditii dispare chiar daca dezvirginarea a avut loc in perioada fertile a ciclului menstrual. Atat teoretic cat si practic in asemenea situatie se poate aprecia ca este IMPOSIBIL sa se poata forma o sarcina chiar si una strict ipotetica. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu a fost ejaculare in vagin, este posibil sa nu fi ramas gravida.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Sansele ca ea sa fi ramas insarcinata suntde circa 1%.