| Andrada0025 a întrebat:

Am fost la ginecolog cu problema pe care o am inca din momentul in care mi-a venit pt prima data menstruatia.
Imi vine odata la 2-3 luni. Anul acesta mi-a venit de doua ori! Da, de doua ori in 9 luni de zile! Mi-a prescris Duphaston, 5 zile cate 2 pastile. Fara efect! Au trecut deja 3 sapt de cand am terminat tratamentul, iar de atunci tot rau ma simt si ma dor ovarele. Beau ceai de coada soricelului si fac bai cu abur, la fel, fara efect! De consultat m-a consultat, a facut tot ce se putea face! Nu mai stiu la ce metode sa apelez. Ajutati-ma! Va rog!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Incearca sa mergi sa fii consultata si de catre un alt medic ginecolog si de asemenea sa fii consultata neaparat si de un medic endocrinolog deoarece in cazul tau este vorba de functionarea incorecta, defectuoasa a glandelor endocrine ceea ce provoaca grave dereglari hormonale, amenoree si probabil ovare afectate, polichistice. Probabil ca doar o conlucrare de succes a celor 2 medici; ginecolog si endocrinolog ar putea sa stabileasca un tratament adecvat pentru a ti se rezolva problemele tale hormonale. In astfel de cazuri de regula se prescrie un tratament de minim 6 luni cu anticonceptionale. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu ti-as sugera sa schimbi medicul!

| Oana92 a răspuns:

Schimba medicul si/sau mergi la un endocrinolog.
Ai luat bine duphastonul, in zilele in care trebuia? Si eu am luat acum ceva ani, dar parca luam mai multe zile...
Si nu te lua dupa desteptele care spun ca ai scapat de o durere de cap. Trebuie neaparat sa vezi care e cauza si sa o rezolvi. Indiferent de durerile din zilele de menstruatie si de restul "efectelor", un ciclu menstrual regulat e semnalul unui organism care functioneaza normal si sanatos. Orice altceva trebuie analizat si reparat.
Sanatate!

| Printesa10TM a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci, daca nici ginecologul nu prea stie. Dar anticonceptionalele ajuta la reglarea ciclului. Incearcale!

| Printesa10TM a răspuns:

Eu in locul tau m-as bucura. Chestia asta da batai de cap!