| InsertName a întrebat:

Am o intrebare. Astazi,eram putin suparata pe prietenul meu si m-a rugat sa ma uit la el si nu am vrut si m-a luat putin brusc de barbie si m-a facut sa ma uit la el. Intrebarea este, asta este un semn sa sunt intr-o relatie abuziva sau era disperat doar sa vorbeasca cu mine? Pentru ca atunci cand sunt suparata nu vorbesc deloc. Cand l-am intrebat de ce a facut asta a spus ca voia sa ma uit la el sa vorbeasca. Se incadreaza la abuz fizic? Multumesc

9 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Bineintelesca te-a abuzat prin aceea ca te-a obligat sa faci un lucru contrar vointei tale.Un astfel de comportament autoritar nu este de bun augur.Ar trebui sa-i spui ca iti displace profund ceea ce a facut si ca speri ca un astfel de compotament sa nu se mai repete niciodata daca mai doreste continuarea unei relatii bazate pe intelegere si armonie totala. Aminteste-i de egalitatea dintre barbati si femei. Succes.

| InsertName explică (pentru corbulalbrosu):

Nu stiu daca autoritar pentru ca el nu este deloc autoritar.Adica era mai mult speriat ca nu vorbesc cu el si intr-un fel sunt si eu de vina, fiind orgolioasa. Asa ca nu era chiar contrar vointei mele.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru InsertName):

Din completarea ta ulterioara, rezulta ca exprimarea ta nu era prea explicita si bine formulata in intrebarea initiala.Sa stii ca in general orgoliile exagerate mai degraga strica decat sa ajute. Intro asemenea situatie te sfatuiesc sa-ti analizezi si tu comportamentul deoarece ai si tu partea ta de vina. Multa sanatate.

| InsertName explică (pentru corbulalbrosu):

Deci asta inseamna ca nu a fost abuz? Pentru ca intentia lui nu a fost sa ma raneasca si de fapt si eu voiam sa ma uit la el, dar m-am comportat copilareste.

| anonim_4396 a răspuns (pentru InsertName):

Abuz e cand te bate nu cand iti itoarce tie fata ca ai fite de mare vedeta. auzi la ea abuz laughing

| LoveSleep a răspuns:

Când o să fii într-o "relație abuzivă" o să-ți dai seama singură. E decizia ta dacă vrei să aștepți până atunci să te convingi sau nu.

| grab a răspuns:

Daca e autoritar de fel si tie nu iti place sa fii "dominata" atunci nu ar fi bine sa o mai lungiti. mai ales daca nu esti convinsa ca il iubesti.

| cristi10grei a răspuns:

Hai sa nu o luam asa abuz fizic. depinde de la ce a pornit acel scandal sau discutie noi une ori dam totul din noi sa explicam cat mai bine sa intalega iubitele! asa cum esti tu care ignori atunci ne deranjeza ca noi explicam voi ignora-ti, si ce sa faca a vrut sa-ti atraga atent-ia

| volumexd a răspuns:

Nu. Poate era doar putin nervos/emotionat, dar asta nu inseamna abuz; insa daca continua sa se comporte asa in continuare ar fi bine sa vorbesti deschis cu el despre asta.