| Ankesenamon a întrebat:

am o intrebare pentru voi. mi am inceput viata sexuala in luna iulie dupa care am avut menstruatie..in luna august nu am mai avut, desi trebuia sa am pe data de 25..insa de 2 zile au inceput sa ma doara sanii si sa am dureri minore + bubite. ce imi recomandati sa fac si dca se poate niste pareri.tin sa mentionez ca s a intamplat doar o data!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca dupa dezvirginare s-a pornit menstruatia la data normala la care era asteptata si aceasta a pastrat caracteristicile celor anterioare ca : durata in zile, cantitate zinica de menstra, culoare, flux de scurgere etc. deci nu a existat suspiciunea ca ar putea reprezenta o menstruatie asa numita "falsa" peste o sarcina ipotetica, atunci nu ai de ce sa-ti faci griji. Se poate considera ca intarzierea se datoreaza unor dereglari endocrin-hormonale ce se pot si de regula se si produc in organismul femeii dupa dezvirginare. Efectuarea unui test de sarcina in acest caz ar fi bine venit si mai mult ca sigur ar fi si edificatoare, chiar daca probabilitatea existentei unei sarcini este atat teoretic cat si practic considerata ca fiind IMPOSIBILA. Multa sanatate si fara stres daca se poate.

| Ankesenamon explică (pentru corbulalbrosu):

Pana in luna Iunie eu am avut menstruatie pe data de 10/11 cam asa, apoi in luna Iulie nu am mai avut pe datele acelea ci pe data de 25, iar contactul sexual l-am avut sa zic cu o saptamana inainte de data de 25.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Ankesenamon):

Dupa dezvirginare, organismul tau s-a dereglat dpdv endocrin-hormonal si din acest motiv a aparut dereglarea accentuata a ciclului tau menstrual. Insa trebuie sa ai in vedere si sa stii de acum incolo ca : MENSTRUATIA se porneste NUMAI SI NUMAI in cazul in care ovulul existent in ciclul menstrual anterior NU A FOST FECUNDAT si in consecinta NU S-A FORMAT O SARCINA. Deoarece nu s-a realizat fecundarea deci nu a aparut nici sarcina, organismul va elimina "edificiul" creat numit ENDOMERTU prin menstruatie.Trebuie sa stii ca menstruatia reprezinta in fapt INCEPUTUL UNUI NOU CICLU menstrual. In consecinta prin menstruatie se elimina vechiul ovul "mort"/degenerat" care nu a fost FECUNDAT, impreuna cu endometrul, formatiunea in care ar fi urmat sa se implanteze ovulul prin procesul de NIDATIE pentru a se instala/forma o noua forma de viata si incepe un nou proces de pregatire a organelor reproducatoare in vederea unei noi incercarii de procreere. In cazul in care ultima menstruatie a fost la fel/comparabila cu cele anterioare, ca durata, cantitate, culoare, flux zilnic de menstra, etc., inseamna ca nu se putea confunda cu o simpla sangerare si considerata ca fiind o menstruatie falsa, peste o sarcina ipotetica.Se poate aprecia fara a gresi ca nu EXISTA nici o minima posibilitate de sarcina. Multa sanatate.

| Ankesenamon explică (pentru corbulalbrosu):

Astazi am facut un test si a iesit negativ. multumesc mult!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Ankesenamon):

Ma bucur sa aud aceasta veste buna. Pe viitor intotdeauna sa ai multa responsabilitate in tot ceea ce vei face. Multa sanatate.

| Ankesenamon explică (pentru corbulalbrosu):

Asemenea!

7 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Intarzierea de care vorbesti este din cauza transformarilor hormonale care au loc in corpul tau dupa actul sexual.

| qCrazyMan a răspuns:

Poate este din cauza ca te-ai dezviriginat. mai bine du-te la un ginecolog! :*