| Ana249 a întrebat:

Daca iau anticoncepționale si partenerul meu ejaculeaza in vagin (sex neprotejat), raman insarcinata? Am cautat informatii dar nu am gasit nimic concret. Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca le iei in mod corect, citind instructiunile, nu ramai insarcinată.De aici si denumirea lor.ANTICONCEPTIONALE.ÎMPOTRIVA CONCEPTIEI UNUI COPIL.Dar, ce sa stiti voi!
Sex si atât.

| corbulalbrosu a răspuns:

Rostul anticonceptionalelor este cel de a nu permite formarea unei sarcini pe intreaga perioada de folosire a respectivei metodei de protectie, si de a permite barbatilor sa ejaculeze in vagin fara nicio restrictie. In cazul in care prima pastila (din cele 21) este folosita in prima zi de menstruatie protectia totala se instaleaza din acel moment. In cazul in care prima pastila AC este administrata din ziua a 2-a de menstruatie si pana in a 5-a zi din ciclul menstrual protectia apare se instaleaza dupa 6 zile si din acest motiv in primele 7 zile se va folosi inca o metoda de protectie suplimentara si se poate face sex neprotejat din ziua a 8-a. Din ziua a 6-a a ciclului menstrual nu se va incepe folosirea metodei de protectie cu AC urmand sa se astepte pana in momentul aparitiei urmatoarei menstruatii. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Daca iei anticonceptionale, nu ai cum sa ramai gravida.

| sofisis a răspuns:

Daca acele anticonceptionale ti-au fost prescrise de un medic si daca le iei corect fara sa uiti vre-una ....NU se mai numeste ca faci sex NEPROTEJAT. Asta e rolul lor, te PROTEJEAZA!