| Shunit a întrebat:

As avea o intrebare de adresat! Mi-a venit menstruatia regulat! Pe 31 dec.dar am avut doar o singura zi! Si doar cateva picaturi, in rest nimic mai mult! Nu inteleg de ce in intern cand fac dus gasesc cateva picaturi de sange dar mie mi s-a oprit! Nu am avut nici un raport in ultimele zile si nici pe durata in care ar fi trebuit sa am menstruatie! Help meee

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai avut raportui sexuale neprotejat cu 3-4 saptamani in urma, atunci poti fii insarcianta.
Nu are nici o relevanta sexul din ultimile zile!
Fa un test de sarcina!

| Shunit explică (pentru Violleta2022):

Test de sarcina!?‍♀️

| Violleta2022 a răspuns (pentru Shunit):

Da, test de sarcina! Se gasesc in farmacii!

| Shunit explică (pentru Violleta2022):

Știu ce este și unde se găsește! Era un răspuns pentru a spune fără prea multe cuvinte că am de făcut testul happywinking multumesc

| corbulalbrosu a răspuns:

Cel mai probabil, manifestarea si desfasurarea atat de atipica si de anormala a sangerarii menstruale, poate sa reprezinte una dintre urmarile care survin in urma dereglare mai grave, severe a activitatii hormonale care de regula se produce pe fondul unor dereglari majore aparute in functionarea glandelor endocrine. Bineinteles ca presupunerea este valabila numai in cazul in care esti convinsa ca in mod sigur nu poate exista o sarcina instalata in uterul tau. Presupun ca esti informata si stii in care moment a ciclului tau menstrual au fost cele 5-6 zile ale perioadei fertile si ca in acele zile NU ai intretinut acte sexuale neprotejate. Imi ridica niste semne de intrebare propozitia finala : ""Nu am avut nici un raport in ultimele zile si nici pe durata in care ar fi trebuit sa am MENSTRUATIE!"" Cum adica? Ridica semne de intrebare aceasta exprimare si din acest motiv ar trebui ca de astazi sau maine sa-ti faci un test de sarcina care consider ca ar fi binevenita. Iar daca rezultatul testului va fi negativ, atunci este indicat sa te prezinti cat mai repede la ginecologie pentru a fi consultata temeinic si eventual sa ti se faca si o consultatie imagistica prin ecografie. Este posibil ca medicul ginecolog sa-ti indice/propuna sa te prezinti si la o consultatie endocrinologica pentru a ti se face setul complet de analize medicale. Multa sanatate!