| maria1102116900 a întrebat:

As avea si eu o intrebare. Mi-a venit menstruatia, cu o zi intarziere, si mi-a venit mai slab cantitativa, dar totusi destula. Si luna trecuta tot cam asa mi-a venit. Am facut sex protejat cu iubitul meu, iar prezervativul a fost verificat de fiecare data si nu era spart. Mentionez ca iau si anticonceptionale Desorelle de aproximativ un an, iar luna aceasta am uitat prima pilula, dar timp de 7 zile nu am intretinut contact sexual. Sunt si stresata in ultima vreme, dorm cam putin si invat foarte mult, daca si acestea pot fi cauzele.
Ce parere aveti?
Multumesc anticipat si o seara placuta!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Incearca sa te linistesti pe deplin, fiindca NU trebuie sa ai nici cea mai mica ingrijorare in cazul descris de tine. Momentul in care porneste menstruatia in situatia precizata, cea in care este folosita pastila AC ca metoda care asigura protectia contraceptiva, nu mai are absolut nicio importanta sau relevanta, nici in privinta cantitatii de sange menstrual eliminat si/sau a fluxului in care se produce. Chiar ca NU trebuie sa fii ingrijorata fiindca NU exista nici cea mai mica posibilitate de a se forma o sarcina. Mai ales ca afirmi ca folositi si prezervativul?, adica o protectie suplimentara absolut INUTILA, din moment ce pastila AC ofera o protectie de SUTE DE ORI mai mare in comparatie cu cea oferita de folosirea prezervativului. O asemenea abordare poate fi comparata cu folosirea in miezul iernii pe un ger cumplit, a unui maieu de vara cu gaurele imbracata peste o haina de blana. Multa sanatate!

| maria1102116900 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult pentru raspuns! M-am gandit ca poate este din cauza ca am omis prima pastila din blister si de aceea... Si am fost speriata si de faptul ca de 2 luni imi vine mai putin... Inainte sa iau anticonceptionale, il aveam foarte rar si foarte mult, o data la 3-4 luni. Acum vine in fiecare luna, vine normal cantitativ, dar parca de 2 luni vine prea putin, asa, dintr-o data!

2 răspunsuri:
| maria1102116900 explică:

Iar acum, inainte sa imi vina ciclul, am avut o zi de sangerare maronie.