| MihaiVlad1234 a întrebat:

Buna seara, aseara am facut sex cu iubita mea. Am folosit prezervativ dar acesta s-a rupt, nu mi am dadusem drumu. Ei ii este frica sa nu ramana insarcinata din cauza lichidului preejaculator, ar trebuit sa ia pastile de a doua zi?

6 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Lichidul preejaculator conține spermatozoizi daca au rămas pe uretra de la ejacularea anterioară. Daca au trecut câteva ore bune de la asta și ai și urinat înainte, atunci nu prea au cum sa fie spermatozoizi. Contează mult și dacă ea ar la ovulație sau nu. Daca a trecut suficient de mult timp de la ejaculare, iar ea nici nu e la ovulație, nu mai luați nicio pastila, că ea vine cu destule efecte secundare la pachet.

| Oanaoni a răspuns (pentru VoidEternal):

Dacă nu a fost și nu e la ovulație sa nu ia

| VoidEternal a răspuns (pentru Oanaoni):

Da, cam asta ziceam și eu.

| ionur a răspuns:

Să-și ia pastila de a doua zi o sa fie ca nouă și matură și fata serioasă și virgină și fata și femeie de casă.

| gogugogugogu a răspuns:

Nu.

| EvansSM a răspuns:

Da! Lichidul preejaculator poate contine un numar de spermatozoizi suficient de mare pentru a fertiliza ovulul. Pastila de a doua zi este recomandata la fel cum este si un test de sarcina in cazul in care ii intarzie menstruatia mai mult de 3-4 zile.