| andreeamaxim1 a întrebat:

Buna seara! Ieri am avut un contact sexual protejat, dar in timpul actului am observat un lichid alb in interiorul prezervativului deasupra inelului (acesta era intact), speriata am fugit la farmacie si am luat pastila de a 2 a zi escapelle dupa o oră si jumătate de la act, tin sa mentionez ca sunt in prima zi de ovulatie, pot ramane insarcinata? Pastila isi poate face efectul la ovulatie? Ciclul a inceput de pe 15 si m-a tinut pana pe 22

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sex facut cu prezervativul si totusi ai luat pastila de a doua zi? Care-i logica?
Ca-i total inutil sa fii luat o pastila avortiva, cand erai deja protejata total cu prezervativul?
Oricum, o asemenea bomba hormonala iti afecteaza sistemul hormonal, pe urmatoarele 6-12 luni si iti modifica ciclul menstrula, declansand dereglari majore.

Cand priveste eficacitatea pastilei de a doua zi, se stie deja care are doar 96% eficicacitate pentru unele femeie, iar pentru altele este posibil sa nu functioenaze deloc.

| dullcat a răspuns:

Buna.Si eu zic ca nu are niciun sens...Cate zile are ciclul tau menstrual?

| andreeamaxim1 explică (pentru dullcat):

7-8 zile, depinde.Sotul meu nu si a dat drumul, dar acel lichid era alb, ma gandeam ca poate a curs pe sub inel.

| dullcat a răspuns (pentru andreeamaxim1):

Am intrebat de ciclul menstrual, adica durata de la prima zi a menstruatiei luna aceasta pana la urmatoarea zi a menstruatiei urmatoare, durata care variaza intre 21 si 35 de zile, 28 de zile fiind de regula numarul pentru un ciclul normal.Aiurea ca esti casatorita si nu stii exact termenii.

| VoidEternal a răspuns:

Nu prea are sens ce spui.

Nu e normal sa fie lichid in interiorul prezervativului? Nu asta e rolul lui, sa tina lichidul in interior?

| Robert2526 a răspuns:

Nu mai bine intrebsi si tu inainte sa fugi dupa pastila? nu ramai insarcinata... nu ai fi ramas nici fara pastila...

| Felissa13Eden a răspuns:

Cel mai probabil e lichidul tau pe exteriorul prezervativului. Daca ai luat pastila de a doua zi intr-un interval atat de scurt nu vei ramane insarcinata, chiar daca esti la ovulatie. Daca o luai dupa 48 de ore cresteau mult sansele sa ramai insarcinata.

| andreeamaxim1 explică (pentru Felissa13Eden):

Era in interior, am verificat, e posibil sa fie lichid preejeculator combinat cu lubrifiant?

| Felissa13Eden a răspuns (pentru andreeamaxim1):

Daca e in interior, nu e nicio problema, plus ca ai luat pastila de a doua zi. Inteleg teama pe care o ai, dar linisteste-te, chiar te-ai protejat cu pastila.

| Cavaler001 a răspuns:

Buna. Se vede că ai inceput viață sexuală înainte de a mai citi ai tu ceva in acest sens macar din curiozitate.
In loc sa te bucuri de sex la vârsta ta, te stresezi fara motiv!
Daca lichidul era în afara prezervativului după actul in sine, atunci ai fi presupus poate că s-a rupt și trebuia să mergi la farmacie.
Fii mai relaxată și responsabilăwinking