| OlteanuVivia67 a întrebat:

În urma unei infecții, mi-au fost recomandate ovule Polygynax. Este prima dată când folosesc. Farmacista mi-a indicat ca dupa baie sa imi introduc cat de adânc pot una in vagin si sa stau întinsă pe spate 30-40 de minute. Am procedat fix cum mi-a spus aceasta, dar dupa ce m-am ridicat din pat am stat aproximativ o oră jumătate in fund pe scaun și am simțit cum imi curge ceva din vagin. Am fost la baie sa verific si aveam extrem de multă secretie(cred) pe lenjerie. Ovulul este de culoare galbenă, la fel ca si secretia mea, însă nu îmi dau seama daca ce a curs este ovulul sau secretie. Tin sa precizez ca secretia mea are un miros urat, acum nu mai avea niciun miros începător.
Am procedat bine stând atat pe spate? Sau pentru ca ovulul sa actioneze cum trebuie este nevoie sa stau mai mult timp întinsă pe spate?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai procedat bine!
Ovulele se pun intotdeauna inainte de culcare, ca sa stea in vaginul tau minim 7-8 ore cat dormi.

| Emma30555 a răspuns:

În mod normal ar trebui ca după ce ți introduci ovulul, sa te pui la somn, aducă sa nu te mai ridici asa repede ca să nu curgă imediat și sa și facă efectul, oricum el va curge a doua zi dar mai lent și este recomandat sa folosești absorbante zilnice