| Den2793 a întrebat:

Buna Seara, Luna trecuta Pe 22 am facut un avort primul find dupa o saptamana am fost chemata la control in saptamana dupa avort nu am avut contact si cand am fost dupa o saptamana la control Doctora mi a zis ca m am vindecat si ca pot intretine relatii intime cu partenerul Dar Sa ma duc Sa Imi iau anticonceptionale si Sa le incep Chiar din ziua cand am fost la control, am fost mi am luat si am inceput Sa le iau si din Seara respectiva am avut relatii intime... Luna aceasta Pe 23 mi a venit "ciclul" Dar mi a venit foarte Putin intr o zi si a Doua zi Dar Putin de tot... La cateva zile mi am luat un test de sarcina initial mi a iesit o linie Dar nu am stat Sa Astept 5 minute dupa un minut Doua am aruncat testul in cos... La Doua ore dupa mi a fost rau si m am dus Sa ma Mai uit o data la test si erau 2 linii... A Doua zi mi am Mai luat un test si a aparut o linie si inca una Dar a Doua era ft slaba Abia se vedea Dar era acolo la cateva ore dupa linia s a accentuat Dar Initial era ft slaba... Este vb de o sarcina? Daca da de Ce Abia se vedea a Doua linie? Cand am avut prima sarcina inainte de avort se vedeau ft Bine ambele linii... Acum nu... Si am luat si anticonceptionale ne am ferit... Intr adevar nu a fost sex protejat Dar am luat pastile si am fost ft atenti... Poate fi de la acel avort fiind de curand? Dupa avort nu am avut sangerari sau dureri... Ce parere aveti?

10 răspunsuri:
| ania a răspuns:

E posibil să fii însărcinată, dacă da nu mai face avort.

| corbulalbrosu a răspuns:

Menstruatiile care se produc dupa ce se incepe folosirea de AC sunt in general foarte slabe cantitativ deoarece hormonii din pastilele AC inhiba formarea hormonului estrogen si a ovulului si din acest motiv SE FORMEAZA de obicei un ENDOMETRU cu totul anemic/infantil din care nu poate rezulta decat o cantitate mica sau foarte mica de menstra, putandu-se intampla ca intreaga menstruatie sa se rezume la doar cateva picaturi iar in unele cazuri se poate intampla sa lipseasca aproape complet orice sangerare. Probabilitatea de a ramane insarcinata in urma unui sex intretinut la o saptamana dupa avort este extrem de mica, daca nu chiar imposibila si probabil din acest motiv medicul ginecolog nu a specificat ca in cazul folosirii pentru prima oara a acestei metode de contraceptie, in cazul intretinerii de contacte sexuale in primele 7 zile de folosire a pastilelor AC trebuie folosita si o alta metoda de protectie suplimentara. Protectia de 100% se instaleaza cu incepere din ziua a 8-a, insa in acest caz probabilitatea de sarcina este extrem de mica insa nu complet imposibila si din acest motiv ar trebui sa discuti cu medicul tau ginecolog. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Cel mai bun lucru pe care il poti face este sa faci din nou testul, eventual cu un test de la o alta firma. O alta optiune este sa mergi la medic si sa il rogi sa iti faca un test de sange in care se va vedea clar daca exista sau nu hormon hCG.

| Oana92 a răspuns:

Ce a uitat "doctora" sa iti spuna e ca pastilele alea nu actioneaza instantaneu si ca e nevoie de macar o luna pana incep sa aiba efect. Asta daca exista "compatibilitate" intre medicamentele alea si corpul tau.
Normal era sa te interesezi si tu ce e cu ele, inainte sa te apuci sa faci sex la 1 saptamana dupa avort...

Pe testele de sarcina exista instructiuni. Daca pe testul ala spune sa astepti 5 minute pana la citirea rezultatului inseamna ca orice apare mai repede sau mult mai tarziu de 5 minute nu e concludent. Si din nou, daca ai fi avut ceva in capul ala invatai (macar din ultima experienta) ca e absolut si complet inutil sa faci un test de sarcina la 1 zi dupa contactul sexual.
Sa speram ca nu ai ramas din nou gravida. Sunt oricum prea multi prosti pe lumea asta...

| Lawliet14 a răspuns:

Felicitari, CRIMINALO!

| AdeeAdelyna83 a răspuns:

Esti foarte iresponsabila.Anticonceptionalele nu functioneaza dupa prima zi in care le iei. Puteai afla asta daca citeai in prospect.Prima data de ce nu te-ai protejat? Exista si prezervativ... offf! Iar o sa faci avort daca ramai gravida?!

| Den2793 explică:

Deci in primul rând m am luat strict dupa Doctora... Primul
Avort l am
Făcut pentru ca a trebuit sa il fac deoarece am încercat de luni de zile sa raman gravida si nu rămâneam si nu ma așteptam sa raman atunci si in perioada cand eram gravida pana sa stiu ca sunt am luat foarte multe pastile antibiotice si multe altele pentru ca făceam niște tratamente! Si nu am avut de ales nu puteam sa țin sarcina pentru ca riscam prea mult sa fie afectat copilul de la atâtea pastile... Iar de data asta am zis sa numai raman asa repede dupa avort gravida ca știam ca nu e bine imediat dupa un avort! Nu am luat niciodată anticoncepționale ca sa stiu asa ca am mers pe mâna doctorei pe ce a zis ea... Numai acuzați fara sa știți! Si nu a zis nimeni ca fac avort acum chiar imi doresc sa fie... Doar ca nu înțelegeam si ma gândeam sa nu fie de la avortul trecut! Iar testul de sarcina nu l am făcut a doua zi dupa contact! L am făcut dupa ce am văzut ca nu e ciclul cum trebuia! Dar am fost azi la control si mi a zis ca nu sunt dar nu înțeleg de ce ies 2 linii... Dupa a zis ca sa mai astept si sa fac alt test

| Den2793 explică:

Iar tu Oana înainte sa jignești fara sa știi despre ce e vb mai bine îți vezi de treaba tawinking era strict o întrebare ori răspundeai ori îți vedeai de treaba ta de om "deștept"

| Den2793 explică:

Am fost la Doctora si a zis ca nu vede nimic si ca nu sunt... Dar cand i am zis ca poate e prea mic si probabil Daia nu vede a zis ca "a daaaa s ar putea" am zis ca o sa mai astept câteva zile si fac alt test, avort nu voi mai face pentru ca si prima sarcina a fost ceva dorit dar nu ma așteptam sa mai raman gravida daca in atâtea luni nu am rămas si am tot încercat lunile astea... Si nu am rămas absolut niciodată gravida... Si oricum nu vreau sa risc, mi se pare prea devreme si urat sa fac un avort dupa altul la numai o luna diferența. Acum, cum o vrea Dumnezeu...

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Den2793):

O sarcina se poate distinge cu ajutorul unui ecograf utraperformant, de ultima generatie sau cu ajutorul sondei transvaginale doar cu incepere din saptamana a 6-a sau a 7-a de sarcina, adica in momentul in care apare/se formeaza pentru prima data embrionul si care la acea varsta, adica in momentul formarii, are marimea cuprinsa intre cea a unui sambure de mar si a unui bob de fasole de marime mijlocie(mazare). In acest moment este imposibil sa apara ceva vizibil la ecograf. Sanatate!