| internetBrowser a întrebat:

Buna seara sunt intr-un moment destul de delicat in relatia pe care o am acuma.Prietena mea de la o vreme este tot mai trista as putea spune chiar nefericita, nu are chef de nimic, orice i-as propune, orice compliment i-as face, orice gest pe care il fac pare sa nu aiba nici un efect. Nu reusesc nici cum sa o scot din starea in care se afla.Am incercat sa stau de vorba cu ea dar nu a vrut sa imi spuna ce are pe suflet.Am incercat sa vorbesc cu prietenele ei insa acestea fie nu vroiau sa imi spuna (din cine stie ce motive), fie nici ele nu stiu ce are. Nu stiu efectiv cum sa o mai iau ce sa ii spun ce sa fac? I-am propus sa mergem la un psiholog insa cand a auzit asta s-a suparat foarte tare pe mine si a inceput sa ma loveasca si sa imi tot adreseze cuvinte jignitoare. Tin mult la ea avem o relatie de 5 ani de zile si nu as vrea sa renunt la ea tocmai acum cand ii este cel mai greu dar simt ca o iau si eu razna.
P.S. Scuza-ti textul acesta lung.

6 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Scapă de ea. N-are rost să fii cu o persoană de genul. Dacă are atitudinea aia de cu tine și nici măcar nu îți spune motivul, ar trebui să vă despărțiți. Poți să consideri viața de că cat și fără să fii depresiv și plângăcios. Uită-te la mine.

Nu trebuie să stai cu ea, nu ești maică-sa să o iubești indiferent de situație. Oamenii normali își rezolvă problemele, idioții își plâng de milă.
Nu mai lua asta ca pe un moment delicat. E totuși asemănător. E de că cat.

Ideea de bază e oricum, că nu mai simte nimic pentru tine. Dacă ar simți, ai fi primul care ar afla ce nu e ok cu ea.
Da nu are nimic, stai calm, e doar plictisită de tine.

| pionezul a răspuns:

Salut,
Nu ai ce sa ii faci! Probabil s-a indragostit de altcineva si asteapta sa vada cum decurge treaba cu celalalt. Probabil ai suparat-o atat de tare si acum sta sa se gandeasca daca te ami vrea sau nu. Pot sa fie multe motive, mai bine iti vezi de treaba. Las-o sa faca ce vrea, nu o stresa!

| internetBrowser explică (pentru pionezul):

De suparat chiar nu aveam cu ce sa o supar.Acum bineinteles ca ne mai certam din cand in cand dar parerea mea este ca sunt inevitabile intr-o relatie.
In schimb chestia ca s-ar putea sa fie indragostita de altcineva pare plauzibila insa momentan nu am dovezi ca sa o pot acuza de treaba aceasta.

| pionezul a răspuns (pentru internetBrowser):

Nu este frumos, dar poti incerca sa vezi cu cine vorbeste mai des la telefon/Facebook/wp/etc. Sa se supere si sa nu mai vb cu tine fara motiv, nu exista. Daca zici ca nu ai suparat-o, afla-i parola la telefon si la Facebook. Lucrurile pe care le vei afla pot fi surprinzatoare.
Nu iti recomand varianta asta pentru ca nu este cea mai "ortodoxa". Mai bine iti vezi de treaba, daca o sa aiba ceva de spus iti va spune. Daca iti ascunde ceva, mai devreme sau mai tarziu vei afla.

| Andrei_Dragoş_1998_2PoM a răspuns:

Sa fii destul de amuzant incat sa o pui cu zambetul pe buze, in care acest lucru depinde de iesirile in oras...
Invit-o la tine uitandu-va la un film, la 5 ani de relatie sunt sigur ca pe langa acel film veti face voi aventura happy
Si totusi faceti multe plecari, vacante, in care sa decurga totul conform planului de a nu mai fi trista
Sanatate, si multa iubire!

| internetBrowser explică (pentru Andrei_Dragoş_1998_2PoM):

Pofta de sex nu mai are spune ca ii cer prea des (daca si de 2 ori pe luna este mult...)asa ca varianta cu filmul pica.In vacante nu am cum sa o duc fiindca lucrez nu sunt elev sau student iar zilele de concediu deja mi le-am consumat (tot din cauza ei si tot in zadar). Ma gandesc ca poate fi doar o perioada mai nasoala din viata ei dar ma deranjeaza faptul ca nu vrea sa imi spuna ce o supara ce o deranjeaza.Se poate oare sa se fi saturat de mine? Ar fi mai intelept sa ma despart de ea? Numai stiu ce sa cred