| anonim_4396 a întrebat:

Sper sa aveti rabdare sa cititi pana la final, sa incercati sa va puneti in locul meu si sa imi spuneti ce ati face, sau macar sa imi spuneti o parere. Bineinteles ofer funda! Povestea incepe in iarna, cand cea mai buna prietena il place pe un baiat ( il vom nota cu X ), ea si baiatul respectiv vorbesc, dar el nu vrea sa stea cu ea, ea face circ in scoala, se face de ras, in fine.Eu in perioada aceea avem prieten si nu aveam nici o treaba cu X, nici macar nu vorbeam, dar tin sa mentionez ca mereu l-am simpatizat.In martie X a inceput sa vorbeasca cu mine si m-a intrebat daca vreau sa stau cu el ( pe facebook, el este mai timid), eu i-am spus ca nu; nu mai eram impreuna cu prietenul meu dar cu toate ca il placeam pe X nu i-am spus ca da din cauza prietenei mele, care oricum se indragostise de altcineva.X a insistat timp de o luna, vorbeam pe facebook si mai venea din cand in cand si la mine ( fiind in aceeasi scoala toti, si cu toate ca toti avem aceeasi varsta 14 ani el si prietena mea erau a 8-a, iar eu a 7-a).Dupa o luna X a renuntat si nici macar nu ma mai baga in seama ( tin sa mentionez ca eu eram foarte indiferenta cu el ). Prin iunie X a inceput sa vorbeasca din nou cu prietena mea ( care este mai rea si mai razbunatoare si vroia sa il faca sa sufere).Intr-o zi, indrum spre casa eu si colegele mele eram pe o parte a drumului ( fara prietena mea), iar el pe cealalta parte cu prietenii lui. Eu vorbeam la telefon, iar el a venit la mine si mi-a luat telefonul sa vada cu cine vorbesc si mi-a luat telefonul la controlat. Colegele mele si-au vazut de drum, prietenii lui au luat-o in fata, iar noi am ramas in urma( ma tinea in brate). Dupa o jumatate de ora am reusit sa plec acasa, el intrand cu prietenii lui intr-um magazin.In seara aceea m-am dus cu prietena mea intr-un loc pe care il frecventeaza X, iar acolo era si el care nici macar nu m-a bagat in seama, in plus o lua in brate pe prietena mea ( iar prietenul lui cel mai bun ne-a spus ca X s-a indragostit de amandoua). Dupa aceea eu nici nu l-am mai bagat in seama, iar el s-a mai dat cateva zile la prietena mea ( care stia ca il plac si in plus i-a spus-o si lui ), dupa care prietena mea s-a cuplat cu baiatul de care este indragostita, iar X nu ne-a mai bagat in seama pe nici una, dar a inceput sa posteze pe facebook lucruri gen suntem doi orgoliosi, traiasca orgoliul, exista multi indragostiti care nu sunt impreuna de teama sa nu-si complice viata ( continua si acum cu postarile; am postat si eu o poza cu traiasca orgoliul). La premiere a venit langa mine si o colega de-a mea cu un baiat, s-a pus in spatele meu, iar eu nici macar nu i-am bagat in seama, iar baiatul respectiv( pe care nu il cunosc m-a intrebat ceva, iar eu i-am raspuns politicoasa, dar X nimic.Nu stiu ce sa fac, nu stiu cand am ajuns sa ma indragostesc de el, ma gandesc la el tot timpul. Ce credeti ca simte el? Ce as putea face? As putea sa incep sa ies cu niste prieteni comuni, sa frecventez locurile pe care le frecventeaza si el. Sincera sa fiu nici macar nu stiu ce atitudine sa am fata de el.Va rog sa ma ajutati. Rog seriozitatewinking!

Răspuns Câştigător
| 7639781254 a răspuns:

Nu pare cine stie ce din descrierea ta. Adica...gandeste-te si tu putin: cum ti se pare un baiat care se indragosteste de 2 fete in acelasi timp. Eu una cred ca si tu ai fost un pic de vina. Daca el a vrut sa fie cu tine, tie iti placea de el, prietena ta era indragostita deja de altul, de ce n-ai vrut sa fii cu el? Oricum, el nu mi-a creat o parere prea buna sa stii. Eu zic sa ai mare grija ce faci, poate reusesti sa-ti gasesti unul care sa nu se indragosteasca si de alta in timp ce e cu tine. Daca totusi nu poti sa scapi de dragostea pentru el, poti sa-i dai de inteles ca esti indragostita de el si daca nu se prinde, ii spui pur si simplu ca te-i gandit mai bine si vrei sa fii cu el. Iti doresc multa bafta! :*

11 răspunsuri:
| Alecsyyya a răspuns:

Hm, baiatul de care imi spui tu, nu mi se pare cine stie ce baiat dragut (fara suparare), s-ar da la amandoua. Daca tu il placi, poti sa frecventezi locurile care ii plac si lui sau sa petreci mai mult timp cu niste prieteni comuni. Acum poate el e suparat ca l-ai respins, si cum a aflat ca il placi, s-a gandit sa iti faca acelasi lucru.
Nu stiu ce sa zic, daca vrei sa mai vorbesti despre asta cu cineva, iti pot lasa id-ul meu sa discutam. Te pup :*

| grab a răspuns:

Roaga-l civilizat pe FB sa iesiti impreuna seara la o cafea intr-un loc foarte linistit si cu atmosfera intima.
Fara obligatii, doar pentru a analiza cele petrecute in ultimul timp si care ar trebui sa fie pozitia CORECTA dpdv al tuturor pe viitor.
Atat. Nu il obligi, doar incerci.
Daca inca este atras de tine, aia va fi oficial prima voastra intalnire, iar daca are ceva de ascuns foloseste-ti si tu intuitia feminina ca va pricepeti la citit baietii si cu purin sarm il faci sa ciripeasca ce crede el ca a mers prost. Un feedback de acest tip te ajuta enorm in viitorul control al problemei.
Oricum, ce-ai avut si ce-ai pierdut... Baieti mai sunt, dar macar sa stie si el ca tu esti corecta si meriti abordata corect nu taraneste.

PS. Daca ai smartphone, pune-ti un auto lockscreen 5 sec. complicat si cand vrea sa iti mai ia telefonul ti-l ia degeaba, o sa vada doar niste puncte pe care nu poate sa le uneasca cu liniuta corecta!

| BLeur a răspuns:

Bună.

It's a long story because this problem is very strong. Ştiu cum e să te îndrăgosteşti de 2 fete în acelaşi timp [ cât timp eşti deja cu una împreună ]. E foarte greu de ales, poate el este mai ' vagabont ' aşa şi v-a vrut pe amândouă, dar a văzut că nu se poate. Cât despre prietena ta, nu se poate considera prietena ta cea mai bună din moment ce îi accepta firtlurile şi gesturile ştiind că tu chiar îl placi, când tu ai fost în stare să renunţi la el pentru ea. Tot ce zic e doar să te apropii de anturajul lui, să te plimbi pe locurile unde stă şi el. Şi până la urmă, ce este cu timiditatea asta pe care tu o ai? Bagă-te în seamă cu el, amândoi aţi greşit, nu numai el.

Dacă mai ai nevoie de ceva, dă-mi add : flash_katalin.

| NoNameexd a răspuns:

Tipul nu știe ce vrea,clar! E cam rău că te-ai îndrăgostit de genul ăsta de băiat,dacă e de treabă să zic așa,vorbește cu el și spune-i că ai vrea să încercați un fel de relație,dacă zice nu, fi indiferentă și spune-i ok! Dacă zice ca vrea și el, nu arăta că te bucuri fi fericită cu limita happy Dacă cauți ești ignorat, dacă nu cauți, ești căutat! Multă baftă!

| Nebunatyca69 a răspuns:

Hmm, nu stiu ce sa zic, dar nu se joaca cu voi amandoua? Mie asa mi se pare, ba vorbea cu tine, ba dupa o luna cu prietena ta. raised eyebrows si. NU ARE CUM SA FIE INDRAGOSTIT DE DOUA PERSOANE IN ACELAS TIMP, cu una din voi se juca. sau ori pe tine vroia sa te faca geloasa cu prietena ta, ori se dadea la prietena ta sa te faca pe tine geloasa, si faza cu controlatul telef? Pfff, ce chestie frate. sa-ti umble in telu tau? e cam nesimtit nu crezi? happy Parca ar fi fost prietenul tau. Cand si-a facut prieten prietena ta, nu ai vazut ca el incerca sa se dea la tine? happy Asta pentru ca a vazut ca pr ta i-a dat cu jet, incerca cu tine, eu zic sa-l lasi in prostia lui, sa joace teatru cu altcineva, nu cu voi, mai ales cu tine, pare tupeist si nesimtit. NU TE SFATUIESC SA AI O RELATIE CU ACEST TIP. happy

| Nebunatyca69 a răspuns:

Ori a vrut sa te faca pe tine geloasa cu prietena ta, ori pe ea s-o faca geloasa cu tine, scuze am gresit :* **********

| OchiiDinUmbra a răspuns:

Buna.eu in primul rand i-as trage vreo 2 palme prietenie tale pentru cat de idioata e.adica tu ai renuntat la EXACT acelasi baiat pentru ea.defapt mai mult, ei nici macar nu-i placea de el.adica tu ai facut un gest de prietenie foarte mare.iar ea cand are ocazia flirteaza cu el stiind ca tu il placi.e proasta rau tipa. ceva asemanator am patit si eu(sunt baiat). daca vrei sa mai vb lasa-mi id-u tau.
in legatura cu baiatul, baietii sunt orgoliosi dupa ce o fata ii refuza.nu ii este usor sa vina sa se tina iar dupa tine.eu iti propun sa-i spui :auzi..am si eu o curiozitate.dc in ultima vreme te comporti asa aiurea cu mine? tiam facut ceva? eu credeam ca suntem "apropiati".
daca isi schimba comportamentul fata de tine si e ca inainte fa cumva sa afle de ce l-ai refuzat, eventual pune o prietena sa-i spuna:"oo..vai...tu si fata aia(tu) sunteti cam apropiati.smug poate iese cv." si dupa ceva vreme "stii ce am auzit eu? ca ea teo refuzat ca... (etc etc.ii explici tu").
daca totusi e la fel ca inainte incearca sa pari "ranita" ca nu te baga in seama, sa fii draguta cu el si tot tacamul ca sa reveniti pe drumul cel bun..bafta si lasa-mi id daca vrei ajutor

| Babydin4you a răspuns (pentru OchiiDinUmbra):

Id-ul meu este : crys. tina99

| MtfkRebekah a răspuns:

Povestea e destul de interesanta si complicata. El acum are orgoliul ranit, dar ceea ce face el acum e ceea ce i-ai facut tu la inceput. Cand el te placea si umbla dupa tine tu erai indiferenta, acum e invers. Si face toate astea doar caci a aflat ca il placi. Acum incearca ori sa vorbesti cu el, ori sa ii frcventezi locurile si prietenii. Iar de acum sper sa nu uiti un sfat bun "Fie roata si patrata tot se va intoarce ea odata si odata". Bafta. happy

| Babydin4you a răspuns (pentru MtfkRebekah):

Multumesc pentru sfat, mi-am dat seama ca asa estewinking

| ingrydutza2000 a răspuns:

Uite eu zic ca ar trebui sa vb cu el si sa ii zici ce simti, doar voi 2 si daca nu simte la fel e pierderea lui, incearca sa te apropi mai mult de el si ii zici, sau spune-i prietenei tale(oricare) sa il intrebe in particular ce crede despre tine, poate iese ceva bun sper sa iti rezolvi problema :****