| Anndreea19 a întrebat:

Stiu ca multi dintre voi ma vor condamna pentru ceea ce urmeaza sa scriu deoarece nu toti sunt de acord cu aceasta practica, dar am ales sa spun aici pentru ca nu stiu cui ii pot cere un sfat.
De 2 ani am un prieten si dorim sa incercam si sexul anal. Stiu ca inainte trebuie sa ma pregatesc facand un fel de clisma, dar se curata tot acolo inauntru? Adica nu vreau sa se trezeasca in timpul actului sexual cu ceva neplacut... daca intelegeti la ce ma refer... Pentru cele care deja ati experimentat asta : doare chiar atat de tare daca partenerul are rabdare si face totul incet? Exista sanse de a ramane insarcinata daca o facem fara prezervativ? ( In mod teoretic si eu stiu ca nu se poate, dar unele persoane spun ca ar fi posibila o scurgere a lichidului pana in vagin asa ca nu sunt sigura ce sa cred )
Va rog frumos sa va abtineti de la comentarii de prost gust, am pus intrebarea intr-un mod serios. happy
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri! happy

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Știi cum se spune: *** hapens...
Oricât te speli, e posibil să mai rămână ceva pe-acolo. În plus, nu e recomandabil să faci clisme - se modifică flora intestinală, iar bacteriile pe care le scoți de acolo nu prea fac bine în contact cu zonele exterioare... Aceeași problemă apare și cu penisul amicului, dacă nu e protejat de un prezervativ - infecțiile microbiene nu prea sunt de dorit.
Mult lubrifiant, o „păturică" pentru „seniori" și cu ceva răbdare și voință poate deveni chiar plăcut.
Regula de bază - dacă doare, ceva nu e bine! opriți-vă imediat!

| neutrino a răspuns:

Spala-te bine, fa si o clisma, si spor la treaba!

| sofisis a răspuns:

Nu e necesar sa faci clisma. trebuie sa te speli bine acolo inainte.
Folositi prezervativul primele dati. Folositi lubrifiant MEREU! Sa nu penetreze ca in vagin, in anus trebuie sa intre incet si cate putin. Nu deodata.
Nu doare, e o senzatie neplacuta.
Daca curge, te speli imediat, te stergi inainte si dupa dai cu apa.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Din ce stiu eu, ar fi bine sa fie folosit prezervativul, deoarece exista risc de infectii.

Gandeste-te ca in intestinul gros exista diverse neamuri de bacterii. Acestea stau acolo pentru ca sunt tinute de sistemul imunitar in frau.

In momentul in care intra in penis si se dezvolta in uretra, pot ajunge in rinichi. Si acolo sa faca macel.

E adevarat, nu se intampla des, dar daca sistemul lui imunitar este un pic cu garda jos datorita diverselor probleme, atunci e doar o chestie de timp.

Cam asta ar fi explicatia tehnica cu privire la infectii.

La restul, da, este posibil sa mai ramana.

Sanse, nu sunt, daca nu continuati. Daca se scurge, te speli bine, si apoi continuati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vedetele porno fac clisme, in general. Dar vedetele porno trebuie sa faca fata unor echipamente de santier in dos, asa ca o clisma e recomandata.

Voi va trebui sa aveti grija la igena, sa folositi neaparat lubrifiant si sa impui tu ritmul. Daca prietenul tau nu va fi delicat iti poate crea leziuni, anusul nu e proiectat pentru sex... Daca aveti grija si luati lucrurile usor, totul va fi bine.

| alysya29 a răspuns:

Draga mea, clisma e sfanta in acest caz! Cel puțin pentru început. Mai târziu nu va mai fi nevoie, dar atunci vei ati sa iti controlezi reactiile mult mai bine. Poti încerca si cu capătul furtunului de la dus sa faci clisma, e mai mult decât suficient ca sa fii ferita de micille incidente care pot apărea. Prima data iti va fi mai greu, fizic si psihic, te vei simti probabil puțin jenată, si puțin teama pentru ca e ceva nou. Durere foarte mare nu e, e mai mult disconfort. Vb cu iubitul tău despre asta, roagă.l sa fie atent, mai ales la reactiile tale, si chiar daca nu va fi vreo plăcere extraordinara prima dată, mai încearcă, in timp, vei realiza ca e chiar mai plăcut decât sexul normal, mai ales pentru iubitul tău, care va fi mai mult decât satisfăcut. In plus..chiar face bine relației, la mine asa a fost. Când ai o relaţie serioasă, nu trebuie sa existe inhibiții. Mult succes!