| anonim_4396 a întrebat:

.sunt cu iubitul meu de 1 an de zile si ne-am certat acum cateva zile foarte rau...el mi-a zis ca ca nu mai suporta sa mai astepte dupa mine si vrea sa ne despartim pentru ca inca nu am facut-o...il iubesc foarte mult dar ne-am despartit..adica eu m-am despartit de el si inca am un gol imens in inima sad oare am procedat corect?

14 răspunsuri:
| IloveME a răspuns:

Atunci cand iubesti trebuie sa existe intelegere,iar de multe ori orgoliul strica tot!
El a gresit pentru ca a incercat sa te oblige sa te culci cu el pe motiv ca te-a asteptat destul! tu prin reactia ta nu ai vrut sa gandesti ok la situatie, sa intelegi ca te iubeste (totusi un an de zile este mult, nu putem spune ca doar asta a cautat la tine) sa vorbesti cu el si daca chiar nu esti pregatita sa te mai astepte putindoar cum a facut-o un an de zile o va mai face-o!
Normal sa simti un gol in stomac, il iubesti si pe-o parte te simti vinovata! incearca sa vorbesti cu el, sa explicati lucrurile si de comun acord sa gasiti solutia ideala pentru voi!
Lasa orgoliul si vorbeste cu el! s-ar putea sa renunti la marea ta iubire din cauza lui!

| Larisa32 a răspuns (pentru IloveME):

Dde fapt au fost 7 luni..nici maccar 1 an

| mona a răspuns:

Ai procedat corect, tipul nu te a iubit daca nu te a asteptat

| NoSmile a răspuns:

Buna!
Sigur a spus acest lucru intr-un moment de nervi. Acum,pune-te in locul lui. Totusi,te-a asteptat un an.
Dar acest lucru denota ca nu te respecta. aici,nu cred ca poate fi vorba ca doar sex isi dorea,pentru ca aveti ceva istorie in spate si nu cred ca poti sta un an cu o persoana,doar pentru un lucru care pana la urma nu ti se ofera.
Acum,sterge-ti lacrimile si nu regreta!
Nu-l cauta! Nu-i da semne de viata!
Daca te cauta fi cat se poate de rezervata.
Stiu ca ti-e greu,ca ti-e gol sufletul si plin de dor, dar trebuie sa mergi mai daparte.
Sunt atatia baieti, iar cel care iti e destinat e acolo, te asteapta.
Nu fi trista! Daca te iubeste, se va intoarce. Fi sigura de asta!
Succes!

evenso
| evenso a răspuns:

Foarte corect ai procedat, daca el nu are rabdare sa cauta fete dupa care nu trebuie asteptat.
O sa-ti treaca rapid iubirea fata de o persoana care te-a conditionat din cauza sex-lui.

| consilierultau001 a răspuns:

Daca el voia doar sa si-o traga cu tine cred ca ai procedar corect

| neutrino a răspuns:

De procedat, ai procedat corect, dar trebuie sa intelegi ca in ziua de azi, un baiat nu mai sta cu tine numai de dragul ochilor tai. Din pacate, chiar daca o faci, tot la fel se va intampla.

| Azµre a răspuns:

Iți postez din topicul deschis de mine aseară, că mai mult ca sigur nu l-ai văzut și e legat exact și de ceea ce scrii tu aici.

Cu toții ar trebui să știți că aceste relații sexuale trebuie să implice atât iubire cât și alte aspecte ale acesteia și anume, SINCERITATE, RESPECT, ÎNCREDERE și ÎNȚELEGERE.

Mulți spun că sunt importante relațiile sexuale într-o relație, dar voi chiar credeți că partenerul vostru merită? V-ați pus vreodată așa problema?

Haideți să discutăm puțin despre acest aspect, după cum știți virginitatea este o problemă cel mai des întâlnită la nivel mental, mai puțin fizic, deci și prin urmare ați fi rușine că mai ești VIRGINĂ, nu înseamă să te GRĂBEȘTI să îți începi viața sexuală! În legătură cu vârstă s-a discutat mai sus este bine după 16-17 ani cel ma indicat este vârsta de 18 ani când să spunem printr-o generalizare procesul de dezvoltare a încetat și tot odată MENTALITATEA și GÂNDIREA este mult mai dezvoltată și pusă la punct decât la o vârstă mai fragedă!

Dacă până aici îndepliniți toate cele spuse mai sus de mine, abia atunci trebuie să vă gândiți dacă partenerul chiar merită? Mai ales atunci când el este mai MARE ca voi! Este esențial să țineți cont de aceste lucruri pentru că multe dintre voi sunteți slabe de înger și PRIMUL partener vă va rămâne undeva în suflet și veți fi marcate de acest lucru.

Acum legat de BĂIEȚI, ar trebui să știți că aceștia întotdeuna vor încerca să GRĂBEASCĂ pasul! Dar asta nu îmseamnă că trebuie să îi lăsați să vă șantajeze emoțional cum se întâmplă cel mai des, chiar aici pe TPU, sunt fete care pun întrebări legate de începerea vieții sexuale pentru că partenerul a adus vorba sau a spus : Dacă mă iubești o faci cu mine dacă nu te desparți de mine și așa mai departe.

Dacă el face astfel de afirmații e clar că e interesat doar pentru virginitatea și sexul tău, în rest nimic mai mult! E clar că nu te apreciază, nu te iubește, nu te respectă nu nimic, ci doar este o atracție fizică și nimic mai mult!

Un alt aspect important este că dacă tot vreți să mergeți până la capăt FOLOSIȚI surorilor PROTECȚIA! Ea vine în diferite variante dar cea mai sigură și cea mai bună și totodată indicată când ai primul partener și nu numai, este PREZERVATIVUL! Nu ANTICONCEPȚIONALELE sau METODE TRADIȚIONALE, ele nu vă vor scăpa de HEPATITĂ, HIV, SIDA, BTS-URI și multe alte infecții bacteriene și viruși cum ar fi HERPESUL și multe altele.

După toate astea DACĂ tot mai vreți să vă începeți viața sexuală, TREBUIE să luați la cunoștință că o astfel de ACTIVITATE nu se va face prima dată, în mașină, în aer lieber sau dumnezeu știe în ce TOALETĂ de școală, club, restaurant! Ci într-un dormitor! Moemntul trebuie să fie special ceea ce înseamnă, o atmosferă romantică, să fie o CLIPĂ de care să îți aduci aminte cu PLĂCERE! Făcând acest pas este foarte important datorită faptului că veți fi foarte vulnerabile voi fetele datorită faptului că acum e vorba de încredere supremă, ceea ce ori va există ori va fi o pierdere de timp și de nervi dacă vă veți despărți.

Un ultim lucru dacă BĂIATUL te părăsește sau dă semne că vrea să vă despărțiți dacă nu vrei să faci sex! Nu e capăt de lume, lasă-l să plece să se ducă! Nu te iubește și nu te apreciază! Așa că vă puteți găsi alți băieți care să vă iubească pentru ceea ce sunteți și ceea ce vreți de la viață!

Sper în așa fel, cu aceste cuvinte care vi le-am adresat, să vă fi pus oarecum pe gânduri și să vă gândiți de 1000 de ori înainte să întrebați dacă vreți sau nu să începeți viața sexuală când veți îndeplini cele menționate mai sus atunci sunteți pregătite și vă puteți adresa atât partenerului cât și altora, altfel la o vârstă fragedă în afară de faptul că dați dovadă de imoralitate și veți fi luate peste picior nu o să găsiți un răspuns bun.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stai calma, daca vrea sa va despartiti pentru ca inca nu v-ati tras-o, e clar ce baiat e.
O sa apara si altii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
FOARTE BINE ai procedat!
Aşa trebuie,să ştim să ne respectăm!
Lasă-l în friguri,dacă-i trăbă frecuşuri,săracu era în călduri,să să ducă la măsa de unde o venit,ie!
Unul care te respectă,te iubeşte cu adevărat, nu-ţi cere acest lucru, ci are răbdare cel puţin până la căsătorie să ştii!
Ori unul ca el, CLAR nu te merită, eşti prea deosebită pentru un astfel de cioban!
Te pup!

| Foxyyyy a răspuns:

Cati ani ai? Dar daca il iubesti si sunteti impreuna de 1 an, de ce nu vrei sa o faci cu el?thinking

| e1xtz a răspuns:

Mai tara curvelor virgine si a cavalerilor, cate unii sunteti normali pe aici? ca de ipocrizie sigur suferiti.Draguta.in cazul in care nu ai 15-16 ani(asta mai inteleg)cam cat vrei sa te astepte fat-frumos...vad la genul asta de intrebari tot felul de opinii, nu te asteapta=nu te merita..pai daca e asa rau, la ce mai stai cu el 1 luna 2 5 7 un an.halucinez cateodata.

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau.
Ia, da-l in PA!
Tu l-ai iubit, dar el nu te-a inteles si nu te-a facut sa-l vrei.
Ceva, pe undeva, ai stiut daca nu ai vrut sa ti-o tragi cu el.

Ai procedat corect, si te apreciez ca ai fost tare.

| LetsHaveFun a răspuns:

Cata ipocrizie, imi vine sa vomit.
Daca ii explica-i ca nu esti pregatita, totul mergea ok, barbatii sunt simpli, nu se agita din orice rahat. Si ca sa stii si tu, este medical dovedit ca este sanatos sa nu fi un eunuc, si sa o freci la rece e cam trist. Tu in loc sa ii intelegi nevoile fizice, pe care si tu le ai, te-ai inchis in mintea aia a ta mica, si te-ai speriat de un pic de amor. Cat de patetic.
Poate pe la 30 de ani iti dai si tu seama ca nu traiesti in povesti de adormit copii, si sexul este la fel de important ca orice altceva intr-o relatie.
Dragostea nu tine de foame.
P.S.tongueute a feminism aici, patetic.