| Mihaaa103 a întrebat:

Sunt foarte speriata, acum o luna jumatate mi-a venit menstruatia, iar acum o luna am facut sex neprotejat si pana acum mi-a intarziat menstruatia, precizez ca sunt balonat si constipata, se poate cumva sa fi ramas? Nu stiu ce sa fac

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Doar daca ciclul tau menstrual este de tipul REGULAT si a avut mereu o lungime in jur de 28-30 de zile, numai in acest caz perioada fertila se situeaza in perioada de 2 saptamani dupa data inceperii menstruatiei. Doar intr-o astfel de situatie sexul neprotejat de care amintesti, ar fi putut sa fi fost intretinut intruna dintre zilele in care sa se fi format o sarcina. Nu ai spus nimic despre tipul ciclului tau si din acest motiv daca ciclurile tale menstruale au avut caracteristica de NEREGULATE, in acest caz faptul ca nu s-a mai pornit menstruatia de,, o luna jumatate'' probabil ca se datoreaza exact acestui fapt, actualul ciclu menstrual este mai lung, adica unul care poate fi considerat oarecum,, normal''. Fiindca ultimul contact sexual a fost intretinut cu mai mult de 21 de zile in urma, poti sa-ti faci un test de sarcina pe baza urinei fiindca rezultatul obtinut va fi 100% corect. Multa sanatate!

| Mihaaa103 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc! Apropo, recent am avut o infectie urinara si am luat antibiotice, ar fi o posibilitate ca ciclul sa intarzie din motivul asta?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Mihaaa103):

NU, fiindca pornirea menstruatiei este programata hormonal cu 14 zile inainte de pornirea efectiva.

6 răspunsuri:
| gălbenea a răspuns:

Probabil te stresezi prea tare, stresul fiind o cauza a intarzierii. Iti recomand sa faci un test de sarcina, asa vei fi sigura

| gaby1876 a răspuns:

Buna! Am aceeasi problema ca si tine! Si sunt foarte speriata. poimaine trebuie sa imi vina menstruatia insa am simptome greturi, balonari etc si nu suna bine! Apropo am avut saptamana trecuta infectie urinara a trecut.Te rog sa imi zici si mie rezultatul testului tau! Mentionez ca si eu am facut-o neprotejat dar nu a ejaculat in mine!

| Mihaaa103 explică (pentru gaby1876):

Eu am facut ieri seara testul si a iesit negativ, iar dupa o ora-2 mi-a venit si ciclul

| gaby1876 a răspuns:

Cum pot comunica cu tine? Vreau sa vorbim! Bineinteles daca doresti, dar nu ma lasa sa iti mesaj ca sunt membru junior!