| SummerxD a întrebat:

Sunt intr-o relatie de 10 luni cu un baiat. Ne intelegem bine, ne respectam, nici unu dintre noi nu a calcat stamb, comunicam, vine la mine, vorbeste cu parintii mei, eu cu ai lui, suntem in situatii bune cu parintii nostri. Si ne comportam ca intr-o familie, pentru ca chiar ne dorim asta.Insa s a facut simtita o problema legata de facebook adica nu ii convine ca vorbesc cu baieti,(vorbesc o data la nu stiu cat timp dar ei ma baga in seama) imi zice ca nu imi interzice sa nu vorbesc, numai ca sa fiu constienta ca se supara rau si asa mai departe, o data cu asta incepe sa fie un pic posesiv. Mie una nu mi se pare ca e ceva iesit din comun ca vb cu niste persoane pe facebook, comunici, una alta dar atat. E ceva normal sa vorbesti. El nu vorbeste cu nici o fata, dar le respecta, adica pe prietenele mele, iubita prietenului lui, dar in caz de se iveste una sa ii faca avansuri imediat ii da cu flit. Nici eu nu accept avansuri imediat le dau peste nas. A fost o zi in care am vorbit cu un prieten care sta langa mine (care isi doreste sa fim impreuna dar eu nu vreau) si vorbeam si a zis ceva care nu trebuia si i-am raspuns pe masura.I-am zis ca pe mine nu ma intereseaza ce vrea persoaan aia cu mine vorbesc si atat, el crede ce vrea nu ma intereseaza pe mine ca el vrea sa fim impreuna, vorbesc cu el, il respect dar atat, si ppe iubitul meu il deranjaza. Am mai avut o faza de genu si i am zis ca vreau mai multa libertate si mi a zis ca imi da dar uite ca dupa cateva saptamani am ajuns iar in acest punct. Nu stiu ce sa ii mai zic sa ii demonstrez ca nu ne afecteaza facebook'ul relatia. Sublinez faptul ca ma iubeste enorm, mi a zis ca ii e frica sa nu ma piarda, si i am demonstrat ca nu se va intampla, dar chiar nu stiu ce sa ii mai zic. De cate ori vorbim, i am zis ca e ca si cand mi ar interzice, nu ca el nu imi interzice, el spune doar ce il deranjeaza, ca daca el nu face nici eu nu trebuie sa fac. Va rog sa im dati idei ce sa ii mai zic, multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar de ce simti nevoia sa vorbesti cu alti baieti daca nu te intereseaza? :-)
Imagineaza-ti pentru o clipa ca el ar vorbi cu mai multe fete, pentru ca e normal sa vorbesti cu oameni. Ti-ar conveni? Nu cred. Acum probabil vei spune ca nu ai avea nimic impotriva, insa daca ai fi pusa in situatia respectiva, crede-ma, te-ai simti nitel aiurea.

| SummerxD explică (pentru anonim_4396):

Sunt multe chestii care poate nu ne convin dar mai trebuie sa si accepti, zic. Si nu am nici o problema daca vorbeste, doar vorbeste. Una alta si atat in caz de nu isi cunoastele limitele ii voi explica. Nu simt eu in special. Pur si simplu ma baga in seama si vorbim 1 2 3 4 min. Pentru ca nu pot sta prea mult pe facebook, nu imi permite timpul

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu cred ca undeva in subconstientul tau cauti un badboy,mai indiferent, rau, care nu e gelos etc sta in genetica voastra asta, eu cred ca ori nu are incredere in tine ori i frica de alti masculi ca te-ar putea lasa, asa nu se poate, intr-un final relatia se va destrama ca tot se aduna si vei exploda dintr-o data, un alfa nu e gelos ca nu are de ce, lui i frica ceea ce inseamna ca e genul baiat cuminte, tu poate ai vrea altceva, distractie, mai putina monotomie etc sper ca ma intelegi? http://www.egirl.ro/......i-rai-8083

| SummerxD explică (pentru RAY):

Nu i adevarat. E ok asa cum e, stiu ca e gelos pentru ca ma iubeste, stiu ca ii e frica sa nu ma i a altu, dar i am demonstrat ca nu se va intampla asta! Si eu sunt cuminte, pur si simplu vorbesc cu niste prieteni, dar se intampla o data la 1000 de ani. Atat. Nimic iesit din comun

| RAY a răspuns (pentru SummerxD):

Cel mai mult ne mintim singuri in viata sa stii, fie cum spui tu, eu daca as iubi nu as vorbi cu prietenele mele, iubita mi-ar fi totul, prietena, iubita, sora etc

| SummerxD explică (pentru RAY):

Dar te ai gandit, de ce sa nu acceptam si partea cealalta a partenerului?

| RAY a răspuns (pentru SummerxD):

Care parte?

| SummerxD explică (pentru RAY):

Partea mea, ca e ceva normal sa vorbesti cu anumite persoane. Nu e nimic anormal!

| RAY a răspuns (pentru SummerxD):

Da sunt de acord cu tine, de fapt si excorta mea vorbeste cu mai multi, abia acuma am realizat

| SummerxD explică (pentru RAY):

Pe mine mai mult ma seaca chestia ca pur si simplu imi interzice, asta nu suport!

| RAY a răspuns (pentru SummerxD):

Eu nu-i interziceam dar ea tot vorbea, acuma sfatul meu decat sa stai cu cineva in care nu ai incredere mai bine singur, isi interzice ca i frica ca te pierde, si mi-a fost tot la fel vb serios, da imi era ca vine bil gates si o ea naibi si o duce in usa si eu raman in Romania e aiurea sincer, intr-un final am facut pauza dar ea deja tia gasit pe altul in fine, in ziua de azi nu poti avea incredere in fete la cum sunt ups vb cu o fata

| Doub a răspuns:

Eu zic să îţi dezactivezi contul de facebook.

| e1xtz a răspuns (pentru Doub):

Sutin in totalitate ideea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doub):

Bun baiat! Ai dreptate.

| UDM a răspuns:

Salut.tipul este extrem de gelos, iar gelozia este starnita din prea multa dragoste fata de tine.de obicei prea multa gelozie strica.tu nu trebuie sa faci decat ceea ce ai facut si pana acum. timpul le rezolva pe toate.

| Alex201938 a răspuns:

Nu cred ca e gelos doar ca vb cu baieti chestii banale...trebuie sa fie ceva mai mult la mijloc si cred ca are el motive..renunta la prietenii tai cei "buni" de pe facebook si vorbeste cu ei doar ce trebe...nu ma refer sa te izolezi sau ceva de genu.dar sa fie el pe primul plan.

| Dăăqueen008 a răspuns:

Buna! Cred ca ai nevoie de un sfat de la o fata happy Prietenul tau este gelos pentru ca tine mult la tine. poate ca tu nu vorbesti chiar cu cine trebuiethinking Vorbeste doar cu prieteni buni si atat, pentru ca altfel e normal sa fie gelos. Eu spun ca daca el iti este de ajuns nu mai ai nevoie sa vorbesti cu altii..in plus, conteaza si CE vorbesti. uneori baietii iti spun chestii subtile pe care numai baietlii le stiu si le inteleg.tu poate nu-ti dai seama, dar prietenul tau isi dapuppy dog eyes Eu zic sa-l intelegi, daca il deranjeaza asa e elpuppy dog eyes

| SummerxD explică (pentru Dăăqueen008):

L am inteles, dar nu vreau ca de fiecare data sa faca ce vrea din mine, adica eu il inteleg nu vorbesc (chiar daca mi se pare absurd)dar nu vrea sa creada ca poate sa imi interzica orice. Vreau sa tina cont si de ceea ce vreau eu si de ceea ce gandesc.