| Mada96Madutza a întrebat:

Buna!
Sunt intr-o relatie de aproape 2 ani. De ceva vreme simt ca a aparut o oarecare distantare intre noi, adica simt ca sentimentele mele pentru el nu mai sunt atat de intense ca la inceput. Il iubesc si nu vreau sa-l pierd din cauza asta, deoarece este singura persoana care ma intelege si ma sprijina indiferent de situatie. Ce se intampla cu mine? Cum sa fac sa reaprind acea flacara a iubirii care exista la inceput?
Va rog sa ma ajutati! Orice sfat este binevenit iar cel mai de folos rasplatit cu funda! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Libelle a răspuns:

Flacara aia nu se poate reaprinde pur si simplu.
Uneori, dupa ce trece mult timp in care relatia e pe linie dreapta, adica nici certuri, nici altercatii, nici probleme, e posibil sa devina plictisiot.
Chiar daca iubesti, ai nevoie de adrenalina, de ceva care sa te faca sa salti putin in sus. Agitatie.
Uite, de exemplu, daca v-ati certa, si te-ai simti in pericol, ai simti din nou tot ce vrei tu sa simti.
Daca ar interveni gelozie intre voi, daca te-ai gandi la sex intr-un mod pasional. Uneori de aici pleaca tot, la faptul ca te obisnuiesti cu el atat de mult incat nu ii simti lipsa.
Nu iti poate nimeni zice ce ar trebui sa faci exact, pentru ca relatia ta e doar a ta.

Alta cauza ar fi faptul ca simti ca nu e asa cum ai tu nevoie in anumite situatii, si lucrul asta nu te opreste din a-l iubi, dar iti da o stare de oboseala si de scadere a intensitatii sentimentelor. Si e ok, pentru ca nu simti mereu la fel de intens. Oamenii isi dau sema de sentimente in situatii limita.

http://dssmile.wordpress.com/

7 răspunsuri:
| Danysan a răspuns:

Inainte de a te indoii de faptul ca nu ai Sentimente pentru el trebuie sa te gandesti asa :Atata vreme cat inca Simt ceva pentru el oricat de putin, inseamna ca inca il Iubesc.Eu spun ca ti se pare tie, si pana la urma e normal ca sa nu mai existe Pasiune asa de mare ca la inceput.Insa poti sa faci ceva pentru a schimba situatia stai linistita :Gandeste-te cat de mult Te Iubeste el si vei ajunge si tu sa il Iubesti la fel.Ai cu el o groaza de momente frumoase la care te poti gandii pentru a repornii iarasi Intensitatea Sentimentelor. Poti sa mergi undeva cu el sa petrece-ti cateva zile.Sa va Iubiti ca la Inceput, sa aveti clipe Romantice.Romantismul tine Iubirea ca la inceput in Relatie.In momentu in care nu mai exista tu ca si fata sau el va ganditi ca nu mai e la fel, dar iti spun eu ca e doar o Impresie de Moment.

| Mada96Madutza explică (pentru Danysan):

Multumesc pentru sfaturi! happy

| schmoll a răspuns:

Singura persoana detinatoare de acest raspuns vei fi tu,tu iti cunosti sentimentele,tu te cunosti pe tine,tu poti analiza care este cauza, fiecare lucru are o cauza, nimic nu apare din nimic, cauta in tine, tu esti singura care stie

| Mada96Madutza explică (pentru schmoll):

Imi pun intrebarile astea de ceva vreme..chestia asta ma macina. vreau sa fac ceva sa fie totul ca inainte si trebuie sa aflu ce ar putea fi acel ceva.Multumesc mult pentru sprijin! happy

| schmoll a răspuns (pentru Mada96Madutza):

Candva a aparut ruptura, afla cand si de ce, poti comunica si cu el, daca te iubeste te va sprijini

| Mada96Madutza explică (pentru schmoll):

Distantarea ar putea fi si din cauza faptului ca nu ne putem vedea atat de des, cam o data pe saptamana doar. Stiu, comunicarea este cel mai bun mod sa "repar" asta.

| SebastianCMT a răspuns:

DIn cate imi dau seama, daca il iubesti si tii la el, ar trebui sa stati mai mult timp impreuna si sa fiti mai atenti unul cu celalalt.