| ccristina123 a întrebat:

Sunt intr-o situatie nasoala si nu stiu ce sa fac. Sunt intr-o relatie de 3 ani si prietenul meu recent a inceput sa tot vorbeasca cu o colega de-a lui si mi-a zis ca vrea sa fie prieteni.Eu nu sunt de acord cu prieteniile intre fete si baieti,mai ales in situatia in care e prietenul meu,sunt foarte geloasa.
De pe la incepul relatiei imi zicea ca el nu vrea sa am prietenii intre baieti,se supara mereu cand stateam cu baieti si era mereu foarte gelos,iar acum lui i se pare ca ma enervez dintr-o prostie.
Mie nu mi se pare normal sa aiba prietene fete,spuneti-mi si mie parerea voastra, va rog.
Va multumesc!

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este absolut normal sa aiba prieteni de orice sex. E o mare prostie sa iti dai cu parerea privind prieteniile lui, iar acordul tau chiar nu este necesar. Probabil al inceputul relatiei el avea o parere mai proasta despre tine si de aceea iti interzicea sa ai prieteni barbati (te considera usuratica, credea ca esti usor de sedus de orice barbat si ca cedezi usor). Probabil adac ati stat atat impreuna s-a convins ca nu esti asa si de aceea acum are un comportament normal si nu mai are idei idioate despre cum nu ai putea sa ai prieteni baieti. Tu ii datorezi acelasi lucru: respect si incredere. daca ai probleme cu faptul ca el are o prietena fata atunci e un semnal clar ca trebuie sa iesi din viata lui, fiindca relatia nu are nici o valoare.

| stweety10 a răspuns:

Ai mare dreptate. Nici eu nu cred in prietenia dintre o fata si un baiat. Spune-i: "nici eu nu am prieteni baieti si pentru ca suntem impreuna de 3 ani am pretentia sa ti cont de opinia mea. Pur si simplu nu vreau sa ai relatii cu aceasta fata pentru ca nu o vad cu ochi buni. Si pui relatia noastra in pericol." Daca il va interesa de tine te va asculta cu siguranta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

You're doing it totally wrong. -_-
Când mă uit la ce răspunsuri ai primit, nu mi-e greu să mă iau cu mâinile de cap...

Observ că ești foarte lipsită de încredere în propria persoană. Acest lucru se răsfrânge inevitabil asupra altora.

O să ajungi să disperi oamenii, nimeni nu vrea supraatașați în jurul lui.
Nu îl lași nici să respire.
Gândește-te că, dacă erai tu băiatul, ce părere puteai să ai despre prietena ta? Că e o ușuratică, una care îți poate trăda încrederea cu orice persoană de același sex? Atât de puțin îl cunoști încât crezi că te poate înșela cu orice persoană? Crezi că iubirea ta nu e puternică? Atunci ce cauți tu în această relație?

Când te cuplezi cu cineva, se consideră că ar trebui să îl cunoști prea bine. Semnați un fel de contract de încredere și reciprocitate. Nu sunteți ca la poliție.

Gelozia e o boală (amintesc aici crimele din prea multă pasiune), dar e normal să ai un sentiment REDUS de teamă din moment ce-l iubești, dar ține-o pentru tine, nu îi pune interdicții!
Auzi, tu cine te crezi să îi încalci lui libertatea? Poate să nu mai aibă niciodată chef de tine și bine ți-ar face.

Iubirea nu înseamnă îngrădire. Iubirea e și libertate. În caz contrar, e deja ceva forțat, un fel de șantaj, nimeni nu vrea așa ceva. Ți-am scris mai sus de ce.

Că tot vorbeam de asta, poți să înșeli pe cineva și la câțiva metri distanță, așa că nu lua tu măsuri de precauție aiurea. Dacă simți că ceva nu merge, discutați. Doar să vă simțiți bine, voi cu voi înșivă, voi între voi și voi în raport cu cei din afară (prietenii).

| Ankutzaaa a răspuns:

Iubita mea, crede-ma ca asa sunt si eu! Sunt enorm de geloasa, exagerat pot spune.Dar iubitul meu ma iubeste si este mandru de mine exact asa cum sunt eu.Si eu mor de nervi cand vad ca vorbeste cu alta(amica, cunostinta) chiar si in preajma mea. Depinde ce fel de prietenie sa aiba cu "acea colega", intreaba-l frumos intr-o zi cand e bine-dispus, ce parere are despre ea? Cum i se pare? Daca i se pare frumoasa? Etc. Si vei vedea ce raspunde si cum raspunde si iti vei da seama daca merita sa ai incredere ca ei vor fi doar amici. Mai este o varianta, spune-i pur si simplu ca nu vrei sa fie prieten cu "acea ea" decat colegi si nimic mai mult. Daca te iubeste iti va respecta dorinta. Spune-i ca nici tu nu faci lucruri ce lui nu ii plac. O mica curiozitate(de cat timp sunteti impreuna si cati ani aveti?) Te pup si noroc in dragoste! :*

| Picasso a răspuns (pentru Ankutzaaa):

Si uite asa se duce... o relatie de adolescenta! M-ai pune-i tu interdictii si o sa vezi mai incolo, de fapt joaca-te ca si-asa nu te mariti de pe aqma, sexperimenteaza si tu treaba, invatal si pe el sa fie romantic si cum vrei tu. si o sa gasesti tu in cele din urma amorezul!

| Ankutzaaa a răspuns:

Scuze, nu am fost atenta ca ai specificat de cat timp sunteti impreuna.

| Alisse a răspuns:

Poi daca el are asteptarea ca tu sa nu vorbesti cu alti baieti e logic sa ai si tu aceste asteptari. E evident ca o prietenie poate foarte usor sa evolueze intr-o relatie de iubiti daca se atrag deci vorbeste cu el si spune-i dilema ta mai precis spune-i ca ar trebuie sa ramana la relatia de colegi.

| Capriciu a răspuns:

Salut! Ce pot sa iti spun ca este normal sa fie prietenie si o prietenie adevarata intre un baiat si o fata, de fapt sunt in unele cazuri ca baietii se inteleg mai bine cu fetele decit cu baietii asa ca trebuie sa nu fii geloasa daca stii ca te iubeste.Sa stii ca si tu acum poti avea prieteni baieti atita timp cit are el prieteni fete. Succes!

| Nobody35 a răspuns:

I se pare ca te enervezi dintr-o prostie?
Draga mea, aminteste-i de clipele trecute, cand nu admitea ca tu sa interactionezi cu alti baieti.

Daca te deranjeaza faptul ca el vorbeste cu acea fata, spune-i si lui, explica-i asta. Nu are rost sa suferi din aceasta cauza :*.

| lusinda99 a răspuns:

E normal ca fetele si baietii sa fie prieteni nu ar trebui sa fiti gelosi dintr-o asemenea prostie.