| Daiana90 a întrebat:

sunt total nelamurita.cativa colegi/colege din clasa baiatului de care imi place mi-au spus ca el se uita mereu dupa mine pe geam, ca ma place, ca vrea sa se combine cu mine etc.eu m-am saturat ca nu mi se parea deloc ca ma place si l-am intrebat pe mes daca ii adevarat ce spun colegii lui. l-am intrebat "nu iti place de mine nu?, vreau sa aud de la tine" si face: ba da dar ca o prietena. i-am zis ok.si mi-a spus ca are treaba si mai vorbim(cum zice tot timpul cand intru sa vb cu el) si atat.nu stiu ce sa cred.multi imi spun ca el nu stie cum sa procedeze cu fetele(ne mai avand prietena pana acum, are 13 ani). si afara cand il vad am impresia ca ma evita nu stiu... ce sa fac? cum sa reusesc sa ma apropii de el? nu pot vorbi fata in fata cu el ca nu stiu ce fire e, nu am mai vorbit asa. ce sa fac? mai am la dispozitie doar saptamana asta la scoala, ATATcrying

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cred ca tu ai facut deja destule, daca nu prea multe. Lasa-i timp. Stiu ca ti se pare ca timpul se termina, dar daca intr-adevar te place, te va cauta. Exista atatea metode: telefon, YM, alte siteuri. Imi amintesc ca baiatul care ma placea in clasa a opta, m-a cautat la liceu pana m-a gasit (nu stia decat liceul unde dadusem examen). Pe vremea aia nu aveam net si nici telefoane mobile, iar la mine la usa i-a fost rusine sa vina. Asadar, fi sigura ca daca te place, te va cauta el intr-un fel. Va depasi timiditatea, daca pentru el merita. Sincer, din tot ce ai zis aici, mie mi se pare ca el te place ca pe o prietena, ca nu are de gand sa se implice intr-o relatie cu tine si ca nu stie cum sa faca incat sa nu te superi. Dar poate ma insel, asta doar timpul o va spune. Tu fi draguta, amabila, zambitoare, glumeata, nu-l mai haitui prin scoala si pe mess. Daca e sa fie, va fi, daca nu, oricat l-ai vana, tot n-o sa reusesti nimic. Dragoste cu forta nu se poate.

| madalicious a răspuns:

A zis "ca o prietena", da? Nu "ca o sora", deci te place, si ar trebui sa faci u, primul pas, dat fiind, ca el nu a mai avut pana acum o prietena.
De ce nu il intrebi, daca vrea sa fie cu tine? Nu te mai alarma atat si fa-ti curaj. Poate raspunsul lui te va surprinde si va fi da. Nu-ti fie teama! Incearca, ca nu ai nimic de pierdut! Absolut nimic! happy

| HelpBoy a răspuns:

Treaba la tine e cam incurcata poate baiatul tine la tine doar ca la o prietena sau poate nu are curajul sa recunoasca. Sfatul meu e sa vorbesti cu el fata-n fata fara mess, sms

| Mi$tiK a răspuns:

Pai e foarte simplu daca el are 13 ani e ceva normal ca se pierde, du-te si vorbeste cu el fata in fata sa ii vezi fata cand iti spune ca te place ca si pe o amica.si daca si tie iti place de el, de ce nu ii spui fa tu primul pas, baftawinking:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa patesc si eu, doar ca la mine situatia e un pic mai complicata, la mine este vorba de doi baieti pe care ii plac + unul pe care nu il plac. uite fii prietena buna cu el, castigai increderea, afla niste secrete despre el, sau de la el, el sa stie ca stii, dar tu sa nu spui nimanui. dupa aceea cand sunteti singuri testeaza terenul sa vezi daca ar fi dispus sa raspunda la intrebari si intreaba-l pe cine place, dar dacail cunosti bine iti vei da seama cand iti zice adevarul.

| ChriSS_7546 a răspuns:

Are acelasi comportament ca baiatul care imi place mie, oricum la el nu cred ca e faza ca nu stie sa se comporte cu fetele pentru ca a avut destule(are 16 ani), in cazul tau eu cred...ca te place, si evita sa vorbeasca cu tine pentru ca pana acum neavand prietena nu stie ce subiect sa abordeze cand vorbeste cu tine si i e frica sa nu se faca de ras, este posibil, asta este parerea mea.