| deutsadeea a întrebat:

sunt trista..am un prieten de 2 ani si ceva,el a plecat la facultate din septembrie anul acesta,in septembrie,am stat numai unul cu celalalt un an intreg, eram nedeslipiti.Acum a plecat,vine acasa o data pe luna, rareori o data la 3 sapt saauuu 2(ffffffffffffffffffffff raaar).mi-a promis ca vine acasa in week-end si acum imi spune ca nu mai poate,sunt dezamagita,nu poate vb la telefon pentru ca are un program foarte stric,dar totusi ma suna intr-una numai sa nu ma supar,am inceput sa fiu suparacioasa,foarte foarte foarte geeeloaasaaaa,nu suport sa fie nici o fata in preajma lui,nu suport sa se uite la vreo fata sau mai ales sa vorbeasca cu una! Nu mi-a dat niciodata vreun motiv,cat ar fi de mic,ca sa ma indoiesc, pur si simplu nu suport distanta asta..cum sa trec peste asta? va rog ajutati-ma! vreau macar o data la 2 sapt sa vina dar nu-i da voie mereu sa vina. Ce sa fac? nu stiu ce se intampla cu mine.sad

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Alaturi de el inseamna asa: eu nu cer nimic, ma multumesc cu ce poti tu sa-mi oferi, ba chiar te incurajez sa iei din timpul nostru cand ai nevoie pentru invatat. Nu te sun, astept sa ma suni tu si ma multumesc cu timpul de convorbire pe care mi-l poti oferi. Nu sunt niciodata certareata sau suparacioasa, intotdeauna iti zambesc, iti vorbesc frumos si te sustin 100%. am incredere deplina in tine, nu ma indoiesc nici o clipa de tine, nu sunt geloasa sau cicalitoare, ci te sustin, te incurajez, iti spun mereu ce mandra sunt de tine si ce mult ma bucur ca inveti cu spor. daca poti face astea 9sunt doar inceputul), atunci relatia va dura. Nu te baza pe intelegerea lui, fiindca ea se tocsete in timp, ai grija sa nu ai nevoie sa te inteleaga prea des. Poti avea o zi proasta o data pe an, sau mai rar, dar incearca chiar si atunci sa nu iti descarci frustrarile pe el. gandeste-te ca are nevoie de liniste, de echilibru, in nici un caz de o prietena suparacioasa sau nesuferita. In viata, daca veti ramane impreuna, va trebui sa ii oferi intelegere si echilibru zi de zi si sa uiti de tine in favoarea lui. Daca faci asta, vei primi ianpoi iubire, respect si intelegere.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa fii mai putin egoista. dac ail iubesti cu adevarat, iti doresti ceea ce este bine pentru el, nu tii asa de mult cont de ce vrei tu, mai ales ca tu vrei niste chestii total lipsite de importanta pe langa scoala. Iubirea inseamna daruire, nu egoism. Cand vei intelege asta, il vei merita

| deutsadeea explică (pentru Brigaela):

Asa este,sunt foate constienta de asta dar nu pot sa suport ideea ca e atat de mult plecat.Tu crezi in relatiile la distanta? il iubesc dar vreau sa fiu si eu putin langa mine, sa ma stranga in bratee. Da recunosc l-am schimbat, se poarta exact asa cum am vrut eu dar acum imi pare rau pentru ca nu mai suntem fericiti, nu mai trecem la fel pe langa toatee.ce zici, cum sa trec peste asta? stiu ca gresescwinking

| Brigaela a răspuns (pentru deutsadeea):

Da, eu cred in relatiile la distanta dar acolo unde exista iubire adevarata si respect. Daca vei intelege cu adevarat ca sa fie langa tine este de 1000 de ori mai putin important decat sa invete, atunci vei trece peste asta. daca nu, fie ii vei distruge lui viata (daca este prost), fie el te va parasi in favoarea unei femei mai putin egoiste si mai bune la suflet.

| deutsadeea explică (pentru Brigaela):

Offf,eu nu i-am cerut niciodata sa renunte din contra eu am fost alaturi de el, numai ca nu stiu de ce am devenit asa, eu voiam sa va cer un sfat. ce as putea face sa trec peste faza asta? sunt sigura ca este doar un moment greu dar nu stiu daca pot sa trec peste asta.fac orice pentru el, orice el are 21 ani iar eu 18, suntem mari, el intr-adevar etse mai matur ca mine, intelege, cel mai nasol lucru este ca este in cadrul armatei si nu prea poate face ce vrea el! multumesc pentru sfat oricum :*

| Brigaela a răspuns (pentru deutsadeea):

Alaturi de el inseamna asa: eu nu cer nimic, ma multumesc cu ce poti tu sa-mi oferi, ba chiar te incurajez sa iei din timpul nostru cand ai nevoie pentru invatat. Nu te sun, astept sa ma suni tu si ma multumesc cu timpul de convorbire pe care mi-l poti oferi. Nu sunt niciodata certareata sau suparacioasa, intotdeauna iti zambesc, iti vorbesc frumos si te sustin 100%. am incredere deplina in tine, nu ma indoiesc nici o clipa de tine, nu sunt geloasa sau cicalitoare, ci te sustin, te incurajez, iti spun mereu ce mandra sunt de tine si ce mult ma bucur ca inveti cu spor. daca poti face astea 9sunt doar inceputul), atunci relatia va dura. Nu te baza pe intelegerea lui, fiindca ea se tocsete in timp, ai grija sa nu ai nevoie sa te inteleaga prea des. Poti avea o zi proasta o data pe an, sau mai rar, dar incearca chiar si atunci sa nu iti descarci frustrarile pe el. gandeste-te ca are nevoie de liniste, de echilibru, in nici un caz de o prietena suparacioasa sau nesuferita. In viata, daca veti ramane impreuna, va trebui sa ii oferi intelegere si echilibru zi de zi si sa uiti de tine in favoarea lui. Daca faci asta, vei primi ianpoi iubire, respect si intelegere.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sărut mîna el nu avea cum să plece din septembrie anul ăsta, sau ai paranormalele lui chiorete la tine?

| Zozole123 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

rolling on the floor)))))))))))))))))))))))))))))

| neutrino a răspuns:

O relatie nu poate dura la nesfarsit, si nici macar nu are acest scop. Perioada de studentie e unica in viata unui tanar, iar tu nu mai poti avea pretentia ca el sa te pastreze pe tine, decat pentru zilele in care vine acasa. El acum are alt anturaj, alta gasca, alte subiecte de discutie si alte vise.

| grab a răspuns:

Asa sunteti voi fetele indragostite, il vreti numai pentru voi mereu zi si noapte, ati purta orice de-al lui numai sa ii mai simtiti mirosul dupa ce pleaca, daca pleaca de noapte la munca luati perna lui si va infigeti narile in ea.
Esti perfect normala si el la fel, vrea un viitor deci a inceput o facultate!

Daca iti e asa de dor de el, scrieti-va scrisori! Da, da d-alea prin Posta Romana.
Ai sa razi ca e demodat ca miau ca hau... Nu-i asa, ai sa vezi ce farmez are o foaie de hartie cu mirosul si atingerile lui.

Mergeti asa jumate pe jos jumate calare un an. Daca va e bine continuati, daca nu fii sincera cu el si spune-i ca mai discutati dupa ce va fi si el mai liber, pana atunci desi te doare enorm va trebui sa iti asculti inima si sa carmesti un pic.
Dar obligat ramaneti amici ca nu se stie niciodata ce va ofera viata si nu e bine sa va urati!

Succes!

| Lavlav a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa te calmezi, ptc daca stii ca nu ti-a facut faze urate, inseamna ca chiar tine la tine si nu cred ca s-ar uita dupa alte fete. Eu zic sa ai increderewinking, ai grija sa nu-l superi:*