| anonim_4396 a întrebat:

Buna, sunt un tip de 17 ani si am o problema in relatia mea actuala cu o fata de 18 ani. Suntem impreuna de 4 luni, totul a mers bine, eu o iubesc mult, ea ma iubeste mult iar firul s-a stricat cand a inceput sa imi povesteasca de trecutul cu fostul ei partener, care a avut o relatie de un an jumate si mai exact trecutul sexual.

Eu am intrebat-o acum 3 luni despre trecutul ei deoarece voiam sa stiu daca e virgina sau nu. Tot ce mi-a zis a fost ca nu au facut sex ci doar atingeri, petting, nimic mai mult. Eu am inceput sa am dubii in privinta asta si am mai avut momente cand am intrebat-o daca sigur nu au facut nimic mai mult pentru ca totusi a avut o relatie de un an jumate, iar ea mereu zicea ca nu.

Acum 3 saptamani a vrut sa fie onesta si deschisa pentru ca nu mai putea sa tina in ea si mi-a zis ca au facut si oral intre ei. Am intrebat-o de ce nu mi-a spus totul de la bun inceput dar ea sustine ca nu se simtea comfortabila sa imi spuna lucruri mai intime la inceputul relatiei si ca ii era frica. De 3 saptamani incoace sunt foarte trist, nervos si gelos pe faptul ca au facut asta intre ei. Stiu, totul s-a intamplat in trecutul ei si ca trecutul ei nu mai conteaza in prezent dar ma tot macina gandul asta, ca au facut oral. Din cauza ca o iubesc mult as fi vrut ca eu sa fiu primul ei iubit cu care face chestii intime mai ales ca era pentru amandoi o experienta noua dar acum ma simt ca si cum pentru ea nu mai e nimic special si nimic nou avand in vedere ca ea a mai facut chestii sexuale inainte iar eu ma simt putin exclus pe partea asta.

Zilele trecute m-am luat de ea pentru ce a facut si am acuzat-o ca m-a mintit cand am intrebat-o eu daca au facut ceva mai mult. Din cauza gandurilor astea aproape ca m-am despartit de ea acum 2 saptamani dar ea ma ruga sa nu o fac pentru ca ma iubeste mult si ca sunt iubitul ei perfect si ca nu ar vrea alt baiat in viata ei decat pe mine plus ca am facut-o sa planga cand a vazut ca tind spre despartire. Am incercat sa raman in relatie dar i-am zis sa imi dea niste timp pana ma rezolv cu problema mea si a zis ca va astepta cat e nevoie numai sa nu ma despart de ea.

Nu stiu acum ce sa fac pentru ca si eu o iubesc mult dar trecutul ei ma deranjeaza psihic si incep sa ma manifest nasol in relatie din cauza asta. As vrea sa incerc sa uit si sa nu imi mai pese de ceva ce s-a intamplat si de care pentru ea nu mai este nimic irelevant de atunci.

As dori niste raspunsuri care nu ma jignesc neaparat ci niste sfaturi. Este prima mea relatie cu o fata si nu stiam ca lucrurile astea ma pot deranja la partenera mea.

22 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu e vina fetei ca tu ești la prima relație. Știai ca a mai avut si alte relații, nu trebuia sa te bagi daca nu suporți asta. Gaseste-ti o virgina si pregateste-o pentru următorul...

| xcrave a răspuns (pentru regis):

A mai avut o singura relatie si a fost aceea mentionata de mine. Nici macar nu stiam ca voi reactiona asa

regis
| regis a răspuns:

Obsesia asta pentru virginitate îți va trece când vei da peste una cu adevarat experimentata.winking

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Gîndeste te ca nu este soția ta si se va putea despărtii de tine oricîănd asa cum si tu ai avut in trecut relatii sexuale cu alte fete asa a avut si ea, daca tu acum nu poti sa treci peste acest lucru nu vei face altceva decat sa adîncesti ruptura dintre voi, si asa vei face si cu urmatoarea fată pe care o vei cunoaste, esti gelos esti suspicios, una virgină clar nu vei găsii una care sa fie numai a ta sa o dezvirginezi tu, pune te in situatia altor baieti si ăia ar vrea sa fie ei primii dar din păcate dau de fete care numai sunt demult virgine, multumeste te ca o ai si poarta te frumos cu fata numai dezgropa mortii cum se spune numai rîcîii rahatul, adica numai căuta atit in trecutul ei ca o faci sa sufere degeaba, normal ca ala cu care a fost inainte a facut sex cu ea, tu nu ai fi facut la fel? Sau îi faceai poze doar?

| xcrave a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu am mai avut relatii sexuale inainte, de aia zic ca voiam sa fie o experienta noua pentru mine cat si pentru partenera mea. Si nu au facut sex, asta e si motivul pentru care fostul ei s-a despartit de ea. Ca au facut alte chestii e altceva. In plus imi este foarte ciuda ca nu am fost eu primul pentru ea adica cu siguranta nu as mai fii avut astfel de probleme si relatia continua normal. Iar ea vrea ca pe viitor sa ne casatorim

| mihai69 a răspuns:

Problema ta copile este că în ziua de azi trebuie să cauți o fată cu adevărat fecioară cam pe la grădiniță. Și nu prin orașe, ci mai pe la țară.
Altfel, cu orice fată ai începe o relație, vei avea mereu această problemă - că nu ești „primul" ei.
Doar de curiozitate - tu nu ai atins nicio altă fată până la asta?

| Andreeush a răspuns:

Trecutul nu îl poți schimba, trebuie să îl accepți.
Dacă simți că nu poți să treci peste trecutul ei ar fi bine să pui capăt relatiei.
Nu merită să te chinui.

| xcrave a răspuns (pentru Andreeush):

Din cate stiu se poate trece peste un trecut sexual dar cu putin efort. Acum asta e opinia ta si ti-o respect. Mersi de raspuns.

| Hammurabi a răspuns:

Dacă ești virgin, de ce nu îți cauți o parteneră virgină, care să nu mai fi avut vreun prieten înaintea ta. Nu e logic?

| xcrave a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu stiam nimic de ea inainte, de unde sa stiu ca nu era virgina? De abia prin primele intalniri am aflat de fostul ei si de trecutul ei dar sincer imi placea prea mult de ea ca sa ma despart asa ca am zis sa vad cum va merge relatia mai ales ca era prima pentru mine.

| Plato a răspuns:

Normal ca te pot deranja, nu e nimic ciudat.
Eu nu cred ca ar trebui sa mai continui relatia. Mereu vei avea gandurile astea, nu vei fi linistit niciodata, chiar nu are rost.

| xcrave a răspuns (pentru Plato):

Mi se pare cam brusc sa fac asta. Din cate stiu cred ca gandurile astea pot disparea dar cu putin efort si consider ca se poate rezolva. Ai trecut cumva prin experiente de genul?

| Plato a răspuns (pentru xcrave):

Nu am trecut, tocmai pentru ca m-am ferit. Cand am sesizat ceva ce ma deranja, am parasit elegant conversatia. happy
E o prostie sa intri in ceva defectuos din start. Daca nici la inceput nu e totul roz, atunci cand?
Eu iti dau o sugestie doar. Las-o, ca nu vei trece peste niciodata.

| xcrave a răspuns (pentru Plato):

A fost frumos la inceput si sincer trecusem peste numai ca a amanuntit acum recent trecutul ei si de abia acum a inceput sa ma deranjeze, dar nu cred ca o relatie poate sa fie roz mereu asa cum zici tu.

| Emma30555 a răspuns:

O fata cand se indragosteste de un baiat pentru ea e ca prima oara, il uita definitiv pe fostul. Nu trebuie sa reactionezi asa, ea are totusi 18 ani si a avut o relatie inainte. Nu gandi ca un incuiat, ce mentalitate e asta? Fii mai open mind suntem in secolul 21, daca fata te place pe tine, asta conteaza.

| Rd79 a răspuns:

A facut asta inainte de tine. Daca ti-ar fi spus dinainte, ai fi reuntat la ea din motivul asta?

| SupMates a răspuns:

Probabil stia ca vei avea o reactie de genul si ar fi simtit frica ca vei reactiona astfel!
Eu zic sa apreziezi ca a confesat inainte sa faceti sex si ca nu a tinut secret pacalindu-te!
Dupa era si mai naspa =/
Plus ca daca a facut sex asta nu inseamna ca viata eI se incheie aici, esti gelos 10% pe dreptate si 90% pe nimic.

| Georgexyz99 a răspuns:

Eu zic asa. Fii baiat destept si cauta-ti alta fata din loc, reala. Intre timp, o poti tine si pe-asta agatata (de rezerva) pana iti gasesti pe altcineva. Nu e cazul sa devii rece cu ea intre timp, doar nu-i mai da prea multa importanta, adica nu te mai lasa atat de afectat negativ de ea, atat. In momentul cand ti-ai gasit-o pe urmatoarea, si esti sigur 100% ca ai gasit-o, acestei lepre pe care o tii acum ii dai un scuipat intre ochi si pa! Eu i-as fi facut vant demult in locul tau. Aceasta fata este o scarba ordinara de mica si doar se foloseste doar sa se simta ea importanta si sa-si alimenteze orgoliul prostesc, si sa te suga de orice energie pozitiva. Doar nu ii mai da prea multa atentie, nu merita, e un jeg de om. E posibil ca atunci cand o sa va mai vedeti in realitate doar sa stea oleaca cu tine va sta intr-o continua stare de greata pana isi va gasi pe "unu' mai bun".

| Georgexyz99 a răspuns (pentru Georgexyz99):

Se foloseste de tine*

| xcrave a răspuns (pentru Georgexyz99):

Esti cam incuiat la minte baiete. De ce ar fi o lepra? Nici macar nu am zis ca e ea vinovata cu ceva si e doar problema la mine ca sunt geloz pe trecutul ei. Frumos sa dai sfaturi de genul cu scuipat in ochii si inselat, cred ca asa te-a crescut si mama ta.

| Georgexyz99 a răspuns (pentru xcrave):

Stai tu linistit ca nu are sacul fund. Eu unul sunt satul de ani buni de zile de ignoranta si prostie din partea lor. Asa sunt majoritatea, ca se cred printese de nota 9-10 si pe unii de o teapa cu ei, ii considera la jumatate decat ele, niste ciudati, tristi, "baieti buni" si nu sunt materiale de relatie, ci doar de Friendzone, si sa stea acolo pe baza prostiei si ignorantei lor. Mi-a ajuns pana peste limita de cat de simandicoase si nedreptatite se cred ele si cate greturi au fata de cineva care nu le-a gresit o secunda in viata. Si dupa ce s-au ars bine de tot, tot ele mai au tupeul sa comenteze ca suntem niste jeguri de oameni. Niste spurcaciuni gretoase si cu orgolii si tupeu cat 100.

| salltpu a răspuns:

Salut, eu zic ca ar trebui sa discutati si sa rezolvati, eu am fost in aceeasi situatie si s-a rezolvat pana la urma, nu e totul rainbows ans sunshines dar daca tine la tine si tot eu zic sa continui si cum am zis sa vorbesti cu ea si sa rezolvati impreuna, chestii de genul se intampla, cred ca la mai toti dar unii au puterea sa zica uni nu ca na, dar ce conteaza cel mai mult e ce simti tu legat de asta si ea, daca puteti sa recunoasteti amandoi ca e naspa si sa rezolvati totul spre bine

Acum depinde de la caz la caz si persoana la persoana dar eu personal zic ca poti rezolva si te sustin, iti tin pumnii si bafta